10 Alışkanlıkla Tasarım Hızınızı Artırın!

10 Alışkanlıkla Tasarım Hızınızı Artırın!


İçinde bulunduğumuz çağı düşünürsek zamanın birçok endüstri için ne kadar büyük bir önemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden daimi olarak daha hızlı ve daha sağlam olmayı öğrenmeliyiz. Yüzlerce tasarımcı arasından sıyrılmak için de daha hızlı tasarlamamız ve bunun yanında iyi bir iş ahlakına sahip olup müşterinin beklentilerini iyi karşılamamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Günümüzde hızlı bir tasarımcı olmanın önemi nedir? Doğru ve samimi cevap şudur ki vakit nakittir. Müşteriniz kaliteli çalışmanızı en hızlı şekilde ister. Ayrıca bütçe planlaması, muhtemel müşterilerinizle gerçekleştireceğiniz proje tartışmalarının odak noktasıdır. Bu da öncelikle parayı, sonrasında da zamanı göz önünde bulundurmanız gerektiğini gösterir. Eğer tasarımınızı hızlıca iletirseniz, müşteriniz de tasarruf edecektir. Bu da şu demektir; eğer işleri düzgün bir şekilde hızlandırmayı öğrenirseniz, müşterinin gözündeki değeriniz artacak ve gelecek için sağlam bir adım atmış olacaksınız.

Şöyle düşünün: bir proje için biçtiğiniz x miktardaki bütçeyi, o projeyi bir günde tamamlarsanız elde edeceksiniz. Aynı günde beş proje bitirdiğinizde ise 5x’i cebe atabilirsiniz. Çoğu tasarımcının freelance’e kaymasının sebebi de budur bir yerde.

Hız ve Kalite

Bir şeyi hızlı yapmakla aceleci olmak arasında fark vardır. Hızlı tasarım, kaliteden ödün vermeden el çabukluğuyla yapılan ve bütünlüğünü koruyan bir ürün ortaya çıkarmaktır. Acil bir tasarımsa, deadline’a yetişmek için alelacele kotarılmış ve sunarken övünmeyeceğiniz bir çalışmanın ürünüdür.

Hızlı Tasarımcı Nasıl Olunur?

terazi justice para zaman

1. Sanatçı ile ticari tasarımcının arasındaki farkı anlayın.

Çoğu sanatçı, buna tasarımcılar da dahil, tüm zamanını harika şeyler yaratmak için kullanır. Bu da genelde kabul edilebilir bir durumdur. Ama sanatçı ruhunuzu rahatlıkla işleyeceğiniz yer genellikle kişisel çalışmalarınız olur. Mesai saatlerinde yaptığınız tasarımlar ise bir sanat eserinden çok ürün olarak nitelendirilebilir. Bu noktada, profesyonel olarak bazı yeteneklerinizi saat hesabı yaparak sergilemek zorunda olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Aynı zamanda müşterinizin de belirli bir bütçesi vardır. Sizi üretken kılacak şekilde çalışmak ile kendinizi sanatınızla tatmin etmek için zaman harcamak arasında büyük bir fark vardır.

2. Aklınızdaki tasarım için kesin bir görüşünüz olsun.

Çalışmayı başlatmadan önce, müşteriden ya da müşteri temsilcisinden brief almalı ve tasarımın amacını öğrenmelisiniz. Bu aşama çok önemli. Çünkü bu ilk temasın kurulması ile çalışmanın başlatılması arasında geçen süre, günler ya da haftalar alabilir. Bu zamanı tasarım üzerinde kafa yorarak değerlendirin, kafanızda canlandırdığınız ürünü hayata nasıl geçireceğinizi planlayın. Bu süreçte zihninizde oluşturduğunuz resim netleşecek, masa başına geçtiğinizde planladığınız adımları atacak ve böylece sonuca ulaşacaksınız. Yani süreç fikir oluşturmaktan çok, yaratmaya dayalı olacak. Daha hızlı ilerleyebileceksiniz.

facebook notification

3. Bir zaman çizelgesi belirleyin ve ona sadık kalın.

Zamanımızı ve emeğimizi çalan dikkat dağıtıcı birçok öge ve kötü alışkanlık hayatımızı etkiliyor. Bütün gün, telefonumuza ve bilgisayarlarımıza yağan e-postalar, mesajlar, sosyal medya bildirimleri, toplantılar ve hatırlatmalarla boğuşuyoruz. Hızlı tasarımcı dediğin de zamanını nasıl koruyacağını bilen kişidir. Eğer yanınızdaki arkadaşınıza önünüzdeki iş bitene kadar muhabbeti kesmesini söylemeniz gerekiyorsa, ona bu bilgiyi verin. Facebook bildirimlerini kapatın. Hatta mümkünse telefonunuzu kapatın. Öğle yemeğini yanınızda getirin ve dışarı çıkmayın.

Zamanınızı iyi planlamanıza yardımcı olacak birbirinden farklı stratejiler bulunmakta. O an işinize yarayacak bir plan yapın ve projenize odaklanın. Unutmayın ki stratejiler ikinci plandadır. Zamanın ne kadar çabuk israf edilebileceğini sakın unutmayın. Bazen başkaları zamanınızı çalsa da aslında bu israfa sebep olan kişi sizsiniz. Eğer hızlı bir tasarımcı olmak istiyorsanız buna emek vermelisiniz. Yani zamanınızı harcayan ve dikkatinizi dağıtan bütün aktivitelerden ya da eylemlerden kaçının.

time budget

4. Yeni bir projeye başlamadan önce zaman bütçenizi çıkartın.

Karalamaya ya da asıl tasarıma başlamadan önce bir zaman bütçesi yaratın. Bir projeye zaman biçtiğinizde, projeye olan yaklaşımınız da kendiliğinden şekillenecektir. Tasarım kararlarını verirken de akıllıca davranmakta fayda var. Müşteriniz ve tasarımınıziçin de uygun olduğu takdirde baştan bir font yaratmak yerine elinizdekini kullanın ve böylece zaman kaybetmeyin.

Eğer keskin bir zaman bütçesi algınız yoksa, bunu yaratın. Bunun için kendinizi zorlamanız gerekebilir; ama olsun. Örneğin; bir posteri tasarlamak iki gün sürer diyin ve işi bir günde çıkarmaya çalışın. Böylece kendinizi sınamış olacaksınız. Ortaya çıkan sonuç sizi şaşırtacak ve mutlu edecektir. En iyiyi ne kadar zorlarsanız tasarım yetenekleriniz ve içgüdüleriniz de o kadar hızlı şekilde gelişecektir.

El Çabuklaştıran Tüyolar

inspration

1. İlham alın.

Mükemmel fikirler geçmişten elde ettiğimiz sonuçlardır. Eğer kendinizden önceki tasarımcıların çalışmalarını analiz etmez ve değerlendirmezseniz daha iyisini yaratmanız oldukça zorlaşır.

İnternet öncesi devirde iyi tasarımcılar bu mücadeleyle karşılaştıklarında lookbooklara dadanıyorlardı. Bu büyük kataloglarda dünyanın dört bir yanından derlenen binlerce tasarım, türlerine göre düzenlenmiş bir şekilde yer alıyordu. Neyse ki artık Google var. Sonsuz lookbook gücündeki bu arama motoru hem hızlı, hem de akıllı bir yardımcı.

Doğru klavye kullanımı ve anahtar kelimelerle yapacağınız araştırmayla, projeniz için ihtiyacınız olan ilhama kavuşabilirsiniz. Diyelim ki rustik bir düğün davetiyesi hazırlayacaksınız. Google’a rustik, bohem, doğa, düğün, ilham gibi kelimeleri ya da bu kelimelerin kombinlerini dayadığınızda karşınıza çıkan sonuçlarda başkaları ne yapmış görebilirsiniz. Gerekli ilhamı aldıktan sonra yola koyulun; işte bu kadar basit.

Sosyal medya platformları sağ olsun, çoğu tasarım firması ve freelancerlar, tasarımla alakalı bültenleri bir haberci gibi sık sık paylaşıyorlar. Bu da bir tasarımcının olan bitenden haberdar olmasına yardımcı oluyor. Yani doğru insan ve hesapları takip ettiğiniz zaman elinize istemediğiniz kadar ilham verici materyal geçiyor. Bu kişiler ve kurumlar yarattıkları şeylerle tasarımın çehresini oluşturdukları için, onlardan kapacağınız her şey çok önemlidir. Şuradaki Facebook gruplarını bi’ takibe alın ve yaratıcılık ile tasarım hakkında olan bitenden habersiz kalmayın.

2. Ufkunuzu genişletin.

Eğer herkes gibiyseniz; her hafta aynı diziyi izliyor, her gün aynı köşe yazısını okuyor ve dışarı çıktığınızda o tanıdık mekana gidip yiyor içiyorsunuz. İnsanlar her şeyi kendi zevkine göre seçer; genel olarak bunda yanlış bir şey yoktur.

Ama yine de inovatif çalışmalar tasarlamak ve yeri göğü inleten fikirler bulmak istiyorsanız konforlu alanınızdan çıkmanız gerekmektedir. Farklı şeyleri deneyerek yeni materyallerle zihninizi doldurmaya bakın. Genellikle izlemediğiniz şeyleri izleyin, dinleyin ve deneyimleyin. Yeni bloglar keşfedin ve farklı konular hakkında bilgi edinin. Normal hayatta yaptığınız şeylerin, yani düzeninizin dışına çıkın.

3. Daha zekice çalışın.

Her tasarımcı için geçerli bir diğer kural da şudur; iyi tasarım iyi taslakla oluşur. Çalışmanızda kullanacağınız renk seçimi, tipografi ve görsel bile taslaktan sonra gelir. Eğer sağlam bir fikre dayalı taslağınız yoksa, zaman bütçesine uymanız da imkansız gibidir.

Taslakla ilgili karar almak zaman alabilir. Ögeler sağda mı yer alacak, yoksa solda mı? Metinler bold mu olacak italic mi? Buna benzer kararlar vermek bir hayli zamanınızı alacaktır. Burada sizi hızlandıracak şey ise akıllıca kararlar almaktır. Aldığınız brief’i avucunuzun içi gibi bilmelisiniz. Projeye odaklanın ve sezgilerinize güvenin.

4. Eskiz yapmanın her zaman ilk adım olduğunu bilin.

Bu madde birçok yeni tasarımcının es geçtiği bir noktaya parmak basmaktadır. Şunu unutmayın ki kalem tutan bir el, touchpad ya da mouse üzerindeki bir elden her zaman daha hızlıdır. Eğer eskizi bir kenara bırakıp hemen Photoshop’a atlarsanız, kazandığınızı düşündüğünüz çok değerli zamanı kaybetmiş olursunuz.

Arkadaşlar, önce eskiz, sonra tasarım. Kafanızdaki konsept ve seçenekleri bir kağıt ve kalem aracılığıyla inceledikten sonra, fikrinizi gerçeğe dönüştürmek kolaylaşacaktır. Ne kadar iyi çizdiğinizin bir önemi yok, rahat olun. Eğer eskiz yapmaya alışırsanız, işinizi ne kadar hızlı bitirdiğinizi kendiniz de göreceksiniz.

5. Daha hızlı bir bilgisayarla çalışın.

Photoshop’u zorla çalıştıran düşük kaliteli bir bilgisayarda bir de yavaş internet bağlantısı varsa çalışmak gerçekten can sıkıcı olabilir. Sağlam bir makineye, büyük bir ekrana ve tatmin edici veri alanı kombinasyonuna sahip olmak en iyi ve en hızlı sonucu almada bir gerekliliktir. Eğer elinizin altında size gerçekten yardımcı olacak alet edevat yoksa, o güzelim fikirler uçup gidebilir. Bu ögelere para harcarken cimrilik yapmayın. Unutmayın ki faturalarınızı onlar olmadan ödemeniz pek mümkün olmayabilir.

6. Yeteri kadar dinlenin.

Uykusuz kalmış bir tasarımcı çoğu zaman pek de işe yaramayan tasarımlar üretir. İnsanın kendinde ve zinde olması, iş bitiricilik açısından çok önemlidir. Aslında bu kural freelancerları daha çok ilgilendiriyor. Zaman çizelgelerini kendileri belirleyen ve geceleri gündüzlerine karışan freelancerlar, çok dikkat etmeliler.

Günde sekiz saatten çok çalışmamaya özen gösterin. Uyması gerçekten çok zor, biliyoruz. Bu yüzden çok çalışacaksanız arada bir kestirin, teneffüse çıkın, dinlenin. 15 dakikalık göz kapama seansı, odaklanmanıza hayal edemeyeceğiniz kadar yardımcı olabilir.

 

Hızlı bir tasarımcı olmak için bu maddeleri okumak yeterli değil. Disiplin, sabır, pratik ve daha çok pratik gerekiyor. Eğer enerjinizi ve zamanınızı daha hızlı olma konusunda ustalaşmaya harcarsanız, emin olun sonuçlarını en iyi şekilde alacaksınız.

23
like
4
love
1
haha
0
wow
2
sad
1
angry

1 comment

Yorum yap

+ Leave a Comment