12 Maddeyle Wonder Woman Dosyasını Açıyoruz!

12 Maddeyle Wonder Woman Dosyasını Açıyoruz!


Çizgi roman dünyasını ve sinemayı yakından takip edenlerinize sesleniyoruz; geçtiğimiz Perşembe günü ortamlara düşen bir fragmanla kendinizden geçtiniz değil mi? Batman v Superman: Adaletin Şafağı’nın fragmanından bahsediyoruz elbette.

Batman v Superman de ne diyenlerinizi duyar gibiyiz, sizleri şöyle alalım:

 

Fragmanlarda tekrar tekrar gösterildiği gibi, film her ne kadar DC tarihinin en büyük iki kahramanı üzerine olsa da daha önce beyazperdede hiç boy göstermemiş olan Wonder Woman’ın da debut’u olma özelliğini taşıyor. Peki Wonder Woman da kim ola ki?

 

İşte bu yazıda sizlere çizgi roman sayfalarının en güzel, en cesur, en savaşçı Amazon’unu, gerçek dünyadaki ismiyle Diana Prince’i, nam-ı diğer Wonder Woman’ı tanıtıyoruz.

Bunu neden mi yapıyoruz? Adam içinde kaldık. Deadpool filmi de üzerimizden geçti. Batman’den gına gelmiş olabilir. Superman’i zaten sevmiyoruz. Örümcek Adam’ın filminin gelmesine daha çooook var. Avengers baydı. Yetti mi? Biraz gözümüz gönlümüz açılsın yahu.

 

Afrodit’in güzelliği, Athena’nın erdemi, Mercury’nin yetenekleri ve Herkül’ün kuvvetini tek bir vücutta birleştirmiş olan Diana Prince hakkında ne biliyorduk peki? Önce kendimizi sonra da sizleri aydınlatmak için yola koyulduğumuzda aklımızda şu sorular vardı:

Xena’dan başka savaşçı prenses de mi varmış yahu? Hem de Amazon. Mitolojik güçleri mi var? Babası Türk olabilir mi? Büstiyerinde neden yıldızlar var?

Yazarınız, bu sorular ve daha fazlasının cevaplarını vermek için gereken araştırmayı yaptı ve bulgularını madde madde sıraladı.

 

1. Ortaya Çıkışı

Aslen bir psikanalist olan William Moulton Marston’ın Family Circle dergisine verdiği 25 Ekim 1940 tarihli röportaj, DC Comics’in dikkatini çeker ve kendisiyle oturup tarihin ilk süper kadın kahramanlarından birini yaratırlar. Özgür, modern ve güçlü bir kadın karakter yaratmak için kolları sıvayan ekibin lideri Doktor Marston, aynı zamanda poligrafın da mucidi. Karaktere doğruluk kementini de bu bağlamda vermiş olması bizi pek şaşırtmasa gerek. Poligraf ne demek mi? Google’layın arkadaşım.

2. Orijin Hikayesi

Cennet Adası’ndaki Amazon kabilesinin bir üyesi olarak çizgi roman severlerin karşısına çıkan Wonder Woman’ın, münferitleri gibi birden çok orijin hikayesi bulunmakta. En güncel olanını öne çıkarmak istersek; Amazon kraliçesi Hippolyte’nin kızı olan Diana, Cennet Adası’nda kendi halinde takılırken uçağı adaya düşen Kaptan Steve Trevor’ı baygın bir şekilde bulur ve ona aşık olur. Steve ile gerçek dünyaya döner ve etrafına adalet saçmaya başlar. Annesi bu duruma karşı çıksa da bir yolunu bulur ve bizlerin Wonder Woman’ı olur. Toplum içinde Diana Prince mahlasıyla takılmayı da ihmal etmez. En son serisi olan New 52’de babasının kimliği ortaya çıkar ve neden bir tanrıça olduğunu daha iyi anlarız. Babası kim mi? Merak etmeyin Darth Vader değil. Daha babacan… Annesinin ortalığa saldığı “Benim kızım kilden oluştu” dedikodusu da yalan, inanmayın.

 

3. Güçleri

Yarı tanrı olan Wonder Woman, Superman’in bileğini bükecek güce sahiptir desek yeterli sanırım. Bağlı olduğu Justice League America örgütünün de Superman’den sonraki en güçlü üyesidir. Erkek hegemonyasında olan DC Evreni’nde sözünü geçiren, masaya yumruğunu vurabilen kadın karakterdir. Yan bakana acıması yoktur. Hayvanlarla da iyi anlaşır. Bir defasında kartalları arkasına alarak Superman’i defetmişliği vardır.

4. Karakter

Cennet Adası’nda amazonların arasında büyüdüğünden erkek gibi kadındır desek yalan olmaz. Gerçek dünyaya geldiğinde de sosyal hayata adapte olmak gibi bir derdi olmadığı için önüne geleni kementini sallayıp yakalar ve onlara doğruyu söyletir. Doğruluğa tapınan bir yapıdadır, sözünün eridir.

Kadınlığından utanmadığı için de her zaman alabildiğine seksi, göz alıcı ve adaletlidir. Şefkat falan pek aramayın ama. Her şeyi kılıcıyla kutsama alışkanlığı onu biraz korkutucu yapsa da iyi niyetlidir.

 

5. Kostüm

Uzun kırmızı çizme ve çarpıcı bir büstiyerden oluşan bir kostüme sahiptir. Ayrıca her türlü darbeye dayanıklı bileklikleri ve gerektiğinde düşmanlarına amansızca fırlattığı tacıyla tamamlanan bu ölümcül kombin, nice ergenin kanını kaynatmıştır. Kostümü aşırı seksi bulunduğu için son yıllarda üzerine bir şeyler daha giymek zorunda kalan Wonder Woman artık üşümüyordur diye düşünüyoruz. Üst görseldeki haşemayı ise hiçbir şekilde kendisine yakıştıramadık.

 

6. Alet Edevat

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kemersiz Batman, yüzüksüz Frodo olmayacağı gibi, doğruluk kementi (Lasso of Truth) olmayan bir Wonder Woman düşünülemez. Doğruluk kementi asla kopmayan bir yapıya sahiptir ve yakaladığını Liar Liar’daki Jim Carrey’e çevirmekle meşhurdur. Yani kemente dolandıysanız ağzınızdan sadece doğrular çıkar. Yaratıcınız bir psikanalist olursa silahınız da bu olur elbet. Bizim kızların eline geçse soracakları soru “Dün gece 3’te neden Whatsapp’ta onlinedın?” falan olurdu büyük ihtimalle. Bu yüzden bir Wonder Woman kolay yetişmiyor.

Diana Prince ayrıca kılıç kalkan kullanımında da ustadır ve bir amazon savaşçısı olduğu için türlü ilkel silahlara da aşinadır. Bileklikleri ve tacı da gerektiğinde hem savunma hem de saldırı için önemli eşyalarıdır. Eli de oldukça serttir diye duyduk.

 

7. Garaj

Invisible Jet’i tek başına kullanır. Bu görünmez hava aracına Justice League elemanlarını atıp türlü maceraya atılmışlığı vardır. Tabanvay olarak bir noktadan diğerine kilometrelerce mesafeyi bir adımda gidebilsin diye de Hermes’in sandaletleri kendisine verilmiştir.

 

8. Düşmanları

2. Dünya Savaşı zamanında yaratıldığı için Amerika ordusunun yanında savaştıktan sonra, dünya gündeminden uzaklaşmış ve kendini Yunan mitolojisinden hısımlarına vermiştir. Ares, Cheetah, Circe, Crisis gibi uzun süre boğuştuğu baş villian’ları vardır. Mitolojik tanrıların dünyamızla alıp veremedikleri bir şey olduğunda da Wonder Woman araya girmekten çekinmez. Ama hayranları onun Louis Lane ile girişeceği catfight’ı düşlemektedir. Biz de hayır demeyiz valla.

 

9. İlişki Durumu

Kaptan Steve Trevor’la yaşadığı aşk, Cennet Adası’ndan gerçek dünyaya geldikten sonra da kısa bir süre devam eder. Kapağı Amerika kıyılarına atıp vatandaşlığı aldıktan sonra askeri muhabbetlerden sıkılmış olacak ki bu aşk uzun sürmez. Çizgi roman yılında diyoruz, köpek yılı gibi düşünün.

Elini sallasa elli kişiyi devirebilecek bir yapıda olduğu için de güçsüz insanlar çekici gelmez kendisine. Kahraman bile dengi dengine diyerekten Superman’e yamanır. Kriptonlu da boş değildir. Buradan doğan Louis Lane-Superman-Wonder Woman aşk üçgeni de kendisini baymış olacak ki son olarak Batman’e yazılmaya başlamıştır. Özgür kadın vesselam.

 

 

10. TV

1975-1979 yılları arasında Lynda Carter’ın canlandırdığı Wonder Woman’ın kendisine ait bir TV şovu bulunuyordu. Bayan Carter’ın maceralarından sonra prodüktörler televizyon için yeni bir Wonder Woman arayışı içine girseler de henüz bir sonuç alamadılar. 2010’ların başında pilot bölümü NBC tarafından beğenilmediği için yayımlanmayan bir diziyi de notlarımıza ekleyelim.

Lynda Carter, onu izlemeye yetişenler için tek ve gerçek Wonder Woman konumunda bu arada. Büstiyerini güzelce doldurduğu ve önüne geleni yere serdiği yıllar için Lynda Teyze’ye bu gifle teşekkür ediyoruz.

 

11. Beyazperde

Yazımıza da vesile olan Batman v Superman: Dawn of Justice vesilesiyle ilk kez sinema perdesinde boy gösterecek olan Wonder Woman’ı Gal Gadot canlandıracak. Açıkçası bu seçim fanatikler tarafından pek de hoş karşılanmamış durumda. Hükûmet gibi kadın arayan gözler, Gal Gadot karşısında biraz üzgün ama n’apalım. Kendisi önümüzdeki yıllarda vizyona girmesi planlanan Wonder Woman filmi ve Justice League serilerinde de hayranlarının karşısında olacak. O zamana kadar kaslanıp yapılansa bile o saçlarla o gözlerle olmaz ki! Ah şu prodüksiyon firmaları…

 

12. Popüler Kültür

Wonder Woman, çizgi roman tarihinde bir feminizm ikonudur. Cinsiyet ayrımcılığına ve eşitsizliğe karşı duruşuyla bu statüye yerleşen kahramanımız, kılık kıyafetiyle de yetmiş küsur senedir zihinlerimizde güçlü ve seksi kadın imgesi olmuştur. DC’nin en bilinen kadın karakteridir. Türkiye sınırlarında, bir Batman ya da Örümcek Adam kadar popüler olmasa da ofisimizde de sadık okurları bulunmaktadır.

Tabii vahşi kapitalizm de bundan pay çıkarmayı ihmal etmez. Ünlü kozmetik markası MAC’in Wonder Woman serisi ile ancak makyajını yapabileceğiniz bir merchandise’ı da mevcuttur. Türlü figürü, oyuncağı, yalancıktan kementi saymaya lüzum yok.

 

Biz Wonder Woman hakkında temel bilgileri sunmakla yetindik. Yetmiş küsur yıllık kahramanın seceresini bir yazıda dökmek de mümkün değil. Wonder Teyze’ye ayıp etmek istemeyiz. Bu yüzden daha fazlası için sizleri güzide çizgi roman dükkanlarına ve sinemaya davet ediyoruz. Yani yazarınıza çok yüklenmeyin. Açın, okuyun ve daha iyisini siz bilin diyerekten aeo.

Pıst. DC’nin ekol çizgi filmleri bulunuyor. Uzun metrajlı ve baya kaliteliler. Justice League: War’u bir izleyin, DC evrenine güzel giriş yaparsınız, bizden söylemesi.

 

286
like
447
love
21
haha
16
wow
16
sad
62
angry