Dosya Versiyonu Kontrolüyle Projenize Doğru Yön Verin!

Dosya Versiyonu Kontrolüyle Projenize Doğru Yön Verin!


– Abi, x web sitesinin alt sayfalarının son hali nerede? İkonlarda bir sıkıntı var da değişiklik yapmam lazım.
– Bilmiyorum abi, yerindedir.
– E abi tamam da, en son ne zaman bakmıştın bu dosyaya?
– Hatırlamıyorum.
– Abi burada kaç tane klasör var, hangisine bakıcam ben şimdi?
– Dur abi telaşlanma, buluruz şimdi.

 

BULAMADILAR!

 

İşler böyle yürüdüğünde ne kadar zaman kaybettiğinizi biliyor musunuz? 2 dakikalık bir işlemi, bir saatlik araştırmaya dönüştüren ve kafada saç teli bırakmayan düzensiz çalışma yüzünden eriyen beyinlerin hesabını kim soracak?

Bu çalışmanın en son ve en düzgün hali nerede? diye çığlıklar attığınızda size kim yardımcı olacak? 4 ayrı klasördeki birbirine benzer 12 dosyadan hangisi sizin aradığınız?

Sakin olun, yardıma geliyoruz. Bir bardak su alın, başlıyoruz.

Başlangıçta

Bir tasarım ofisinde çalışırken ister tasarımcı olun, ister işleri müşteriye paslayan bir müştem ya da aynı projede çalışan bir yazılımcı; üzerinde çalıştığınız ya da paylaştığınız dosyaların elinizde sayamayacağınız kadar çok versiyonunun olması çok doğaldır.

Sorun şu: bu aynı dosyanın bin tane versiyonunu düzenli bir şekilde el altında bulundurmak ve gerektiği zaman anında istenen versiyona ulaşmak eğer oturmuş bir sisteminiz yoksa oldukça zor bir sürece dönüşebilir.

Eğer bir sisteme sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ki bu kendi geliştirdiğiniz ve sadece sizin anlayabileceğiniz bir yapıda ya da belirli bir önceliğe göre hazırlanmış olabilir, işte bu iyi kötü bir versiyon kontrolüne sahip olduğunuzun göstergesidir.

Peki bu kadarı sizce yeterli mi?

 
Tasarımcı Gözünden

Photoshop ya da Illustrator üzerinde çalışırken bir dosyayı kaç kere “farklı kaydet”tiğinizi düşünün. Belki 10, belki de 20 tane farklı versiyonda aynı çalışmanın sabit diskinizde yer aldığı çalışmalar olmuştur. Dosyaların isimleri nasıl değişti peki? Şu gidişata herhalde aşinasınızdır:

  • müşteri_broşür
  • müşteri_broşür_yeni
  • müşteri_broşür_enyeni
  • müşteri_broşür_final
  • müşteri_broşür_final_son
  • müşteri_broşür_final_son_2

 

Versiyon kontrolünde bu pek de iyi bir adlandırma yöntemi sayılmaz. Öncelikle burada; müşteri, dosyaya hangi değişiklik sonrası hangi ismin verildiğini anlayacak durumda değildir. Siz de aynı şekilde müşterinin  istediği versiyonu bulmak için bütün dosyalara teker teker bakmak zorunda kalırsınız. Aylar öncesinde yarım kalan bir projeyi yeniden ele aldığınızda da bu isimler arasında yolunuzu kaybetmeniz çok kolay olacaktır. 

Versiyon kontrolünün önemi

 

1. Aynı dosyanın üstüne yazmanıza izin vermez.

Yapacağınız son şey, çalışmadaki yeni düzenlemeleri aynı dosya üzerine kaydetmektir. Ya bir şey ters giderse? Doğru yolda gittiğiniz o kutsal dosyayı, her şeyin yolunda gittiği o anı kaybetmek istemezsiniz herhalde. En baştan başlamamak için bir güven noktası belirlemek ve bunu arada tekrarlamak akıllıca olacaktır.

2.Ekipler dosyaları paylaşabilir ve son versiyonları üzerinde çalışabilir.

Düzgün bir versiyonlama sistemi sayesinde bir ekip olarak yürüttüğünüz çalışmada kafalar rahat olur. Bu sayede bütün ekip aynı dosya üzerinde çalışır; böylece eski ve hatalı versiyonların karışıklık yaratmasına da engel olunur. Versiyon kontrolü sayesinde her şey organize ilerler ve ekip içinde hatalardan arınmış sistemli bir çalışma yürütülmüş olur.

 

Ahmet ve Mehmet dosyalarını düzenli paylaşıyor. Onlar gibi olun.

İzlenebilirlik ve kullanıcı takibi

Versiyon kontrolü sayesinde dosya üzerinde kimin hangi değişikliği yaptığını takip edebilirsiniz. Bir kullanıcı (ekipten bir kişi) yaptığı düzenlemeleri çalışmaya yüklediğinde ya da işle ilgili notlar aldığında ekibin geri kalanının çalışmanın gelişimi ve yapılan düzenlemeler hakkında fikir sahibi olmuş olur. Bu oldukça önemlidir; çünkü sonraki aşamalarda bir problemle karşılaştığınızda bu ekmek kırıntılarını takip edip sorunun kaynağını kolayca bulabilirsiniz.

İletişim

Dosya üzerinde çalışan kişinin yaptığı düzenlemelerle ilgili aldığı notlar sayesinde projenin gelişimi detaylı bir şekilde takip edilebilir. Diyelim ki ekipten biri 4 farklı göreve sahip olsun; fakat notlarına baktığınızda üç görevi yerine getirdiğini belirtsin. Burada ekibin geri kalanı bu notlar sayesinde her şeyin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilir. Bu da projede açılması muhtemel boşluklardan kurtulmanızı sağlar.

 

Dosya ve klasörlerin dallanıp budaklanması

Dallandırmak sayesinde kullanıcı kendisine ait bir kopya yaratarak onun üzerinde özel çalışmalar gerçekleştirebilir. Bu arada yazılımcı ortak dosya üzerinde çalışmaya devam eder. Böylece orijinal dosya bozulmadan proje ilerlemiş olur.

 

Bütün hatalar giderildikten sonra özel dosya üzerinde gerçekleşen değişiklikleri, çekirdekteki çalışmayla birleştirebilirsiniz. Çalışmayı, farklı kişilerin üzerinde değişiklik yapabileceği parçalara bölerek projenin aynı anda birden fazla alanda ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz. Bu özellikle yazılım için önemlidir. Standart çekirdek özellikler üzerinden çalışan bir takım içinde, ekibin her üyesi kendi geliştirdikleri özellikleri çalışmanın sonunda ortak paydada birleştirebilir. Bu da yazılım sürecini hızlandırarak projenin daha çabuk bitmesini sağlar.

Anlaşmazlıklar

Eğer yazılım ve tasarım ekibinizin birlikte yürüttüğü ve parçalarının birden fazla kişiye bölüştürüldüğü bir projeniz varsa, komplike bir işin altına girmişsiniz demektir. Bu noktada da ekip içinde doğal olarak anlaşmazlıklara düşülüyor olacaktır. Versiyon kontrolü burada devreye girerek anlaşmazlıkların ötesine geçmenizi sağlar.

Bir anlaşmazlık üzerine ekipçe kafa yorup sonrasında hangi yolun doğru olduğuna karar verdiğinizde kaldığınız noktadan devam edebilirsiniz. Bu düzlemde bütün ekip en son versiyon üzerinden ilerler ve yine bütün ekip aynı sayfada olur.

 

Dosyalarda farklılıkları konumlandırmak

Birden fazla kişinin üzerinde çalıştığı ve birden fazla versiyonu bulunan bir projede, versiyon kontrolü olmadan ilerlediğiniz zaman değişiklikleri konumlandırmak çok güç bir sürece dönüşebilir. Bu da ortada ters giden bir şeyler olduğunda problemin kaynağını bulmayı güçleştirecektir. Versiyon kontrolüyle ilerlediğinizde, farklı versiyonların üzerine alınan notlar sayesinde hangi değişikliğin sorun teşkil ettiğini kolayca bulabilirsiniz.

Bu yüzden işi yokuşa sürmemek ve zaten komplike olan projenizi içinden çıkılmaz hale getirmemek adına, farklı bölümlere odaklanan versiyonları düzgünce yöneterek işleyişin kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Yeter ki başınız çok ağrımasın

Bir web sitesinin içerik yönetimine benzer şekilde, çok parçalı bir projede de versiyon kontrolü sayesinde yönetilmesi kolay ve hızlı ilerleyen bir çalışma yürütebilirsiniz. Bu sayede işleyişi kontrol etmeye çalışmak yerine projenin kendisine odaklanabilirsiniz. Ortada işleyen bir sistemin varlığı, projenin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

2
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry