En iyi 5 Wireframe Uygulaması

En iyi 5 Wireframe Uygulaması


Piyasada bedavasından ücretlisine, online olarak çalışanından masaüstüne kurulanına kadar yüzlerce Wireframe uygulaması bulunuyor. Acaba bunlardan hangisi sizin için en uygunu ve en iyisi? En iyi 5 uygulamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Moqups

Son zamanlardaki favori uygulamamız Moqups. Moqups’ın sevdiğimiz yanları; kullanım kolaylığı, kolay öğrenilebilmesi, birçok sürükle-bırak özelliğine sahip olması ve en başından sürüş testi yapabiliyor olmamızdır. Hızlıdır, kolaydır ve bir tarayıcı eklentisi olmadan da çalışabilme yeteneğine sahiptir. Müşterilerinize sunacağınız demonstrasyonlar için düğmeler ve ekranlar ekleyebilir, ayrıntı şemalarına fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Moqups HTML5 ve JavaScript için yaratılmış, bu da onu daha etkileyici kılıyor. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

Balsamiq

Bu kullanıcı dostu program da ögeleri, sürükle bırak yöntemiyle sitenize ya da uygulamanıza eklemenize imkan tanıyor. Bu sayede hızlı prototipleştirmeye, ayrıca fikirlerinizi hızlıca ve karışıklığa yol açmadan aktarmanıza yarıyor. İçinde, genelde web tasarımında kullanılan, önceden yerleştirilmiş bazı zaman kazandırıcı kontroller bulunuyor. Bu sayede sonuca daha hızlı ulaşabiliyorsunuz. Kullanımını kolayca çözebilirsiniz, öğrenim süresi neredeyse yok gibidir. Bu sebeple hemen bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Tek kusuru; wireframe’lerinizi biraz çocuk işi ve bitmemiş göstermesidir. Sonuçta yine de bilgisayar ve sketchpad arasındaki bağlantıyı kurduğunu söyleyebiliriz.

UXpin

İş birlikçi bir çevrim içi tasarım aracı olan Uxpin, özellikle kullanıcı deneyimi üzerine geliştirilmiştir. UXpin ile interaktif wireframe ve prototip çalışmaları yapabilirsiniz. Kullanıcılarına, genel tasarım ögelerini içeren bir kullanıcı deneyimi kütüphanesi ile bir araç kiti de sunmaktadır. Bu çok güçlü ve gelişmiş araç kiti ile beraber cilalı, parlak, ve berrak wireframeler yapabilirsiniz. UXpin, güzel ve tam renkli wireframeler tasarlamak isteyen gelişmiş kullanıcıların bolca zaman harcayabileceği bir uygulamadır. 

Bu iş birlikçi ögeyi henüz biz de deneyimlemiş değiliz ama tasarım stüdyolarının zaman içinde tasarımcılarıyla uzaktan çalışacağını düşünürsek bu aracı kullanmak ileriye dönük bir adım olabilir.

Invision

Geleneksel bir wireframe uygulaması olmasa da Invision, bütün gerçek uygulamalar gibi hotspotlar aracılığıyla tasarımlarınızı yüklemenize ve etkileşimler yaratmanıza yardımcı olabilir. Şu sıralar üzerinde çalıştığımız iPhone uygulamasında kulandığımız Invision, tasarım geçişleri ve ekranlar arasındaki yolculukta gerçekten işe yaramış durumdadır. En çarpıcı özelliği ise; tıklanabilir tasarımlarınızı, telefonunuza SMS aracılığıyla gönderebiliyor ve bu sayede kaynak üzerinde direkt olarak bu tasarımları deneyebiliyor olmanızdır. Aklınızda bulunsun, bu uygulamanın Android işletim sistemli telefonlar için de geliştirileceği açıklandı.

Bildiğimiz Yol

Bu uygulama bolluğuna rağmen kendi elimizle çizip oluşturduğumuz wireframeler, fikirlerimizi toplantılarda ya da iş arkadaşlarımızla yüz yüze çalışırken aktarmak için hala en iyi yollardan biridir.

Eskiz çizmek hızlı, ucuz ve özgürleştiricidir. Yine de elle çizilmiş wireframeleri paylaşmak kolay değildir. Bu yüzden çoğu tasarımcı wireframelerini dijital hale getirmeden önce elle çizmeyi tercih eder. Bu sayede daha kolay düzenleme ve paylaşma imkanına sahip olurlar.

BRYAN WERBINSKI – 27 MART 2014

 

4
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry