DC’nin Süper Kötüleri Birleşiyor!

DC’nin Süper Kötüleri Birleşiyor!


Geçtiğimiz haftalarda San Diego’da gerçekleştirilen Comic-Con etkinliği, her yıl olduğu gibi 2015’te de geek camiasını coşturdu. Çizgi roman ve sinemanın birbirine entegre olduğu son yıllarda da Comic-Con’lar artık büyük oranda yayımlanan fragman ve oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerin katıldığı paneller ile hedef kitleye ulaşarak heyecan yaptırıyor. Biz buralardan ancak haberlerini okusak da bakarsınız bir gün katılmak nasip olur. Kısmet.

 

 

Bu yıl etkinliğe katılmamayı seçen Marvel, sahneyi büyük oranda DC’ye bıraktı. Meydanı boş bulan çizgi roman dünyasının karanlık yüzü DC, Warner Bros ile birlikte oluşturduğu Extended Universe’ünü (DC’nin sinema evreni) fan’lara geniş bir şekilde tanıtma fırsatı buldu. Batman V Superman’in fragmanına dair detaylı incelememiz sonrasında, 2016 sonbaharında vizyona girmesi planlanan bir diğer DC yapımı olan Suicide Squad’ı da mercek altına almayı ve iyice DC kafasına girmişken sizi de zehirlemeyi uygun gördük.

Suicide Squad’ın Comic-Con tanıtımı bayağı olaylı geçti. Hall H’de yapılan “ilk bakış” gösterimi, katılımcılara özel bir güzellikti. Bu çok özel gösterim tabii ki anında YouTube’a sızdı. Bir katılımcının cep telefonundan çekip internete yüklediği berbat çözünürlüklü video, Warner Bros tarafından 2 gün boyunca kaldırılamayınca da adamlar dayanamayıp tanıtımı bütün dünyayla paylaşmayı uygun buldular. Yani neymiş? O adamı salona cep telefonuyla sokmayacakmışsın. Ayrıca bu sızmalara sızlanmanın da pek bir manası yok bizce, ne güzel kendimizden geçtik işte. Neyin mücadelesi bu, Warner kardeş?

30 Temmuz’da DC Entertainment adlı Youtube kanalından yayımlanan yeni bir video ise Suicide Squad’ın çözümlemesini yapıyor ve daha önce beyazperdede izlemediğimiz, DC manyağı olmayanların pek bilmediği karakterlere dair bilgiler veriyor. DC’nin akıllandığı da biraz buradan belli, bizi dünyanın içine çekmek için çaba gösteriyorlar anlayacağınız.

 

 

İsterseniz şimdi Suicide Squad’ı biraz açalım ve neymiş bu intihar timi görelim. İlk olarak 1959’da Brave and the Bold serisinde karşımıza çıkan bu anti kahraman ekibi yıllar içinde farklı elemanlar ve edisyonlarla çizgi roman okuyucularıyla buluşmuş. Extended Universe’ün yayımlanacak 3. filmine adını da veren Suicide Squad’ı David Ayer yönetiyor. Her beyazperde uyarlamasında olduğu gibi bu örnekte de kaynak materyalin üzerinde oynandığı, serilerdeki ekiplerden farklı bir kadro ve hikayeyle karşı karşıyayız.

 

 

Bir diğer adıyla Task Force X’in kuruluşu, Amerika Birleşik Devleti hükûmetinin çok tehlikeli özel görevler için, istediklerinde reddebilecekleri bir ekip kurma girişiminden ortaya çıkıyor. Amanda Waller tarafından, Belle Reve cezaevindeki mahkumlardan kurulan ekip, DC evrenindeki villian diyeceğimiz baş kötülerden oluşuyor. Ekip kurulduktan sonra da doğal olarak besle kargayı oysun gözünü vakası yaşanıyor ve ekip hem kendine, hem devlete, hem de süper kahramanlara zarar veren kaotik bir güce dönüşüyor.

Çizgi romanlarda, geçtiğimiz 60 yıl içerisinde bir çok üyesinin tahtalıköyü boyladığı Suicide Squad’ın sinema versiyonunda, tanıdık karakterler olan Harley Quinn, Joker, Deadshot ve Killer Croc’un yanı sıra görece pek bilinmeyen kötüler Enchantress, Rick Flagg, Captain Boomerang, Katana, Slipknot da yer alıyor. Ekibin kuruluş hikayesinin anlatıldığı film, zaman olarak Dawn of Justice’den ileri bir tarihte geçecek.

 

 

Batman V Superman ile 2016 Şubat’ında hayırlısıyla izleyeceğimiz Ben Affleck de Batman rolüyle Suicide Squad’ın karşısına çıkacak. Videoyu inceleyerek hem biraz filmi analiz edelim, hem de karakterleri tanıyalım.

Viola Davis tarafından canlandırılan Amanda Waller, askerlerle yediği yemekte gayet itici bir şekilde etini keserken bir plandan bahsediyor. Çizgi romanlarda da ekibin geleneksel çavuşu olan bu kocaman abla, Belle Reve’den beslenerek kötünün de en kötüsünden oluşacak ekibini kurmaya başlıyor.

 

 

Ekipten ilk olarak Enchantress’ı görüyoruz. Cara Delevigne’nin canlandırdığı karakter, kendi halinde bir insanken, doğaüstü bir varlığın temasıyla özel güçlere kavuşan bir büyücü. Ekibin güzellerinden olan Enchantress, tersinde olmak istemeyeceğiniz, tekin olmayan bir baş kötü.

 

Dr. Harleen F. Quinzel, nam-ı diğer Harley Quinn ise Margot Robbie tarafından canlandırılıyor. Fragmandaki en etkileyici sahneler ona ait diyebiliriz rahatlıkla. Çizgi romandakinden farklı olarak kocaman balyozu yerine beyzbol sopasıyla takılan, sapık sapık sakız çiğneyen, deli gibi gülen bu içine şeytan kaçmış güzellik, ATV’de 90’lı yıllarda yayımlanan Batman Animated Series’den sonra burada da karşımızda. Eski bir psikiyatrist ve jimnastikçi olan dehşet güzelliği beyazperdede izlemek için can attığımız bir gerçek.

 

 

El Diablo ise ateşle oynamayı seven, cehennemi bu dünyada bize yaşatabilecek dindar bir karakter. Yüzündeki dövmeleri ve korkunç bakışlarını aynada kendisine çevirerek çakmaklarla oynayan bu abimizden de korkulur diyoruz.

 

 

Sırada tanıdık bir yüz olan ve Will Smith’in canlandırdığı Deadshot var. Klasik şapkasını takıp kolunda küçük kızıyla sokaklarda dolandığına bakmamak lazım. Üniformasını üstüne geçirdiğinde ekibin en değerli üyelerinden biri olacağı kesin.

 

 

Batman’in azılı düşmanlarından olan Killer Croc da ekibin mutasyona uğramış çirkin kontenjanına giriyor. Bir timsahın dış görünüşüne sahip olan karakteri Batman Arkham Asylum’u oynayanlar biraz(!) daha devasa boyutlarda gördüler. Filmde normal insan ölçülerinde -artık buna nasıl normal denirse- karşımıza çıkacak gibi. Sağa sola zigzag çizerek kaçarsanız yakalayamaz ama bizce yine de çok yaklaşmayın, ne olur ne olmaz.

Captain Boomerang, Avustralyalı bir suikastçi. Silahı, adından da anlayacağınız üzere ölümcül bumeranglar. Katana ise, Soultaker adlı kılıcıyla dehşet saçarken, kılıcın özel güçleri sayesinde canını aldığı kişilerin ruhlarını hapsediyor. Zamanında kendi kocasını da bu kılıçla öldürdüğü için hala onun sesini kılıcından duyan kahramanımız doğal olarak biraz tehlikeli. Eski militan Captain Flagg hafiften onbaşı konumundayken videoda ayrıca Slipknot’ı da görüyoruz.

 

 

Batman de fragmanda çok kısa da olsa varlığını gösteriyor. Joker’in pembe Lamborghini’si üzerinde salınan Kara Şövalye’yi şimdilik sadece kostümüyle görüyoruz. Setten sızan fotoğraflarda Ben Affleck de yer alıyordu. Bakalım neler olacak, acaba Batman V Superman’deki Robin kostümü sahnesi bir anlam bulacak mı hep birlikte göreceğiz.

 

 

Ama asıl olayımız elbette Joker. Hayranların gözlerini kör edecek kadar kötü bir fotoğrafla karakterin neye benzeyeceğini az çok görmüştük. Neyse ki bu ilk video geldi ve içimiz biraz olsun rahatladı. Jared Leto’nun canlandıracağı, Batman’in ilk sayısından beri bizimle olan bu deli adam, beyazperdede 4. kez ve yine farklı bir aktör tarafından canlandırılacak. 90’larda Jack Nicholson’ın Joker’iyle büyüdükten sonra bir de üstüne 2008’de Heath Ledger’ın deli hallerini görmüş bir nesil olarak, fragmanın sonundaki kahkahaları ve tedirgin edici bakışıyla Jared abimizin de bu işin altından alnının akıyla çıkacağına inancımız tam gibi. Yine de beklentiyi minimal tutmak lazım.

 

Bu arada filmin çekimlerinin Toronto’da devam ettiğini, eh bu kadar deli saçması karakterin yer aldığı sette de doğal olarak hafiften kafaların kaydığını, Jared Leto’nun karakterden çıkamayıp ortama dehşet saçtığını ve bunlar yüzünden sette devamlı çalışan bir psikiyatr bulunduğunu belirtelim. Filmin çekimlerine geç kalan Jared’ın, aktör arkadaşlarından Will Smith’e postayla mermiler, Margot Robbie’ye ölü bir fare, bütün sete de kocaman ölü bir domuzu çekimler başlamadan gönderdiğini de notlarımıza ekleyelim.

Sinema tarihinin ilk toplama süper kötü karakter filmi olacak Suicide Squad için önümüzde ne yazık ki çok uzun bir süre var. Biz bunun muhabbetini daha çok döndürürüz. İyisi mi, siz videoya bir göz atın.

 

 

Not: Sizce de Harley Quinn kendi filmine sahip olmayı haketmiyor mu bu arada?

 

 

11
like
4
love
1
haha
1
wow
1
sad
2
angry