1MM’den Dev Hizmet! iOS 8’in Gizli Yenilikleri

1MM’den Dev Hizmet! iOS 8’in Gizli Yenilikleri


Apple’ın son güncellemesi burada ve bir sürü yeni özellikle dolu. Firma bugüne kadar birçok değişikliği gözler önüne sermiş durumda: fotoğraf editleme, kolay gönderilebilir ses mesajları, daha akıllı bir klavye, fitness takibi gibi örnekler verebiliriz.

Bu liste o kadar uzun ki, iOS 8’in gözden kaçırabileceğiniz birtakım yeni özelliklerini sizin için toparladık. Geliştirmeler her alanda bulunuyor fakat bazıları apaçık ortada değil. Yakında iOS 8 için tam bir inceleme de yayımlayacağız, ama şimdilik burada daha önce bilmediğiniz noktalara değinmeye çalışacağız.

Kamera: Manuel Pozlama Slider’ı

Evet, bu belki de kolayca bulunabilir bir özellik, ama yine de oldukça kullanışlı. iPhone’unuzun kamerası, odaklamak için bir noktayı tap’lediğinizde doğru pozlama yapmada oldukça başarılıdır. Ama yine de -başka bir açıdan baktığınızda- mükemmel değil; bu yüzden artık odak karesinin yanındaki güneş ikonunu farklı yönlerde sürükleyerek pozlamayı aydınlık-karanlık ayarlaması yaparak daha efektif kılabilirsiniz. Yukarı sürüklemek pozlamayı güçlendirecek, tersi de azaltacaktır. Ve bu özellik; kamera AE/AF kilitliyken de odaklama esnasında parmağınız ekrandayken aşağı indirdiğinizde de mükemmel bir şekilde kullanılabilir durumdadır.

Hangi Aplikasyonların Pilinizi Tükettiğini Görün

iOS artık bizlere hangi app’lerin pili daha çok yediğini anlatıyor. Bu liste seçeneklerde biraz gömülü durumda ne yazık ki. General -> Usage -> Battery Usage doğrultusunda ayarlarda ilerlediğinizde bu ekrana ulaşabiliyorsunuz. Bu sekme üzerinden son 24 saat üzerinde hangi app’lerin pili en çok harcadığını görebilir, üstteki “last 7 days”’e tıkladığınızda da iPhone ya da iPad’inizdeki uygulamaların pili ne derece kullandığına dair daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Bütün sohbetlerdeki bütün ek dosyaları görün

Messages’daki yeni “details” sekmesi çok önemli bir anahtar sebep üzerinden önemli: artık tek bir ekranda bütün sohbetlerde size gelmiş/göndermiş olduğunuz dosyaları(foto, video vs.) görüntüleyebiliyorsunuz. Ve bu arşiv, silmediğiniz mesajları göz önüne alırsak genişleyip uzayabiliyor. Ve eğer cihazınızın sabit diskinde yer kalmadıysa, “details” sekmesi size bu dosyaları tap’leyerek kolayca silme olanağı veriyor. Ayrıca iCloud’un da bu fazlaca yer kaplayan dosyaları kendiliğinden yedeklediğini de unutmayın.

Çok daha güçlü bir Spotlight

Belki de şimdiye kadar Spotlight’ı göz ardı ettiniz. Ama artık kullanmaya başlamanın tam zamanı. Ve kullanmaya başladığınızda da bağımlısı olacaksınız. Apple’ın, ana ekranda parmağınızı aşağı çektiğinizde çıkan bu bütünleşik arama aracı, şimdi çok daha güçlü ve gerçekten kullanıcıya yardımcı oluyor. Artık Wikipedia snippet’leri, önerilen web siteler, iTunes ve App Store içerikleri, yerel sinema saatleri ve yaptığınız önceki arama sorgularına göre daha iyi sonuçlar çıkartan bir uygulamaya dönüşmüş durumda. Ayrıca sohbet geçmişiniz, elektronik postalarınız ve hatırlatıcılarınıza da anında ulaşabileceksiniz.

RSS feed’lerini Safari’nin paylaşılan linklerinde görüntüleme

Kim demiş RSS öldü diye? Seçtiğiniz sitelerin feed’lerine kolayca kaydolabilir ve Twitter hareketliliği yanındaki “Shared Links” bölmesinden ulaşabilirsiniz. Bir sayfaya da abone olmak oldukça kolay, sadece Safari’de güncel tutmak istediğiniz siteye girin ve bookmark ikonuna basıp, @ sembolüne tap’leyin; bu sayede aşağıda abonelikleri görebileceksiniz. Feed’lerin adını değiştirip kendinize göre uyarlayamıyorsunuz ama zaten bunun için RSS odaklı olan okuyucular bulunuyor. Sadece feedlerinize ulaşmak için biraz scrollamınız gerektiğini bilin yeter; Apple hala sosyal hesaplara RSS önünde öncelik veriyor gibi görünüyor.

Safari’de siteleri masaüstü görünümünde tarama

“Mobil” web sayfaları, ziyaretçilerine bazen fazlasıyla kötü deneyimler yaşatabiliyor ve iOS 8 ile Apple en sonunda bulunduğunuz sitenin masaüstü olarak da görüntülenebilme opsiyonunu kullanıcılara tanıyor. Bu özellik uzun zamandır Android’de, hatta iOS üzerinde çalışan Chrome’da vardı. Yine de Apple’ın kendi tarayıcısının, güya iPhone için tasarlanmış gibi duran dandik siteleri gerçek haliyle gösterme özelliğine kavuşması kullanıcıların bu kötü deneyimden uzaklaşmasına yardımcı oluyor. Bu özellik de kolay bulunabilecek bir yerde değil. URL/arama çubuğuna tap’leyin ve gelen görüntüyü parmağınızla aşağı çektiğinizde “Request Desktop Site” önceliğini bulun.

“Hey, Siri”

Evet, bu direkt olarak bir “OK Google” klonu ama yine de daha az işe yarar bir özellik değil. iOS cihazınız prize takılı olduğu her an, “Hey Siri” diye seslenip Siri’yi açabilirsiniz. Sadece Siri’nin ayarlarına girin ve bu özelliği açın. Sadece prize takılıyken çalışıyor olmasının altında, iOS’un devamlı doğru telaffuzu dinleyip anlama çabasının yattığını öngördük. Tabi bir de bu özelliği kullanıcıların genelde cihazları arabada şarjdayken ya da evlerinde başucunda, dock’a bağlıyken kullanacaklarını düşündüğümüzde büyük bir eksiklik olduğunu düşünmüyoruz.

Popüler sitelerde anında arama

İşte karşımızda hem çok işe yarar hem de pek az kişinin bildiğini düşündüğümüz bir yenilik var. Safari’nin ayarlarına gelin, burada yer alan “Quick Website Search” özelliğini göreceksiniz. Ne zaman bir sitede arama yaptığınızda(Amazon, IMDB.. ) Safari bunu hatırlıyor. Bundan sonra, Safari aramasını açmanız, arayacağınız kelimenin önüne örneğin “amazon” yazmanız, kelimenin Safari tarafından direkt Amazon.com’da aranması için yeterli olacaktır.

Nerede paylaşacağını yeniden düzenleme

İlk defa, sistemin paylaşma ekranında önceliklerinizi ayarlayabiliyorsunuz ve bu şekilde iOS’unuz kendisini size aitmiş gibi hissettiriyor. Pinterest tutkunu musunuz? Artık onu, Apple’ın kendi mesajlaşma ve e-posta uygulamalarından bile öne alabilir ve bu sayede çok daha rahat bir şekilde istediğiniz paylaşım noktasına ulaşabilirsiniz. Bu kişiselleştirmeyi yapmak için, paylaşma menüsü karşınıza çıktığında “more” ikonna tap’leyin. Bu özellik, bookmark ve duvar kağıdı eklerken yağacağınız paylaşımlarda da işe yarıyor.

Bir Medical ID kurmak

En önemlisini sona sakladık. Bu basit özellik hayatınızı kurtarabilir ve bu gerçekten bir abartı değil. Apple’ın diğer kişisel sağlığınıza dair uygulamalarını kullanmak istemeseniz de, kesinlikle bir Medical ID kurmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede, sahip olduğunuz bütün kronik rahatsızlıklar, alerjiler, dilediğiniz acil durumda aranacak kişiler ve çok daha fazlası cihazınızda kayıtlı olacak. Ve bu özellik, kilit ekranından ambulansa ulaşıma da yarıyor. Tabii ki umarız asla böyle bir şeye gerek kalmaz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry