ACİL:  Yeni blog yazısı

ACİL: Yeni blog yazısı


“ACİL” kelimesinin sağlık sektöründe bir terim, hastanelerde bir bölüm olduğunu bilmeyen çalışanımız var.

Evet var. Acı ama gerçek.

Yazık, çocuk “ACİL” diyince “Tamam abi birazdan sende.” diyor.  “ACİL”i bir tek, işle ilgili bir terim zannediyor yani çocuk.

112 desem, “Abi profil fotoğrafı bile 180×180 piksel, niye 112?” diyor, oğlum diyorum piksel değil o 112 acil, “Tamam abi birazdan sende” diyor. Hayda!

Yavrum, tabi 7/24 mail konu bölümünde “ACİL” göre göre hayata bakış açısı değişmiş. Algıda seçiciliğin “seçemez haldeyim” safhasında. Yazık.

Aşırı dozda tasarım üretimi yapmış garibim. Kafa pof! Bir de yazdığı kodları, illustrator ve photoshopla karıştırarak kullanmış. Anlayacağınız kendisi acillik olmuş haberi yok. Hala diyor ki “..birazdan sende”.

Akıllarda soru işareti kalmaması ve de yanlış anlaşılmamak adına şunun altını bi’ çizelim; bizim için canımız, ciğerimiz, müşterilerimizden gelen her iş zaten acil. Ama mevzu o değil. Mevzu bilakis bizim çocuklar.

Detaycı çalışmak, kaliteyi hep aynı seviyede tutmak ve tabii ki belirlenen zamanlamaya uymak bizim için başarı ölçütleridir. E ölçütlere ayar verirken zamanlamada da bize verilen “ACİL” ayarları suretiyle, depara abaran 1MM gençliğinin hazin sonu “ACİL”.

Zamanlama derken “Yasin Bey, iki büyük seçim menüm var, kolaları buzsuz, teşekkürler.” tadında, fast food zinciri kıvamında bir zamanlamadan bahsetmiyoruz tabii ki. Koy bakalım o menüyü masaya, yeme hemen bi’ bekle, bak bakalım şimdi o patates kızartması ve burger iki saate ne hale gelecek. Sünger.

Bizim işimiz öyle değil ki. O logoyu, o web sayfasını değil iki saat; iki sene, yirmi sene kullanabilin diye aynı özenle tasarlıyoruz.

Yapmayın ama lütfen, Yasin’e de yazık…

yasin, koş, revize, geldi,Yasin demişken. Misal bu çocuk ne hayaller kurarak geldi bu ofise. Ha kurduğu hayallerin segmenti çoğunlukla yanlış orası ayrı. O ve çevresindeki iş arkadaşları, hepimiz bir aile gibiyiz ve hem işimizden hem de müşterilerimizden aldığımız dönüşlerden fevkaladenin fevkinde mutluyuz.

Ama çocuğun sosyal hayatı sıfır be kardeşim…

Gece rüyasında daha gelmemiş revizeyi görmeye başladı bu çocuk, yazık günah…

Üç öğün yiyen çocuk, fotosentezle geçinmeye çalışıyor, klorofiller mafiş, e ışık azalınca mevzu malumunuz, bir göz toprakta. Zaten 94’lü bu çocuk, Cartel albümüyle neredeyse aynı yaşta.

İlk iki ayında, ofiste yemeğimizi, kahvemizi, çayımızı eksik etmeyen canımız Özlem’in adını aslında revize zannediyomuş, ah yavrum. Çok geç haberimiz oldu.

Tabi “revize” geldi falan, sohbet muhabbet sürekli ve alayı da acil olunca çocuk revizeyi insan zannetmiş.

Ee normal.

Hayata mukavemeti daha ne kadar olabilir bu sabinin? Yapmayın etmeyin. Yasinler, yasinlerimiz solmasın.

Nasıl yapsak peki?

Misal şöyle olabilir;

Mailler konu bölümüne konuyu yazınca güzel. Hem zaten “ACİL” de bir konu başlığı değil. Yazmayız olur biter. Konuyu yazarız. Böylece vakit kaybetmemiş oluruz, olursunuz, olurlar… lar… lar…

Biliyorsunuz, sizin için bi’ fark, bizim için bi’ milim!

Sevgiler.

NOT: “ACİL” için irtibat numarası 112.

 

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry