Akıllı telefon tasarımında yeni bir soluk; PORTAL!

Akıllı telefon tasarımında yeni bir soluk; PORTAL!


Her yıl sonuna doğru; Google’ın ve Android işletim sistemini kullanan dev markaların (Samsung, HTC, LG, Sony), akabinde de Apple’ın çıkardığı yeni kullanıcı arayüzlerini ve bu arayüzlere sahip mobil cihazların sergilendiğini ve tüm bunların teknolojideki gelişimin bir yansıması olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda giyilebilir teknolojinin popülerlik kazanması üzerine, öncelikle Android işletim sistemine sahip akıllı saatleri de kullanmaya başladık. Gelecek yıl başında da Apple Watch ile giyilebilir teknoloji piyasası daha da şen bir hale gelecek.

Peki teknolojideki bu 2 firmanın tekelindeki gelişim gerçekçi mi? Yoksa her sene ardı ardına inovasyon adı altında aynı teknolojinin bir sene ömürlü, cilalanmış halini mi kullanmaya güdüleniyoruz? Size de geliştirilen her model, bir diğerinin aynısı, çok benzeri gibi gelmiyor mu?

Akıllı telefonlar hakkında söylenebilecek en basit şey, pahada değeri çok, zamana ve fiziksel ögelere dayanıklılığı az cihazlar olduğu. Peki bu gidişata dur diyebilecek birileri var mı?

 

 

Portal, bu noktada devreye girmeye hazırlanıyor. Henüz Arubixs adlı bir startup firmasının projesi olsa da yazımızın sonundaki videoyu izleyip etkilenmemek elde değil. Yıllar önce Kickstarter’da Project Ara’yı görüp heyecanlandığımız gibi. Ara kadar kullanıcısına göre şekillenebilen bir cihaz olmasa da oldukça kullanışlı ve farklı bir görünüme sahip olduğu kesin.

 

  

Cihazın tamamen flexible ve su geçirmez olması onu bütün fiziksel şartlara uygun kılıyor görünüşte; ama kim elinde bulaşık süngeri gibi bükülecek bir cihazla dolaşmak ister bilemiyoruz. Yine de aynı özelliklerinden ötürü bileğinize rahatça takabileceğiniz ve hem hafifliği hem de ekranının büyüklüğü üzerinden rahatça kullanabileceğiniz bir cihaz olacağını düşünüyoruz.

 

 

Evet belki de şu anda kullandığımız ya da almak için rüyalar gördüğümüz amiral gemisi telefonlara pek benzemiyor Portal. Arayüzünün de ne kadar kullanışlı olacağını kısacık bir videodan öngörmek zor. Yine de sürüden ayrılmak ve yeni bir şeyler denemek isteyecek kullanıcılar için özel bir seçenek olacağı kesin. Özellikle sporcular için daha tercih edilebilir olacağı kesin.

 

 

Linux temelli bir arayüze sahip olacağı bilgisi verilen Portal, Indiegogo’da desteklerinizi bekliyor. 1 yıllık destek süresi sonrasında satışa çıkmaya hazırlanacak olan bu yenilikçi cihaz için beklemede kalın.

Daha detaylı bilgi edinmek ve Arubixs’e destek olmak için;

https://angel.co/arubixs

Portal’ın tanıtım videosu;

3
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry