Bootstrap 4 Alpha Yayınlandı!

Bootstrap 4 Alpha Yayınlandı!


Web tasarımında, CSS’in yardım ve yataklığından memnun değiliz desek yalan söylemiş oluruz. Burada tabii ki CSS frameworklerinden bahsediyoruz; bugünkü konumuz da Bootstrap.

Eğer hala duymadıysanız, Bootstrap geçtiğimiz yıl Bootstrap 4’ün ilk alpha sürümünü yayımladı. Bu son versiyonla gelen birçok yeni özellikle birlikte Bootstrap, önceki versiyonlardan çok daha farklı bir biçime dönüşüyor.

 bootstrap 4 alpha release

Bootstrap 4 Alpha’da Neler Yeni?

Başlangıç olarak Bootstrap, LESS’den SASS’a geçiyor. SASS/SCSS kullanıcı kitlesinin büyük alkışlarını duyar gibiyiz; çünkü bu, uzun zamandır atılması beklenen önemli bir adım olarak göze çarpıyor.

Ayrıca mobil cihazlar için geliştirilmiş daha iyi bir grid sistemi de yenilikler arasında. Flexbox desteğiyle birlikte ne yazık ki Flexbox seçeneklerinden kaynaklı düşük tarayıcı lag’leri de Bootstrap 4 Alpha’ya gelmiş durumda.

Bütün HTML reset’leri toplanarak tamamen yeni bir modül ortaya çıkmış: Reboot. Bootstrap’in blog’undan da konuyla ilgili alıntı yapacak olursak:

Normalize.css’in durduğu yerde Reboot başlar.

Bootstrap’e SASS tercihlerinin gelmesiyle birlikte BS4’te yeni birçok kişiselleştirme seçeneği de yerini almış durumda. Örnek verecek olursak; gradient, transition ve shadow gibi CSS seçenekleri SASS varyasyonlarının altına gelerek kolayca ulaşılabilir özellikler olmuşlar.

Bir diğer önemli yenilikse Internet Explorer 8 desteğinin kesilmesi olmuş. Bootstrap’e bir daha kulak verecek olursak:

Eğer derdiniz IE8 desteğiyse, Bootstrap 3 kullanmaya devam edin.

Bunların dışında JavaScript plugin’lerinin, dokümantasyonla (artık Markdown olarak geçiyor) birlikte yeniden yazıldığını göreceksiniz. 

bootstrap alpha 4 sass

Peki Sırada Ne Var?

Bootstrap 4 Alpha için gerekli kaynak dosyaları hali hazırda GitHub’da mevcut.

Var olan yol haritası, birkaç alpha sürümünü barındırıyor ve bunu da iki adet beta sürümü takip ediyor olacak. Ekip bütün çalışmayı tamamladığında da BS4 güvenilir bir şekilde ortaya çıkmış olacak.

Eğer bu yeni sürüme hemen atlamayı düşünmüyorsanız da sıkıntı yok. Bootstrap 3 desteklenmeye, kritik bug’lar giderilmeye ve dokümantasyonlar geliştirilmeye devam edecek. Bootstrap 3 çıktığında 2’ye verilen desteğin tamamen durdurulmasının aksine, Bootstrap 3 online olarak kullanılabilecek.

Bunun yanı sıra Bootstrap ekibi, var olan premium içeriklere ek olarak BS’nin resmi temalarının da yayımlanacağını duyurdu.

Bootstrap 4, GitHub’da onu denemek isteyenleri bekliyor. Kafanıza yattıysa Slack’te, Bootstrap için özel bir kanal da mevcut. Buradan her zaman destek alabilir, muhabbetlere dalabilirsiniz. Ayrıca BS4 dokümanlarına göz atarak daha teknik konularda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bootstrap 4’ün çıkışı ve getirdiği yenilikler hakkında neler düşünüyorsunuz? Hemen geçecek misiniz yoksa 3’le devam mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Şimdilik bizden bu kadar.

PS. Şöyle de bir tutorial paylaşalım da başlamak isteyenlere yardımımız dokunsun di’ mi?

 

6
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap