Animasyonlarınızı Adobe Illustrator’da Storyboard’a Dökün!

Animasyonlarınızı Adobe Illustrator’da Storyboard’a Dökün!


Eğer After Effects kullanmak gündelik iş temponuzun bir parçasıysa, büyük ihtimalle Adobe Illustrator’la da içli dışlısınızdır. (Eğer Illustrator’dan o kadar anlamam diyorsanız, yazıyı okumayı bırakın ve gidip onu öğrenin.) Büyük ihtimalle de After Effects’de kullanmak üzere asset’ler yaratmayı ve onları modifiye etmeyi de biliyorsunuzdur. O zaman ufkunuzu genişletmeye hazır mısınız? Illustrator’da bütün bir motion graphic’i, storyboard’undan style frame’lerine kadar planlamayı hiç düşündünüz mü? Biraz ön hazırlıkla, sunuma hazır storyboard’lar ve style frame’ler yaratmak ve sıra animasyona geldiğinde ekol bir şekilde After Effects’e taşımak mümkün.

Nasıl mı? Gelin birlikte başlayalım.

Artboard’u Yaratmak

Öncelikli artboard’umuzu kurarak ilk adımımızı atalım. Illustrator’ın şahane özelliklerinden biri de aynı dosya üzerinde birden fazla sayfa ya da artboard üzerinde çalışabilme imkanı sunmasıdır. Dosyanızı bir pdf olarak kaydederseniz, her artboard ayrı bir sayfa olarak görüntülenecektir. Bu da işi müşteriye sunarken oldukça faydalı bir özelliktir. Öncelikle artboard’unuzu aşağıdaki örnekteki gibi oluşturalım. Burada biz 1920×1080 animasyon çözünürlüğünde örnek bir artboard yarattık. 

after effects illustrator artboard

Bu sayede, Illustrator’ın size artwork için sağladığı zemin olan canvas’ınızın ortasında bir artboard’unuz olacak. Klavyenizde Shift+O kısayoluyla açabileceğiniz Artboard Tool ile artboard’ları seçebilir ve yerlerini değiştirebilirsiniz. İlk artboard’umuzu bu yolla canvas’ın sol üst köşesine yerleştirelim. Bu da bize artboard’larımızı soldan sağa doğru sıralama imkanı sağlayacaktır.

adobe illustrator artboard tool

 

Illustrator bize birden çok artboard’u aynı anda yaratma ve onları bir grid halinde otomatik olarak ayarlama imkanı verir; fakat biz burada ilk artboard’umuzu duplicate ederek ilerleyelim. Bu yöntemi kullanmamızın sebebi de örneğimizde çoğu artboard style frame’in birbirini takip edecek şekilde aynı asset’lere sahip olmasıdır.

çoklu artboard adobe illustrator 

adobe illustrator artboard grid style

İlk board’unuzla başlayarak Illustrator’ın harika araç setlerinden yararlanıp animasyonunuz için sonsuz ölçekli vector art’lar yaratabilirsiniz. Eğer yeterli zaman ve özeni gösterirseniz, çalışmanın tamamlanmış haline çok yakın ve müşteriye sunulabilecek türden bir görüntü elde edebilirsiniz. Sonrasında da yarattığınız grafikleri After Effects’e taşıyabilirsiniz. Aşağıda bu anlatıma örnek bir çalışma yer almaktadır.

artboard illustrator

 

Yukarıdaki setup’ta dikkatinizi çekecek bazı şeyleri aşağıda maddelendiriyoruz:

  1. Board’un üzerinde relevant script çizgileri bulunmaktadır.
  2. Kırmızı oklar ve yorumlar, yol göstericidir. Müşteriye, çalışmayı ifade etme amacı taşımaktadır.
  3. Tasarımlar, projenin son haline oldukça benzemektedir.

Script Lines – Komut Çizgileri

Referans almak adına, ilgili script line’ları her artboard’un üzerine bir metin kutusu içinde yerleştiriyoruz. Bu da çizgilerin hangi paneli refere ettiğini bulmamızda yardımcı oluyor. Küçük değişiklikler yapmamız gerektiğinde işimize yarayacaktır. Komut çizgileri her ne kadar artboard’un dışında olsa da metin kutusu yardımıyla ikili arasında bir birliktelik sağlıyoruz. Bu sayede yeni bir artboard duplicate ederken komut çizgisi de beraberinde gelecektir.

adobe illustrator artboard script

Oklar ve Notlar

Storyboard ve style frame’ler yaratırken parlak ve kırmızı oklar ile notlar kullanmak; motion’ları işaret etmek ve panellerinize içerik kazandırmak için harika bir yoldur. Çalışmanın diğer ögelerinden farklı durması ve not olduklarının anlaşılması için kırmızı rengini seçmeniz işe yarayacaktır. El yazısı görünümünde kullanacağınız bir font da yine aynı şekilde doğru olacaktır.

artboard taking notes

Parlak Tasarımlar

Tipik bir animasyon işleyişi basitçe şöyle sıralanabilir: el çizimi storyborard’lar hazırlanır, sonra key style frame’ler yaratılır ve animasyona doğru hareketlendirilir. Bu işleyiş, yaptığımız kurulumla uyumlu olacaktır. Tarattığınız storyboard’ları Illustrator’a import ettikten sonra, taratılmış görselleri birer birer panellere yerleştirerek çok sayfalı bir pdf elde edebilirsiniz. Sıra style frame’leri yaratmaya geldiğinde, storyboard’larınız referans alınmak üzere doğru panellerde sizi bekleyecektir. Genel stilinizi tamamladıktan sonra da tasarımınızı Illustrator’da tamamlamanızı öneriyoruz. Hemen After Effects’e atlamayın yani. Fazla mesai gibi gözükse de çizim araçları açısından Illustrator daha zengin bir uygulamadır ve aynı zamanda projenizin tamamını daha iyi görebileceğiniz bir bölgedir. Zaten tasarımınızı bitirdiğinizde kolayca After Effects’e aktarabileceksiniz. Bu nedenle aceleci davranmayın.

Layer’ları Kurmak

Dosyanızı ne kadar iyi organize ederseniz, başınız da o kadar az ağrır. Size her şeyi en az 4 layer’da ayırmanızı öneriyoruz.

adobe illustrator layer

  1. Notlar: Burada müşterinize ve kendinize referans göstereceğiniz kırmızı oklar ve metinler olsun. After Effects’e geçerken kolayca kapatıp açmak için böyle bir ayrım işinizi kolaylaştıracaktır.
  2. Script: Aynı şey script için de geçerli. After Effects öncesi kolayca açıp kapatabilirsiniz.
  3. Artwork: Tasarımın ta kendisi burada yer alsın, bir şey hariç…
  4. Arka planlar: Panellerin arka planlarını ayrı bir layer’da tutmayı doğru buluyoruz. Bu sayede tek bir panel üzerinde çalışırken arka planları kilitleyebilirsiniz. Ayrı bir layer’da olmazlarsa, oradan oraya sürüklediğiniz objeler yüzünden akıl sağlığınızı yitirebilirsiniz. Layer’ınızı kilitleyin; kafanız rahat olsun. Artboard’u duplicate ederken ya da After Effects’e atarken kilidi açmayı unutmayın, hepsi bu.

Artboard’ları Duplicate Etmek

Diyelim ki önünüzdeki panelle işiniz bitti ve yenisine geçeceksiniz, bu durumda kolayca bütün artboard’u duplicate edebilirsiniz. Bu da bir önceki artboard’unuzu yeni panelde bir başlangıç noktası olarak almanıza yarayacaktır. Artboard Tool ile artboard’a tıklayın ve yeni artboard’u nereye koymak istiyorsanız oraya sürükleyin. Parmağınızı tuştan kaldırmadan önce Alt’a basın. Bu sayede orijinal artboard’u taşımak yerine duplicate etmiş olacaksınız. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da şunlardır: 

  • Kilitlenmiş ya da gizlenmiş ögeler hareket etmez ve duplicate edilemez.
  • Yalnızca artboard’la kesişen objeler duplicate olacaktır. Komut çizgilerini bir metin kutusuyla artboard’a dahil etmemizin sebebi buydu.
  • Eğer her şeyin düzgün ilerlemesini isteyen biriyseniz -ki zaten öyle olmalı- artboard’u çekip çevirirken shift’e basılı tutun ki düz bir çizgi üzerinde duplicate işlemini yapabilin. Bu, x ve y axis’lerinde doğru düzgün hareket etmenize yardımcı olacak bir kısayoldur.

After Effects’e Taşınmak

Çiziminiz tamamlandığında her şeyi After Effects’e aktarmak göreceli olarak daha kolay bir işlem olacaktır. Bu işlemi yapmanın en kolay yollarından biri de her kareyi ayrı bir .ai dosyası olarak kopyalamaktır. Bu adımları(buraya link) uygulayarak çalışmanızdaki her objeyi ayrı ayrı layer’larda barınacak şekilde kurgulayın ki her şey rahatça After Effects’e geçebilsin. Sadece daha önce belirttiğimiz gibi notlar ve script layer’larınızın kilitli ya da gizli olmamasına dikkat edin. Arka plan layer’ının da kilitli olmamasına özen gösterin. Hepsi bu kadar.

 

 

15
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap