1MM WordPress Kurulum Rehberi

1MM WordPress Kurulum Rehberi


İçindekiler

Domain nedir?

Host / Hosting Nedir?

FTP Nedir?

Kurulum Aşaması:

Siz de kendi içeriklerinizi oluşturup insanlarla paylaşma derdine düştüyseniz ve bu işi sosyal medya dışında, yönetimi tamamen sizin elinizde olan bir web sitesi ile yapmayı düşünüyorsanız, bir WordPress kurulum rehberi olarak hazırladığımız bu yazımız tam size göre!

1MM’den dev hizmet: WordPress nedir, nasıl kurulur, neler gerekir, nasıl kişiselleştirilir ve nasıl geliştirilir? İnternette kendinize bir yer açmak istiyorsanız öncelikle bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Neyseki 1MM ekibi olarak, sizi çok fazla teknik bilgiye boğmayacak, sıkmayacak, bol alternatifli ve bir çırpıda okuyup hemen işe koyulabileceğiniz ve  bir WordPress kurulum rehberi hazırladık.

Bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekiyor derken, domain, dns, host, veritabanı, ftp vb. şeylerden bahsediyoruz. Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen kulaktan dolma olsa da bir şeyler biliyorsunuzdur diye tahmin ediyoruz; fakat biz konuyu yine de en başından alalım.

Domain Nedir?

Herhangi bir web sitesine girmek için internet tarayıcınızı açtığınız zaman www. ile başlayan ve çoğunlukla .com ile biten adreslerin hepsi birer domaindir. Çoğunlukla diyoruz çünkü TLD adı verilen bu uzantılardan bir hayli var ve her geçen gün sayıları giderek artıyor. Tüm TLD’lere ulaşmak için Wikipedia sayfasına göz atabilir, düşündüğünüz domainle uyum sağlayabilecek güzel bir TLD seçmekle işe başlayabilirsiniz.

Örneğin; şu anda okuduğunuz yazının tarayıcıdaki adresine bakacak olursanız o uzun adresin içinde bir yerlerde 1mm.com.tr kalıbını göreceksiniz. İşte, bu bizim domainimiz! Biz .com yerine .com.tr ile bitmesini istemişiz ve şirketimizin adı olan 1MM kelimesini de domain adı olarak seçmişiz. 

Domaininizin ne olacağına karar verdikten sonra bir yerlerden bunu 20-30 tl gibi bir ücret ödeyerek temin etmeniz gerecek. Bir yerler dediysek öyle her gördüğünüz yerden değil tabi, domain önemli bir konu. Bunun için size bazı güvenilir domain firmaları önerebiliriz. Fakat siz yine de dayıoğluna bir sorun.

a) Güvenilir ve Ücretli Domain Firmaları:

http://godaddy.com

http://domain.com

http://gandi.net

http://namecheap.com

http://domains.google 

http://1and1.com 

Bu liste uzar gider. Daha birçok güvenilir, yıllardır bu işi yapan ünlü domain şirketi bulabilirsiniz. Hatta hemen hemen hepsinden indirim kuponu yakalayıp ilk yılın ücretini sadece 1-2$’a getirebilirsiniz! Bütçesini düşünen dostlarımızı şöyle alalım.

b) Ücretsiz Domain Firmaları

http://dot.tk

http://freenom.com

https://www.zoho.com/india-bundle.html

http://hostinger.web.tr 

Buraya güvenilir yazmadık farkındaysanız. Bu liste biraz daha “Ben önce bir deneyeyim, bakayım yapabiliyor muyum?” diyenler için. Ayrıca bunlar .com gibi popüler TLD’lerden oluşmuyor tahmin edebileceğiniz gibi. Her şeyin bir bedeli var maalesef. Değişik değişik TLD’ler var, bunlardan bazıları ücretsiz.

Host / Hosting Nedir?

Ağırlamak anlamına gelen bu kelime bu işte tam olarak bu anlamda kullanılabilir. Web sitenize gelen ziyaretçileri ağırlayan, sitenizdeki dosyaları onlara sunan fiziksel bir web alanıdır. Domain mesela öyle değil, o çok sanal bir olay. Hostunuzun IP adresini kimse ezbere bilemeyeceği için insanlara kolaylık olsun diye üretilmiş bir araç. 

Host dediğimiz şey; kocaman kocaman Data Center’larda, aşırı güçlü, elektrik ve internet kesintisi olmaksızın 7/24 çalışabilen binlerce bilgisayardan herhangi birinin, herhangi bir hard diskinde bulunan ufak, küçücük, minnacık 100-200 MB’lık bir klasör. Evet, başlangıçta böyle. Daha sonra olur da çok ziyaretçi alırsanız web sitenize yavaş yavaş daha büyük bir alan alırsınız, sonra bulunduğunuz sunucuyu alırsınız ve işler daha da büyürse 3-5 tane daha sunucu alırsınız, o zaman bizi de tanımazsınız artık zaten.

a) Güvenilir ve Ücretli Hosting Firmaları

http://godaddy.com

http://hostgator.com 

http://ehost.com

http://bluehost.com

http://1and1.com 

Bu listeyi çok uzun tutmak istemiyoruz; çünkü çok fazla alternatif var. Herhangi birinden düşük bütçeyle çok iyi hostlar bulabilirsiniz. Sadece Google’da arama yapmanız yeterli.

b) Ücretsiz Hosting Firmaları

http://hostinger.web.tr

http://000webhost.com 

Türk firmalardan ücretsiz (sponsor) hosting bulabileceğiniz hosting firmaları: 

http://www.hostbul.net/paket/ucretsiz 

Yine ücretsiz domain gibi, ücretsiz hosting seçerken de çok dikkatli olmalısınız. Bu hosting firmaları web sitenize reklam koyabilir veya herhangi bir sorun yaşadığınız zaman sizi yarı yolda bırakabilir. Bu yüzden yine güvenilir yabancı hosting firmalarına göz atmanızda fayda var.

FTP Nedir?

File Transfer Protocol yani “dosya transfer protokolü” olarak adlandırılan bu protokol sayesinde web sitenize ait dosyaları daha önceden satın almış olduğunuz hosta aktarmanız için kullanılacak olan protokoldür. Bu protokole bağlanmanız için bir FTP programına ihtiyacınız var. Bunun için uzun uzun liste hazırlamaya gerek yok, bilmeniz gereken tek program FileZilla. Şimdiden indirin, ilerleyen satırlarımızda kullanımı ile ilgili örnekleri göreceksiniz.

Şimdi sıra geldi “nasıl yapılır?” bölümüne.

1) Domain Satın Alma

Hangi firmadan hosting satın alacağınıza ve domaininizin ne olacağına kadar verdikten sonra, ilgili domain firmasının web sayfasına giriş yapıp bir üyelik oluşturun. Biz örneklerimizde GoDaddy üzerinden gideceğiz.

domain satin alma

GoDaddy’ye üye olmak için yukarıdaki Giriş sekmesine geliyoruz; ardından da Hesabını Oluştur butonuna tıklayarak karşımıza çıkan formu eksiksiz olarak dolduruyoruz.

hesap olustur

Buraya yazacağınız e-mail adresi önemli. Şifresi basit olan ve herkesin bildiği bir e-mail adresi yazmayın. Gerekirse yeni bir e-mail hesabı açıp yalnızca hosting işlemleriniz için kullanın. 

Daha sonra e-mail adresinize gelen onay linkine tıklayarak üyeliğinizi aktif etmeyi unutmayın.

alan adi alma

Yönet butonuna tıkladığınız zaman almak istediğiniz domain adını yazabileceğiniz bir tablo çıkacak karşınıza:

godaddy domain names

Bu aşamadan sonra domain firması, istediğiniz domainin bir başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol edecek. Satın alınmamışsa, TLD’lere göre o domain ismine yıllık kaç para ödeyeceğinizi gösteren bir tablo çıkaracak karşınıza. 

wordpress deneme

Bu listeden .com, .net, .org veya .ninja ile biten bir domain seçebilirsiniz. Bunun için sağ tarafta bulunan Seç butonuna tıklamanız yeterli. 

İstediğiniz domaini seçtikten sonra yukarıda bulunan Sepetten Devam Et linkine tıklayarak satın alma aşamasına geçebilirsiniz.

Bundan sonra domain firmaları size ekstra ürünler satmak isteyebilirler. Örneğin; Godaddy, kişisel bilgilerinizi korumanızı sağlayacak ekstra bir hizmet öneriyor. Alıp almamak size kalmış. Eğer yasa dışı bir iş yapmayacaksanız -ki öyle umuyoruz- iletişim bilgilerinizi yayımlamak pek de zararlı bir şey değil. Hayır deyip bir sonraki aşamaya devam edebilirsiniz.

go daddy alan adi satin alimi

Son aşamaya geldiğinizde size bu domaini, yani alan adını kaç yıllığına almak istediğinizi soracak. Minimum 1, maksimum 10 yıllığına satın alabilirsiniz. İstediğinizi seçip devam edin ve ödeme sayfasına gelin. 

Ödeme sayfası ile ilgili özel bir durum yok, herhangi bir alışveriş sitesinde nasıl ödeme yapıyorsanız buradaki ödeme aşamasını da aynı şekilde tamamlayıp onay/bilgilendirme e-mailinin gelmesini bekleyin.

Tebrikler! İlk adımı başarıyla tamamladıysanız artık bir domaininiz var. Asın bayrakları!

2) Hosting Satın Alma 

Godaddy’de hosting hizmeti de olduğu için aynı hesapla hosting hizmeti alabilirsiniz. Fakat hostingi ve domaini farklı farklı firmalardan da alabilirsiniz. Bunun için her iki siteye de üye olmanız ve aynı işlemleri yapmanız gerekir.

Hosting satın almak için ana menüde yer alan Barındırma linkindeki Web Barındırma butonuna tıklıyoruz. 

go daddy barindirma

Not: WordPress hosting/barındırma gibi paketlerini, işin hamurunu öğrenmeniz için tavsiye etmiyoruz. Bu paketlerde genelde WordPress otomatik olarak kurulu gelir ve bazı ek plugin’ler barındırır. İlerleyen zamanlarda bu paketlerde sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden WordPress değil de genel bir web sitesi kurabileceğiniz bir hosting paketi almak her zaman daha mantıklıdır.

linux planlari

Barındırma linkine tıkladıktan sonra karşınıza daha önceden tanımlanmış hosting paketleri gelecektir. Buradan ihtiyacınıza göre herhangi birini seçebilirsiniz. Başlangıç için en ufak paket yeterli olacaktır.

Linux diyor? O ne demek? Ben Windows’tan başka işletim sistemi bilmem ki…

Sizin zaten işletim sistemi ile bir ilginiz yok. WordPress PHP dili ile yazıldığı için Linux işletim sistemlerinde daha sağlıklı ve daha stabil çalışmaktadır. Eğer WordPress ve PHP dışında bir web sitesi yapıyorsanız (örneğin ASP) burada Windows hostingleri tercih etmeniz daha mantıklı bir karar olacaktır. Fakat biz WordPress kuracağımız için, başka bir hosting sitesi de olsa alacağınız hosting paketinin mutlaka Linux olmasına dikkat ediniz.

Alacağınız paketi seçtikten sonra Sepete Ekle butonuna tıklayarak devam edin. Bundan sonraki sayfada yine hosting firması size ekstra hizmetler önerebilir. Örneğin; Godaddy “Ziyaretçilerinin Verilerini Güvende Tutun” sloganı ile SSL hizmeti öneriyor. Şu aşamada buna ihtiyacınız yok; sepetenize eklemeyin ve devam edin.

Sonraki aşama da domain satın alma adımı ile çok benzer, sayfa tasarımları aynı.

Bu aşamada hosting paketini aylık veya yıllık satın alabilirsiniz. Şu anki bütçenize bağlı olarak bu süreci kendiniz belirleyin ve Ödeme Adımına Geç butonuna tıklayarak standart satın alma işlemini tamamlayın.

E-mail hesabınıza onay/bilgilendirme maili geldikten sonra hosting hesabınız da aktifleştirilmiş olacaktır.

Hesabınıza tekrar giriş yaptığınız zaman Web Barındırma adında bir tablo daha göreceksiniz. Yönet butonuna tıkayarak devam edin.

yönet

Karşınıza çıkacak olan sayfada hangi domaininiz için bu hostingi satın aldığınızı seçebileceğiniz bir alan var: “Hesabınızdan bir domain seçin.” Buradan, az önce satın aldığınız domaini seçin; cPanel bilgileri tablosundan bir kullanıcı adı (domain adınız veya alakasız bir şey olabilir) ve karmaşık bir şifre belirleyip bunları bir yere not edin. Bu çok önemli bir şifre; size her zaman lazım olacak.

Devam ettiğiniz zaman hoş bir animasyonun bulunduğu ve ayarlarınızın yapılandırıldığı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Birkaç dakika sonra hesabınız aktif hale gelecek.

hesabınızı oluşturun c panel

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra cPanel diye bir yönetim paneli sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa üzerinden birçok işlem yapılabilir. Dosya Yönetici ve Veritabanları bölümleri şimdilik bilmemiz gereken önemli bölümlerden.

3) Domaini Hostinge Yönlendirme

Bir yerde domainimiz ve bir yerlerde de bir hostingimiz var. Bu ikisinin birbirine ait olduğunu bir şekilde belirtmemiz lazım. Bu teknik detaylı bir konu; fakat hosting firmaları bunu kendi içlerinde otomatik olarak sağladıkları için bu noktada bilmeniz gereken tek şey Name Serverlar.

Her bir sunucunun kendine ait bir name severı bulunmaktadır. Domainlerimizi de bu name serverlara yönlendiririz. Örneğin; Godaddy’nin ns01.godaddy.com ve ns02.godaddy.com adında 2 adet name serverı olduğunu varsayalım. Domain yönetim panellerinizde bu name serverları gireceğiniz alanlar bulunmaktadır. Buraya girdiğimiz name serverlar ile “Domaini şu sunucudaki benim klasörüme yönlendir, içeriklerim (web sitem) burada” deriz. Ziyaretçilerimiz tarayıcılarına domaninimizi yazdıkları zaman dünya üzerindeki 13 ana sunucudan birine yönlendiririlir ve o sunucular da başka sunuculara yönlendirme yapar; son olarak da bizim hostingimize ulaşır. Arka planda dönen olaylar bunlar; ziyaretçilerimiz domainimizi yazıp enter’a bastıktan sonra birkaç saniye içinde web sitemize ulaşabilirler.

Bunun için yine Godaddy üzerinden örnek vereceğiz:

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Alan Adları tablosundan DNS’i Yönet butonuna tıklayın.

dns yönetimi

Ad Sunucuları tablosundan Değiştir butonuna tıklayın ve açılan kutulara hosting firmanızdan aldığınız Name Serverları girin. Hangi Name Serverları yazmanız gerektiği, hosting siparişiniz sonrası gelen e-mailde yazacaktır. Godaddy’den alsanız bile sizin için ayrılmış name serverlar farklı olabilir. Bu yüzden gelen e-maile bakarak yazmanız gereken name serverları bulun.

cpanel de oturum aç

Örneğin; bize gelen e-mailde Name Serverlarımız ns27.domaincontrol.com ve ns28.domaincontrol.com şeklinde belirlenmiş; biz bu yüzden bunları yazıp kaydediyoruz.

Not: Maalesef bu aşamada biraz beklemeniz gerekebilir. Siz domaninizi aldığınız zaman domaniniz birkaç saniye içerisinde aktif olur; fakat name server değişikliği dünya üzerindeki 13 root servera bağlıdır. Tüm ISP’ler bu sunuculara bakarak sizin domaninizin hangi serverda olduğunu bulurlar. Bu yüzden siz name serverınızda bir değişiklik yaptığınız zaman kendi bilgisayarınızda bu değişikliğin etkisini 5-10 dk içerisinde görebilirsiniz. Bu sürecin tamamlanması (yani tüm dünyadaki cihazların yeni name serverlarınıza bakması) 24-48 saat sürebilir. 

Bu aşamadan sonra artık FTP programı kullanarak dosyalarımızı hostumuza aktaracağız.

4) FTP Kullanımı

Öncelikle bu aşama için FTP tanımı yaparken önerdiğimiz FileZilla programını kurmanız gerekiyor. Kurulumu yaptıktan sonra FileZilla programını açın.

filezilla

Sol üst köşede bulunan Site Manager ikonuna tıklayın.

Açılan pencereden New Site butonuna tıklayın.

filezilla my sites 

Bu butona tıkladığınız anda yeni bir account oluşturmuş olacaksınız ve program sizden bu account için bir isim yazmanızı bekleyecek. Bu alana domain adınızı yazabilirsiniz.

filezilla_wordpress_denetleme

Daha sonra sağ tarafta bulunan bazı temel bilgileri ayarlamanız gerekecek. Bunlar: Host, Logon Type, User ve Password alanları.

Host: 

Bu alana domain adınızı veya biliyorsanız hostunuzun bulunduğu server ip adresini yazabilirsiniz. 

Logon Type:

Bu alanda Normal seçeğini işaretleyebilirsiniz.

User ve Password:

FTP’ye bağlanabilmek için hosting firmanızın size iletmiş olduğu veya GoDaddy’de olduğu gibi (hosting satın alırken) sizin belirlediğiniz cPanel kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra enter’a basarak hem bu bilgileri programa kaydetmiş hem de otomatik olarak giriş yapmış olursunuz. 

Not: Programı kapatıp yeniden bağlanmak istediğiniz takdirde tekrar Site Manager bölümünden site adresinize çift tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Eğer başarılı bir şekilde giriş yapabilirseniz 4 parçadan oluşan ana ekranın sağ alt bölümündeki (server tarafındaki dosyaları gösteren) pencere içinde http, public_htmlwww, web vb. 5-6 tane klasör göreceksiniz. Sol taraftaki pencerede gözüken dosyalar sizin bilgisayarınızı, sağ taraftaki pencerede gözüken dosyalar ise hostunuzdaki dosyaları gösterir. Eğer giriş yapamazsanız host, username ve password gibi bilgilerinizi kontrol ederek tekrar deneyin.

Bu aşamadan sonra https://wordpress.org/download/ adresine girip sağ tarafta bulunan Download WordPress butonuna tıklayarak WordPress dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz.

wordpress download

Dosyalar bilgisayarınıza sıkıştırılmış olarak indirilecektir. Sağ tık yaparak dosyaları unzip yapıyoruz.

FileZilla programına geri dönerek sol taraftaki pencereden (bilgisayarınızı gösteren pencere) indirdiğiniz WordPress klasörünü açın. Sol taraftaki pencerede wp-admin, wp-includes ve wp– ile başlayan bir sürü klasör ve dosya görürsünüz. Buraya kadar geldiyseniz şimdi sağ taraftaki pencereden varsa public_html klasörünü, yoksa http, httpdocs, www vb. klasörlerden birini açın. Girdiğiniz dosyanın içi boş olabilir veya index.html, cgi vb. klasör veya dosyalarla karşılaşabilirsiniz. Hepsini silin.

Şimdi sol taraftaki tüm WordPress dosyalarını seçin, sağ tarafa sürükleyerek bırakın. 

Bu işlemden sonra en alttaki pencerede aktarım durumunu gösteren grafikler göreceksiniz. Kaç dakika kaldığını, hangi dosyaların aktarıldığını ve hangilerinin aktarılamadığını vb. bu ekrandan takip edebilirsiniz.

Aktarım işlemi bittikten sonra (en alt pencerede herhangi bir grafik ve aktarım sembolü kalmadıktan sonra) bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşamada domaininizi tarayıcınıza yazdığınız zaman aşağıdaki gibi bir WordPress kurulum ekranı ile karşılaşırsınız. Eğer bu ekran karşınıza gelmiyorsa geri dönüp yaptığınız işlemleri kontrol edin.

wordpress welcome

Bu aşamada hemen Let’s go! butonuna tıklayarak devam edin demek isterdik; fakat ona henüz sıra gelmedi. Bu işlemden önce bir veritabanı oluşturmamız gerekiyor. 

Database/Veritabanı Nedir?

Veritabanı tüm blog yazılarımızın, yorumlarımızın, ayarlarımızın vb. tutulduğu bir alandır. WordPress’in, dinamik web sitelerinde olduğu gibi, tüm içeriklerinizi bir yerde tutması için bir veritabanına ihtiyacı vardır. Bu işlem için tekrar hosting panelimize geri dönüyoruz.

Hostumuzu yönetebileceğimiz panele (bizim örneğimizde cPanel’e) geri dönüyoruz. Bu panelin girişi sizin hostunuzda farklı olabilir veya Plesk, DirectAdmin, zPanel gibi bir yönetim paneli olabilir veya host firmanıza ait özel bir panel olabilir. Hepsinin giriş bilgileri hostingi satın aldığınız zaman hosting firmanız tarafından size iletilecektir. 

Godaddy için hesabımıza giriş yaptıktan sonra Web Barındırma alanından Yönet butonuna tıklıyoruz ve cPanel yönetim sayfamıza giriş yapıyoruz.

database veritabanı

Bu sayfada bulunan MySQL veritabanları linkine tıklayarak veritabanı adı ve kullanıcısını oluşturabileceğimiz sayfaya geçiş yapıyoruz.

godaddy_mysql

Bu sayfada öncelikle Yeni Veritabanı Oluştur alanına bir isim yazıyoruz. Mesela siz domain adınızı yazabilirsiniz. Bu alanı doldurduktan sonra Veritabanı Oluştur butonuna tıklıyoruz. Eğer başarılı bir şekilde veritabanınız oluşturuldu mesajını görüyorsanız Geri Git linkine tıklayarak aynı sayfaya geri dönüyoruz.

geçerli veritabanlari

Biraz scroll yaptıktan sonra MySQL kullanıcıları başlıklı bir tablo göreceksiniz. Buradan da veritabanımızla bağlantı kurulmasını sağlayacak bir kullanıcı hesabı oluşturacağız. Yine buraya domain adınızı yazabilir ve random bir şifre oluşturabilirsiniz. Şifrenizi bir yere not etmeyi unutmayın. Bu bilgiler bize kurulum aşamasında lazım olacak.

veritabanina_kullanici_ekle

Kullanıcı Oluştur butonuna tıklayarak MySQL kullanıcısını oluşturuyoruz. Eğer, başarılı bir şekilde oluşturdunuz mesajı gözüken sayfaya yönlendirildiyseniz tekrar Geri Git linkine tıklayarak aynı sayfaya geri dönün.

Biraz daha scroll yaptıktan sonra Veritabanına Kullanıcı Ekle başlıklı bir tablo göreceksiniz. Burada da az önce oluşturduğumuz veritabanını ve veritabanı kullanıcısını birbirine bağlamamız gerekiyor.

Ben veritabanı adına ve veritabanı kullanıcı adına aynı şeyi yazdığım için ikisinde de aynı şey yazıyor fakat sizde farklı değerler yazabilir. Altındaki “Add” butonuna tıklayarak veritabanımızı ve veritabanı kullanıcımızı birbirne bağlayalım.

Bu sefer farklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada az önce oluşturduğunuz kullanıcının, veritabanı üzerindeki yetkilerine dair bilgileri barındıran bir sayfaya ulaşmış olacaksınız. Buradaki yetkiler güvenlikle ilgili, hepsini aktif etmenize gerek yok; fakat hangisini aktif edip etmemeniz konusu apayrı bir şey olduğu için şimdilik tüm yetkileri vermenizde bir sakınca yok.

kullanici_ayarlari

5) WordPress Kurulumu

Artık WordPress kurulum ekranına geri dönüp o Let’s go! butonuna tıklayabiliriz!

Bir sonraki aşamada, az önce oluşturduğumuz veritabanına ait bilgileri isteyen bir ekranla karşılacağız.

wordpress_veritabani

Ekranda da gözüktüğü üzere ilk 3 alana bilgilerimizi eksiksiz ve kontrollü şekilde giriyoruz. 

Database Host bölümü, eğer hostinginiz ve veritabanı sunucunuz ayrı ise kullanacağız bir alan. Yüksek ihtimalle ikisi aynı hostta olacağı için bu alan localhost olarak kalmalıdır. Eğer değiştirmeniz gerekiyorsa hosting firmanız bunu size gelen FTP bilgilerinizin bulunduğu e-mail içerisinde mutlaka belirtecektir.

Table prefix bölümü ise yine aynı şekilde wp_ olarak kalabilir.

Bilgileri doldurduktan sonra Submit butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiş yapın.

Eğer bilgileriniz yanlışsa ya da veritabanına bağlanılamazsa WordPress bir sonraki aşamaya geçmenize izin vermeyecektir. Eğer böyle bir hata alırsanız bilgilerinizi kontrol edip, tekrar deneyin.

Bağlantı başarılı ise aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız:

wordpress_sparky

Bas o butona sparky!

wordpress welcome

Bir sonraki ekranda web sitenizin adı, yönetim paneline giriş için kullanabileceğiniz kullanıcı adı, şifre ve e-mail adresi gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgileri de eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra her şey yolunda giderse birkaç saniye içinde yepyeni bir blog sayfasına sahip olacaksınız!

wordpress_success

Tebrikler!

WordPress kurulum işlemi başarıyla tamamlandı! Log In butonuna tıklayarak az önce belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirisiniz.

Başka bir pencere açarak domaininizi yazıp enter’a bastığınız zaman blogunuzun nasıl göründüğüne bir göz atabilirsiniz.

Eee Sonra?

Sonrası tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış. Sol paneldeki Posts sekmesinden yeni içerikler ekleyebilir, Ayarları kurcalayabilir, Apperance (görünüm) bölümünden sitenizin tasarımını kişiselleştirebilirsiniz.

Şimdilik bunlar, paneli öğrenmeniz için göz atabileceğiniz seçenekler. WordPress’e sınırsız özellikler ve sınırsız temalar ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Pluginleri ve Temaları için ziyaret etmeniz gereken adres http://wordpress.org

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir plugini, Plugins menüsünden Add New diyerek arayabilirsiniz.

Hızlı bir başlangıç yapabilmeniz için WordPress’in üretmiş olduğu JetPack isimli plugini, spam yorumlardan korunmak için Akismet’i, sosyal bir ortam oluşturabilmeniz için BuddyPress’i kurmanızı tavsiye ederiz.

Temalar için de yine aynı şekilde Appereance menüsündeki Themese gelip Add New butonuna tıklayarak binlerce temayı anında kurup test edebilirsiniz.

10
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
4
angry

3 Comments

Yorum yap
 1. ed

  Merhaba,
  Buraya kadar tamam… Bilgiler için teşekkürler…
  Hayal dünyamıza bıraktığınız alanda öğrenmeyi arzu ettiğim dahada fazla şeyler var.
  Örneğin satın aldığımız temaları yerleştirme mevzuu var. Tam orada tıkanıyorum… Aldığımız temaların kurulum ve geliştirme aşamaları karmaşık bir hal alıyor. Arayüz geliştiricilere burada iş düşüyor.
  Arayüz geliştiricilerinden en popüler olanı visual composer… Eğer bilginiz var ise Visual Composer veya diğer arayüz geliştiricileri ile alakalı detaylı bir eğitim yazısı yazabilir misiniz?

  Bunlarla alakalı türkçe kaynak neredeyse yok gibi… Bir ilk yapıp 1mm olarak bu konuda eğitim verebilirseniz sizlere olan sevgim saygım +2 artacak ve yeryüzünde nesli azalan iyi ajanslar listesinde zirvede, gönlümün taa derininde yeriniz olacak. 🙂

+ Leave a Comment