10 Adımda Illustrator’da Ustalaşın!

10 Adımda Illustrator’da Ustalaşın!


Illustrator, tasarımcılar için gerçekten de harika bir uygulamadır. İş vektör düzenlemeye geldiğinde programın yapamayacağı şey yoktur, bilen bilir. Fakat doğru kullanılmadığında, program da kendi gerçek potansiyelini gösteremeyecektir. İster ilk defa kullanacak olun ister kaşarlanmış bir usta olduğunuzu düşünün, Illustrator kullanımında yapılması muhtemel bazı hatalar mevcut. Dilerseniz hem bu hatalardan dem vuralım hem de nasıl kaçınacağımızı görelim.

1. Layer Kullanmamak

İnsanlar genelde layerları bir diğer Adobe mucizesi olan Photoshop’la ilişkilendirirler. Photoshop’ta layerları kullanarak yapılabilecek farklı düzenlemeler ve uygulanabilecek sonsuz maskelemeler bu iki birbirinden ayrı olgunun eş anlamlı olarak anılmasına sebebiyet vermiştir. Fakat Illustrator uygulaması için de layerlar oldukça kullanışlıdır. Dosyanızı tertipleyin ve ilişkili şekilleri gruplayın. Olabildiğince temiz bir şekilde çalışmanızı layerlarla organize edin. Bu, hem kendiniz için hem de dosyanızı açacak başkaları için hem gerekli hem de çok faydalı bir yöntemdir. Layerlamaktan çekinmeyin.

2. Dosyanızı Organize Etmemek

Bir önceki maddeye bağlı olarak dağınık çalışmak da sizi yavaşlatacak bir hata olacaktır.  Layerlarınızı mantıklı bir şekilde yapılandırın. Düzgün bir şekilde de adlandırmayı ihmal etmeyin. Gömülü görselleri de kaynak dosyanıza yakın bir klasörde toplayın ki işiniz bittiğinde hepsini kolayca toparlayıverin. Dijital tuvalinizin, masanız kadar tertipli ve temiz olmasına da özen gösterin. Bu düzen, yaratıcılığınıza da iyi gelecektir, bizden söylemesi.

3. Kalem Aracını Düzgün Kullanamamak

Illustrator’daki kalem, kullanım açısından iki tarafı da keskin bir kılıç gibidir. Ustaca kullanıldığında izini süremeyeceği hiçbir silüet yoktur, acemice ele alındığında da faydasız bir araca dönüşür. Kullanım açısından zor bir araç olduğu için de tasarımcılar genellikle kalemden biraz uzak dururlar. Siz siz olun kalemi kullanmaktan çekinmeyin ve kendisine doğru düzgün zaman ayırarak bu araçta uzmanlaşın. Bunun bir yolu da favori fontunuzla her harfi birer birer yazmak ve kalemle biçimlerini tekrar etmeye çalışmak olabilir. Ayrıca Bezier Game’i oynayarak da kalemşörlüğünüzü bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.

4. Yanlış Dosya Uzantısını Kullanmak

Illustrator’u kullanırken, üzerinde çalışacağınız dosyaların uzantılarına dikkat edin. Çözünürlük ne kadar iyi olursa olsun, bir .gif ya da .jpg uzantılı dosyayla çalışmak asla .eps uzantılı bir dosya ile çalışmak kadar iyi sonuç vermeyecektir. Bütün bir günü tasarım tarihine geçecek kadar iyi bir logo çalışması için harcamak, çalışmanın son halini yanlış bir şekilde export ettiğinizde boşa geçen bir gün anlamına gelebilir. İşe her zaman ölçülebilir bir vektör dosyası ile başlayın ve save for web seçenekleriyle haşır neşir olarak işinizi ele alın.

5. Yanlış Fırçayı Kullanmak

Illustrator uygulamasında o kadar çok fırça var ki saymakla bitmez. Serpme fırçalarından kaligrafi fırçalarına kadar bir sürü farklı tür ve kullanıma uygun fırça bulunmaktadır. Yaratmak istediğiniz efekte göre bir fırçayı bu seçkiden bulmanız zor olmayacaktır. Bunun yanı sıra kendi fırçanızı da yaratabilirsiniz. Adobe, size her türlü çevrimiçi yardımda da bulunuyor zaten. E, ne duruyorsunuz!

6. Pathfinder’ı Düzgün Kullanmamak

Tekrar bahsi geçen bu araç, birçok seçeneği bünyesinde barındırdığı için kullanımı pek de kolay değildir. Hangi kutuyu işaretlediğinize göre pathfinder size yaratmak istediğiniz tasarıma uygun olarak şekilleri birbirine ekleme, birbiriyle kesiştirme, dışarıda bırakma ve birleştirme yolları sunar. Bu araçla yapabileceğiniz tonla işlemde ustalaşmak için basit şekiller -örneğin meyve, sebze- oluşturmaya çalışın. Biraz deneme yanılma ile pathfinder en iyi dostlarınızdan biri olacaktır.

7. Başka Bir Program Dururken Illustrator Kullanmak

Illustrator’la nice vektörel çalışmanın üstesinden gelebilirsiniz ama taramalı işlere geldiğinizde orada bir durun. Bilmeyenler için .eps, .pdf ve .svg uzantılı vektörel formatlar ölçülebilir şekil ve çizgilerden oluşur. Taramalı formatlar ise -örneğin .jpg, .gif ve .png- piksellerden oluşur ve boyutlandırıldıklarında çözünürlüklerini kaybedebilirler. Illustrator, logo çalışmaları için ekol bir uygulamadır. İlüstrasyonlar ve dizgi işleri için de bunu söyleyebiliriz. Ama fotoğraf düzenlemeyi ve çoğu web işini Photoshop’a bırakın bizce.

8. Yanlış Renk Tipini Kullanmak

Bu da zorlu bir çalışmanın boşa gitmesine sebep olabilecek bir yanlıştır. Eğer basılacak bir doküman üzerindeyseniz ve doğru renk profiline uygun olarak çalışmadıysanız kalbiniz kırılmaya müsait demektir. Yazılı doküman hazırlarken yeni dosyayı RGB değil CMYK olarak çıkarmaya dikkat edin.

9. Numuneleri Es Geçmek

Illustrator, bünyesinde sizler tarafından kullanılmayı bekleyen birçok hazır renk numunesi barındırır. Yani uygulamada bulunan bu numuneler sayesinde bazı durumlarda Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek kalmaz. Herkes bunun farkında değildir ama Illustrator’da onlarca önceden yüklenmiş hazır numune bulunur ve bunlarla dilerseniz deri tonajları dilerseniz genel yiyecekler üzerinde çalışabilirsiniz. Biraz kafanızı çalıştırırsanız uygulama, sizlere renk armonileri de sunabilir.

10. Pürüzsüz Çalışmamak

En iyi ilüstratörler de size söyleyeceklerdir; çizim ve ilüstrasyonda daha iyiye gitmenin en doğru yolu her zaman çalışmak, daha çok çalışmak ve pratik yapmaktır. Bir diğer yol da Illustrator’ın Smooth ve Simplify araçlarından faydalanmak olabilir. Bu araçlar, ilerlediğiniz yolu derleyip toparlayacak; böylece işi daha pürüzsüz bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

Evet, biz en önemlileri olduğunu düşündüğümüz on yanlışı sizlerle paylaştık. Eklemek istediğiniz başka noktalar var mı? Neler düşünüyorsunuz bakalım?

53
like
14
love
7
haha
2
wow
4
sad
4
angry