DÖVME NEDİR, NEDEN YAPILIR?

DÖVME NEDİR, NEDEN YAPILIR?


Bimilim’in Instagram’daki dövme hesabı 1MM Tattoo için hazırlanan yeni videomuz yayında! 

Bu video ile dövme nedir ne değildir konusunda ufak bir ısınma turu atıyoruz. 
Pek yakında dövme konusuyla ilgili yeni içeriklerin geleceği bu seriyi takip etmek için YouTube sayfamıza abone olun. 

Bimilim’in YouTube kanalı 1MM Zone sayfasını ziyaret etmek ve kanalımıza abone olmak için tıklayın.

Dövme nedir, neden yapılır? 

Dövme, insanlığın keşfetmiş olduğu en eski iletişim yollarından biridir.

Geçmişinin M.Ö. 10.000’lere dayandığı düşünülse de bildiğimiz kadarıyla dünyanın en eski dövmesi bundan tam 5268 yıl önce yaşamış olan buz adam Otzi’ye aittir.

Sahip olduğu 60 küsur dövmeye bakılacak olursa, bu dövmelerin bazılarını Otzi’nin kendisi değil de bir başkasının yapmış olduğu görülebilir.

Buradan yola çıkacak olursak dövmecilik, dünyanın en eski mesleğinden hemen sonra ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Böylelikle, hizmet sektörüne mensup meslekler listesine ikinci sıradan giriş yapan dövmecilik, ustalık seviyesinde motor beceriler gerektiren ciddi bir iş olmasının dışında, en temel içgüdülerimizi dürtükleyebilen etkili bir sanat dalıdır.

Peki ama insanlar neden dövme yaptırırlar?

Hayata baş kaldırmak gibi hissettiren acıya katlanma durumu, hem yaşadığını hissetmek hem de yapma denileni yapmak gibi bi’ şey herhalde. Ancak, insanların binlerce yıldır dövme yaptırıyor olmalarının asıl sebebiyse tabii ki mesaj kaygısıdır.

Aslında birçok farklı ihtiyacı karşılamak üzere ortaya çıkan dövmeler, gören kişiye anında bir mesaj verebiliyor olmasından ötürü çok sık tercih edilmiştir.

Örneğin; eski çağlarda yaşamış olan insanların bile derdine yandığı “belirli bir zümreye ait olma ihtiyacı” dışavurumcu bir ifade şekline dönüşerek kabile dövmelerini ortaya çıkarmıştır.

Bugünlerde insanlar beğendikleri sanatçılardan bir dövme taşıyabilmek için Beşiktaş’taki Karadeniz dönercisinin önünde sıraya girer gibi gün sayarak dövmeyi ve dövmeciliği hiç olmadığı kadar popüler bir kavram haline getiriyorlar.

Pul koleksiyonu yapmak gibi bir hayalin peşinde koşarak genç yaşta başarısızlığı tadan 90’lar jenerasyonu bir türlü büyütemediği o plak koleksiyonuna selam çakarcasına artık dövme biriktirir hale geldiler.

Birazcık daha ardinal hormonu için yapmayacağı şey olmayan insanoğlu, sahip olduğu duygusal acıları, fiziksel acılarla bastırabileceğini keşfettiği gün başka bir hormon olan Endorfin’in esiri olmuştur.

Kimileri için sırf kafa dağıtma amacıyla bile tercih edilebilecek bir çeşit bağımlılık haline gelen dövme, hem yapan hem da yaptıran için benzersiz bir deneyim sunuyor diyebiliriz.

Peki, insanlar neden dövme yapmayı tercih ederler?

Evvel zaman içinde birçok farklı teknik kullanılarak icra edilmiş olan bu meslek bugünlerde, teknolojinin de yardımıyla altın çağını yaşıyor desek yalan olmaz.

1900’lerin başında icat edilen elektrikli dövme makinesiyle hızlı bir yükselişe başlayan dövmecilik kendine ait bir alt kültür oluşturmuştur. Her gün yeni sanatçıların doğmasına imkan veren dövmecilik sektörü insanların dünyayı gezebilmek için bile tercih edebildiği yeni bir meslek de yaratmıştır.

Bu sayede birçok Türk sanatçı arasından da “ver elini Hamburg” diyip Avrupa’ya açılan ya da ben geldim kraliçem diyip Birleşik Krallığa kaçan ve hatta birbirinden artist dövmecilere ev sahipliği yapıyor olmasına karşın Amerika’ya bile kapak atabilen başarılı bir yeni nesil var karşımızda.

Daha şimdiden dövme yapan robotların bile tehdidi altına giren dövmecilik mesleği daha ne kadar süre icra edilir bilinmez ancak hala etten ve kemikten oluşan insanlar kendilerine iğne batırılmasından pek sıkılacağa benzemiyor.

Bu vesileyle asırlardır bir türlü aydınlatılamayan şu meseleyi de açıklığa kavuşturalım. Evet arkadaşlar; dövme yaptırmak acıtıyor. Kimisinin canı çok acıyor, kimisinin ki az. Hatta acının şiddeti uygulanan bölgeye göre de değişebiliyor. Ayrıca, her ne kadar “yasaklanmış” olsa da kalıcı dövmeler; deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için malum konuyla ilgili engel de teşkil etmiyor.

Sebebi her ne olursa olsun dövme yaptırmak benim için her daim keyif veren bir şey olmuştur.

Eğer siz de dövme sever bir insansanız Bimilim’in dövme hesabı 1MM Tattoo’nun yeni çalışmalarını Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Ayrıca tüm dünyanın önde gelen dövme sanatçılarına ait en iyi örnekleri paylaştığımız Tattoo Talents Instagram hesabını da takip ederek yeni yetenekler keşfedebilirsiniz.

Kendi reklamımızı da yaptığımıza göre artık bu programın da sonuna yaklaşıyoruz demektir.

Eğer videomuzu izlemekten keyif aldıysanız parmağınızı kaldırmayı ve kanalımızı takip etmeyi unutmayın!

Gelecek program görüşmek üzere!

 

17
like
4
love
3
haha
2
wow
3
sad
24
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap