1MM’den ODTÜ Çıkarması  (“Çıkartma” değil yanlış olmasın.)

1MM’den ODTÜ Çıkarması (“Çıkartma” değil yanlış olmasın.)


Bize göre standart, rakiplerimize göreyse “Yok artık daha neler!” sayılabilecek bir iş gününde daha, mensubu olduğumuz Mesailer Kabilesi, nam-ı diğer 1MM Design Co. ofisinin telefonlarından biri (o kadar çok var ki bazılarına Snake oyununu yüklettik kafamıza göre oynuyoruz) çalıyor. Ee, bizde çalan telefonu açmamak gibi bir fütursuzluk yok. Hatta bazen çalmadan açıyoruz o derece. Telefonun diğer ucunda ODTÜ TEKNOKENT’in güler yüzlü Kurumsal İletişim Direktörü Selin Doğu. Şöyle diyor; Ankara’ya gelsenize diyor; hem bir toplantı yapıp işlerimizi konuşsak, hem de röportaj olsa, fotoğraflar olsa şöyle bir çekim yapsak diyor. Ayrıca bol bol kahve ve havuçlu kek var diyor. Bol kahve ve havuçlu keki duyan Ajans Başkanımız ise durur mu hiç, yarın oradayız diyor ve bir anda ofiste sesi yankılanıyor: “Tez arabayı hazırlayın sefere çıkacağuz!”

1MM 'nin yeni ekipmanları; Zoom H6, V-Screen

Çekimler için kullanacağımız, eksik ekipman listesi hazırlanıyor ve siparişler veriliyor.

Siparişlerin verilmesini müteakip Finans Müdürümüz küçük bir tansiyon sorunu yaşıyor.

Aynı gün içinde ekipmanlar elimize ulaşıyor. Gerekli ayarlar ve espriler yapıldıktan sonra ekipmanlar çantalarımızdaki yerlerini alıyorlar.

“E şimdi bu kadar alet, edevat ve ekip; öyle havaalanına git et falan beni uğraştırmayın.” diyen Ajans Başkanımızın talimatıyla satılık Cessna uçak bakmaya başlayan Finans Müdürümüz bu sefer de küçük ölçekli bir kalp krizi geçiriyor. Kendisinin bu ısrarlı krizine dayanamayan başkanımız da “Tamam tamam…” diyerek minibüse razı oluyor.

1MM seyahatlerinde Mercedes Vito VIP kullanmayı tercih ediyor.

Resimde de görüldüğü üzere Finans Müdürümüz dil altı hapını alıp ödediğimiz paranın karşılığını alıp almadığımız konusunda gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, sabah yola çıkmak üzere olaysızca dağılıyoruz.

Saat sabah 05.00 ve fark ediyoruz ki sanıldığının aksine kargaların mesaisi daha geç başlıyor. Çünkü etrafta henüz bir yaşam belirtisi yok. Hava koşulları sert. İklim yer yer karasal ve bitki örtüsü maalesef asfalt. Ayıptır söylemesi, hiçbir masraftan kaçınmadan her yönüyle donattığımız, halk arasında “VIP” de denen aracımız hazır ve depo ağzına kadar kafein dolu.

Ekip dinamik… Bir kısmımız saatten mütevellit yere paralel durumda olsa da enerji tavan. Göcek’te marinaya yakın bir villa almak yerine tüm parayı bastığımız çekim ekipmanlarımız eksiksiz. Yola koyulmaya hazırız.

İstikamet: “Girişimcilik Ekosistemi”nin kalbi ve ülkemizde kurulan ilk “Teknokent”; ODTÜ TEKNOKENT.

Komiklikler şakalar falan gırla giderken Düzce’yi henüz geçtiğimiz noktada -ki maalesef yol hiç de düzce değildi- radyomuz çekmemeye başlıyor. İçeride hafif bir panik havası. Çünkü malum Milimadamı/Milimmadamı’nın en büyük besin kaynaklarından biri müzik. Panikten kurtulmak için derin bir nefes alıyoruz, derken uyuya kalmışız. Gözümüzü bir açtık, sevgili şoförümüz (kendisi aynı zamanda şirket ortaklarımızdan ve yöneticilerimizdendir. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet bizim şirkette herkes adeta İsviçre Çakısı yerine laptop taşıyan birer MacGyver’dır.) bizi jet hızıyla ODTÜ TEKNOKENT’e getirmiş bile.

ODTÜ TEKNOKENT yetkilileri tarafından enerji ve sinerji dolu karşılanıyor ve toplantı odasındaki yerimizi alıyoruz.

Resimde de görüldüğü üzere yolda kimin uyuduğu kimin uyumadığı ortada. Doğal ortamımız sayılabilecek toplantı odasında mesaiye başlamak üzere gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Gerekli hazırlıklar derken yanlış anlaşılmasın biz zaten hazır geldik, burada selfie çekmekten bahsediyoruz. Bizden bir günlüğüne de olsa kurtulabilen Finans Müdürümüz ise hiç boş durur mu?

Çağrı Aksu, Şafak Kocaer, Gökhan Koro, Yasin Kalkan, Taylan Kasap, Erdoğan Bulut, Özlem Ekmekçioğlu, Özgür Karagöz, Uğur Karataş

Kendisi de yanıt olarak, İstanbul ofisimizdeki ekiple beraber selfie çekerek bizimle paylaşıyor. Resimde de görüldüğü üzere, biz yokken ne kadar sağlıklı ve güler yüzlü bir insan olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Herhalde resimdekilerden hangisinin Finans Müdürü olduğunu söylememize gerek yok. Yüzündeki cingözlükle karışık mutluluk hissiyle, bu hissin yanaklarında bıraktığı al al izle onun kim olduğunu anlayabilirsiniz.

Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, bölünerek çoğalmayla ünlü ekibimizin bir kısmı toplantı odasında ODTÜ TEKNOKENT yetkilileri ile toplantıya başlıyor. Diğer ekibimiz ise hazırladığı çekim alanında; önce geçtiğimiz sene YFYİ Sağlık Kategorisinde ödül alan B-Tech ekibini ve ardından da ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyet gösteren başarılı girişimcilerden Multify ekibini ağırlıyor. Kendileriyle, başarı hikayeleri ve girişimcilik üzerine röportajlar yapıyoruz.

BTech Multify

Kendileri de, yakında izleyeceğiniz üzere, sağ olsunlar hem hikayelerini bizimle paylaşıyor hem de girişimci adaylarına önemli bilgiler veriyorlar.

Yoğun geçen programımızda, nadiren de olsa, mola tadında bir araya geliyoruz. Sanki gün boyu yeterince içmiyormuşuz gibi kahve içmeye devam ediyoruz ve yine sanki gün boyunca sürekli konuşmuyormuşuz gibi yeni fikirler ve yeni işlerden bahsediyoruz.

Barış Gültekin, Kaya Küllü, Can Erdinç

Ekip içindeki uyumumuz bir yana, yaptığımız işin detaylarına da fazlasıyla önem veriyoruz. Örneğin; aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere, web tasarımı, uygulamaları ve sosyal medya planlamasını yaptığımız ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasından bahsederken, logosu ve kurumsal kimliğiyle aynı renkleri taşıyan kahve fincanı ve ayakkabı bağcığı kombinasyonunu kullanmak bizim için çok önemli.

YFYİ, turuncu, fincan, kahve

Bu sınırsız kahveli ama sınırlı süreli molanın ardından ekiplerimiz yerlerine dönüyor ve çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Toplantı odasındaki ekip, mereng kurabiye ve tabii ki kahve eşliğinde sunumlarını sürdürürken diğer ekip ise ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş ve Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Batum ile yapacakları söyleşinin hazırlıklarını yapıyorlar.

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş

Mustafa Bey ile yaptığımız söyleşide; ODTÜ TEKNOKENT ve bünyesinde faaliyet gösteren girişimcilere toplam 2 milyon TL gibi rekor sayılabilecek para ödülü veren ve mentor desteği sağlayan YFYİ yarışmasından, girişimciler için iş geliştirme programı Tekno Jump’tan ve yeni açılan T-Jump San Francisco ofisinden bahsediyoruz.

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Batum, 1MM, Can Erdinç, Kaya Küllü, Barış Gültekin, İsmail Cem Özsezgin

Mustafa Bey’in ardından Ufuk Bey ile söyleşimize devam ediyoruz. Türkiye’de ve Dünyada “Girişimcilik Ekosistemi”ni, girişimciliğin genel tanımını, yatırımcıların bakış açısını, sektörün eksiklerini ve fırsatlarını konuşuyoruz.

Bu iki önemli isimle yaptığımız söyleşilerde, Türkiye’deki girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik altın değerinde bilgilerin mevcut olduğunu şimdiden belirtebiliriz. Tüm yetkililer ve ekiplerle yaptığımız söyleşi ve röportajların yayın tarihlerini yakında sizlerle paylaşacağız.

Bu arada yine resimde görüldüğü üzere ekibimizin farklı koşullara uyum sağlayarak görevlerini yadırgamadan gerçekleştirmesi de bizim için gurur kaynağı olamayacak kadar normal bir durum.

Güne normal statüsüyle başlayan Ajans Yöneticimiz, İstanbul-Ankara arası şoförlük görevinin hemen ardından söyleşilerde de yönetmen ve ses teknisyeni olarak çalışıyor.

Kulağında kulaklık, elinde boom mikrofonla gördüğünüz ama aslında Sanat Yönetmeni olan arkadaşımız ise toplamda 1.5 saat boom tuttuğu için İstanbul’a döndüğümüz gibi maalesef ameliyata alındı ve başarılı geçen bir operasyonun ardından kolları ait olduğu yere, yani aşağıya indirildi.

Yine resimde gördüğünüz üzere söyleşilerde moderatörlük yapan ama asli görevi Kurumsal İletişim Süpervizörü olan ben ise, şu an 1MM mutfağında Türk kahvesi yaparak görevime devam ediyorum. Tabii buna devam etmek denebilirse…

Kısacası “yaptığımız işten keyif almalıyız” mottosuyla bir araya gelen ve keyif almadıkları hiçbir işe dahil olmayan 1MM ailesi olarak; bizi ağırlayan değerli ODTÜ TEKNOKENT üyelerine, Genel Müdürü’nden, kahvelerimizi hazırlayıp servis eden o güler yüzlü ablamıza kadar herkese bu keyifli gün için teşekkürü bir borç biliriz.

NOT: Dönerken arabayı Ajans Başkanımız kullandı. Ee, haliyle radardan mütevellit trafik cezaları malum rakamlarda. Yani anlayacağınız, Finans Müdürümüz bir müddet daha dil altı hapı kullanmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry