5 Madde İle Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın

5 Madde İle Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın


Web tasarımcılarının, işlerine tutkuyla bağlanmaları için birçok sebep var. Aklımıza gelen ilk örnek olan yaratıcı süreci bu sebeplerden biri olarak öne sürebiliriz. Topladığınız fikirlerden bir şeyler yaratmaya çalışmak kadar zevkli bir şey olamaz. İster sitenin tasarımını yapmak olsun ister tasarımı yazılıma dökmek; bir şeyler yaratmanın ve bunu dünyayla paylaşmanın verdiği coşku bir başkadır.

Ama önünde sonunda öğreneceğimiz şey, web tasarımının her zaman o kadar da eğlenceli bir uğraş olmadığıdır. Yani her zaman değil de arada bi’ fenalık gelebilir. Bazen önünüze öyle bir iş gelir ki yapmak istediğiniz şeyle yapmanız gereken şey arasında sınırsız bir uzaklık vardır. Kendini tekrar eden görevlerle bezeli bir iş yaparken de insanın bunalması çok kolay. Ve evet, kimse bunalmak istemez.

Peki ruhunuzu sömürdüğünü düşündüğünüz bir işle uğraşırken nasıl ayakta kalacaksınız? Bu biraz da hayaller dünyasından gerçekliğe sert bir düşüş yapmaya benziyor. Her zaman bu kadar zor mudur bu işler? Kendinizi böyle hissetmemenin bir yolu yok mu?

Tabii ki var; gelin birlikte 5 farklı yol inceleyelim.

sıkıcı işler size yük olmasın

1. GEREKLİLİĞİNİ TANIMLAYIN

Kendi kendinize, bazı çalışmalar için yaptığınız işlerin tam bir zaman kaybı olduğunu söylediğiniz oldu mu? Yüzleşmeniz gereken bir nokta var: aslında öyle olmasalar da size çok gereksiz görünen projelerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. O anda, daha anlamlı bulduğunuz bir işle uğraşmak isteyebilirsiniz ve bu çok doğal bir tepkidir.

O anda, daha anlamlı bulduğunuz bir işle uğraşmak isteyebilirsiniz ve bu çok doğal bir tepkidir.

Bu noktada umutsuzluğa kapılıp bu düşünceyle bütün gününüzü mahvetmeniz olası. Yapmayın yahu, siz bundan çok daha iyisiniz.

Burada sorunun bir parçası, kendinizi bir uzman gibi görmeniz ve bu yüzden her şeyin en iyisini bildiğiniz yanılgısına düşmeniz olabilir. Belki de hakikaten en iyisini siz biliyorsunuzdur. Ama şunu da unutmamamız gerekir ki ister bir web tasarımcı olun ister dünya lideri veya bir evebeyn, kimse sizin istisnasız her sözünüzü dinlemeyecektir.

Böyle manasız beklentilere girmek yerine, biraz daha açık fikirli olmayı deneyin. Unutmayın ki patronunuz ya da müşteriniz bu işin çok önemli olduğunu düşünüyor. Önemini onaylamak zorunda değilsiniz; yapmanız gereken tek şey görevinizi yerine getirmek.

Önünde sonunda, yaptığınız işin bir başkası için ne kadar önemli olduğunu düşünün ve gurur duyacağınız bir iş çıkarın.

2. BALIKLAMA DALIN

Eğer önünüze pek de ilginizi çekmeyen ve size keyif vermeyeceğini düşündüğünüz bir iş gelirse, onu elinizden geldiğince ertelemeye bakarsınız. Bu şekilde, çekeceğiniz çileyi öne atmak başta doğru bir karar gibi gelse de geleceği düşününce daha çok acı çekeceğiniz bir sürecin önü açılmış olacaktır.

İşi ne kadar ertelerseniz sorumluluğunuz aklınızın bir köşesinde gitgide daha çok yer kaplayacaktır. Bu yüzden ertelemeyin. Gidin, en sevdiğiniz şarkıyı açın, kapanın ve işi bitirin. Çalışmaya hedeflenip saldırın.

Eğer bu uzun soluklu bir projeyse monotonluğu kırmak için arada başka şeylerle ilgilenin. Hatta imkanınız varsa çıkın ve hava alın. Kendinizi rahatlamış hissedecek ve işinize daha iyi sarılacaksınız.

3. BİR OYUNA ÇEVİRİN

Bazen elinizdeki çalışma, devamlı tekrar eden çoklu görevler içerebilir. Bu da doğal olarak can sıkıcı ve ruh emici bir süreç demektir. Hele bir de haftalar sürebilecek bir işse, Stokholm sendromuna bağlayabilirsiniz. Eğer belirli bir bakış açısıyla yaklaşmazsanız bu tarz çalışmalar, üstesinden gelinmez gibi görünebilir.

Bu durumlarda, kendinizi bir çeşit mücadeleye sokun. Diyelim ki kendini tekrar eden görevler silsilesi üzerinize çullandı; bakın bakalım bir dakika içinde en fazla kaç tanesini yapabiliyorsunuz. Kulağa ilk başta çok saçma gelse de inanılmaz derecede sıkıcı olan bu tarz projelerde böyle küçük oyunlar işinize yarayabilir.

Bu pratiğin bir diğer faydası da elinizdeki işi daha etkili bir şekilde bitirmek için yeni yollar öğrenmenizdir. Kendini tekrarlayan işlerde kullanacağınız bir oyun fikri, size oldukça önemli zamanlar kazandırabilir.

İşi eğlenceli hale getirmek, ne kadar saçma olsa da keyfinizi yerine getirecek ve belki de çalışmayı daha yetkin bir şekilde ele almanıza yarayacaktır.

4. BAKIŞ AÇISI EDİNİN

Akşam eve gidip haberleri açtığınızda, belirli bir süre sonra kendi sorunlarınızı unutursunuz çünkü başkalarının daha büyük sorunları olduğunu anlarsınız. Eğer yaptığınız işten çok bunaldıysanız böyle düşünemezsiniz. En büyük dert sizinki olur. Bir tek sıkıntı sizde olur.

Kabul ediyoruz, hepimiz böyle durumlarla karşılaştık.

Ama unutmayın ki hepimiz kendi cehennemimizde yaşıyoruz. Ve konu işe geldiğinde, mesleğinizi ne kadar severseniz sevin, doğal olarak kimse çiçek böceklerle dolu mutlu bir tablodan bahsedemez. Bu yüzden canınızın ara sıra sıkkın olması normaldir. Yapmak istemediğiniz bir şeyle yüzleşince yüzünüzün düşmesi normal yani. Biraz sıkılın, sonra geçer nasılsa.

Böyle durumlarda şöyle düşünmek işe yarayabilir: Şu an canınızı bu kadar sıkan ve size karalar bağlatan durum, 6 ay sonra hayatınızı nasıl etkileyecek? Bu halinizi hatırlayacak mısınız?

Bu yüzden elinizdeki işi nominal değeriyle ölçün. Bu sayede ona gerekenden fazla önem vermemiş olacaksınız. Her şey geride kalıyor; bunu unutmayın, sonrası kolay.

5. İYİ ŞEYLERİ HATIRLAYIN

Neden web tasarımıyla ilgilenmeye başladığınızı hatırlıyor musunuz? Sizi bu yola iten şeyleri hatırlamaktan bir zarar gelmez. Ve güzel olan nedir biliyor musunuz? Sadece iyi şeyler hafızamızda kalır. Diğer bütün mücadeleler geçicidir.

Bu yüzden sizi çıldırtan bir işle karşılaştığınızda şunları unutmayın:

  • Başka birinin gözünde, yaptığınız iş önemli olabilir. Aynı fikirde olmasanız da bu bazen böyledir.

  • Kendinize türlü mücadeleler yaratarak işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  • Balıklama dalıp işi bitirirseniz kendinizi çok iyi hissedersiniz.

  • Arada sırada sinirlenmeniz normal; yeter ki kendinize acımayın.

  • Sonuçta ekol bir kariyeriniz var, yola devam edin. En önemlisi budur.

Yukarıdaki pratikleri uygulamak her zaman kolay olmayacak ama zamanla işe yaradıklarını göreceksiniz. Bize güvenin ve boş yere dertlenmeyi bir kenara bırakın.

22
like
0
love
1
haha
1
wow
5
sad
9
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap