Google Now ile  Özelimize Veda mı  Ediyoruz?

Google Now ile Özelimize Veda mı Ediyoruz?


Google, kullanıcıları hakkında kabul edilebilir ya da iyi niyetli olmaktan çok öte bir noktada bilgi sahibi olmak istediği için eleştirilerin hedefi olmuştur. Google Now adlı zeki kişisel asistanının bu son yeteneği sayesinde, Google’ın başı daha çok ağrıyacak gibi duruyor.

Google Now servisine iOS ve Android işletim sistemli cihazlarınız ve PC’nizdeki Chrome tarayıcısı üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu kişisel asistanın, kullanıcılarının sorularını, zekice diyebileceğimiz şekilde yanıtladığı bir doğal dile sahip arayüzü bulunuyor. Kullanıcılar ayrıca arama alışkanlıkları üzerinden Google Now aracılığıyla enformasyon alabiliyorlar ki bu da yazılımın bir yerde “zihin okuyan” yapısına işaret ediyor.

Büyük Duyuru

Google geçtiğimiz günlerde kendi resmi Google Search blogunda mahremiyet aktivistlerini endişelendiren bir açıklama yayımladı. Görünen o ki Google Now, gün geçtikçe kullanıcılarıyla istilacı bir şekilde etkileşime geçen bir platforma dönüşüyor.

Bahsi geçen güncelleme, platformun gündelik olarak kullanıcılarına nasıl yaklaşacağına dair senaryoyu detaylandırıyor. Her gün karşınıza çıkabilecek şeylere örneklerden bazıları;

  • The Guardian benzeri bir siteden haber kartları (yeni uyandığınız için gözleriniz çipir çipirken hem de)
  • Pandora’dan müzik playlisti önerileri (sabah mesainize yetişmeye çalışırken tabii)
  • Duolingo’dan öğrenmeye çalıştığınız yeni dil için hatırlatmalar (kendi başınıza sessiz sakin takılmaya çalışırken)
  • Instacart gibi bir servis üzerinden gelen ve size market alışverişiniz için tavsiye veren kart güncellemeleri (rahat rahat televizyon izlerken, dinlenirken)
  • Airbnb’den gelen, seyahat etmeyi düşündüğünüz yerler için bilgilendirici kartlar (Airbnb kullanırken yaptığınız aramalar sayesinde)
  • Lyft’den gelen hatırlatmalar da ineceğiniz havalimanında sizi bekleyecek araç için (gideceğiniz noktayı tahmin ederek)

Eğer bazı şirket ve uygulamalarının Google tarafından yapılan bu açıklamada neden yer aldığını merak ediyorsanız; bunun sebebi, internet devinin 30’dan fazla geliştiriciyle kart güncellemeleri için imzaladığı anlaşmalardır. Bu platform Google’ın beklediği gibi popülerleşirse önümüzdeki günlerde bu “anlaşmalı” geliştiricilerin sayısının artacağı açık.

Gizliliğe Dair Endişeler

Aslına bakılırsa kişisel gizliliğine önem verenlerin Google’ı protesto etmesini anlamak kolay; çünkü Google Now’ın adeta zihin okuyan özellikleri sayesinde telefonunuzda sanal bir hizmetli edinmiş oluyorsunuz. Bu hoşunuza da gidebilir; lakin kişileri kaygılandıran nokta, bu özellikleri kullanmak için şahsi bilgilerinizin ne kadarının Google tarafından kullanıldığını bilmemeniz ve sonuçta işiniz, gücünüz ve gündelik koşturmacanızla alakalı da olsa size bu servisi sağlarken nelerden feragat ettiğiniz.

Google’ın, kullanıcılarının şahsi bilgilerine erişimi daha önce de tartışma konusu olmuştu. Yıllar önce Google protestolara karşılık vermiş ve müşterilerine ne kadar bilgiyi paylaşacakları konusunda seçenekler sunmuştu. Özellikle Obama hükümetinin ulusal güvenlik birimiyle birlikte teröre karşı savaş açtığı dönemde bu konuda gelişmeler yaşanmıştı. Bu açıklama, Google’ın veri koleksiyonuna karşı kaygılanan kesimin görüşlerini haklı çıkarmaktadır.

Ancak yine de bunun, veri koleksiyoncusu Google için bir sonraki adım olduğu bir sürpriz değil. Firma uzun zamandır kullanıcılarından aldığı verileri firmalara satarak büyük kar elde ediyordu. Ve şimdi de, ihtiyacınız olduğunu düşünmeseniz bile hayatınızı kolaylaştırma amacıyla birtakım uygulamayı sanal asistanıyla birleştirerek daha da çok para kazanmanın peşinde. Soru şu ki, toplumun ne kadarı artık erişilebilir olan bu özelliği kullanacak?

Now Kartları; Ön İzleme

Google’ın “Now Cards” olarak isimlendirdiği kartların, Android telefonunuzda nasıl göründüğüne bir göz atalım. Elbette temiz bir tasarımı var. Arayüz apaçık ve oldukça kolay kullanılır durumda (Google’dan da bunu beklerdik). Ama neyle karşı karşıya olduğumuzu analiz edince, yine de teknolojik aşırılığın var olduğu bir gerçek.

Önünüze gelecek kart güncellemelerinin türleri çok çeşitli ve sayıları absürd şekilde çok; çünkü fazlasıyla tamamlanmış ve eksiksiz gözüküyorlar. Ve bu da biraz ürkütücü bir durum.

Borsa hakkında biraz bilgi alıp piyasada bir şeyler kazanmak mı istiyorsunuz? Hiç uğraşmanıza gerek yok, Economic Times uygulaması hisseler hakkında son öneri ve bilgileri sizin için toplamış durumda.

Emlak piyasasına ne dersiniz? Yeni bir ev mi alacaksınız? Sonuçta emlak piyasası da yıllar önce yaşadığı çöküşten kendini kurtardı değil mi? Google Now’a güvenin ve endişeleriniz son bulsun, emlak piyasasına dair kartlarla çevrenizdeki en iyi tekliflere anında erişin.

Belki de borsa ve emlak piyasası size uygun değildir. Gevşeyip rahatlamak istiyorsunuz. Bunun için Google Now, televizyon yayın akışı güncellemesi özelliğiyle akıllı telefonunuzda! Telefonunuzun ekranındaki mikrofona basın ve asistanınızla birlikte televizyonun karşısına oturun. Asistanınız sizi dinleyecek ve en kısa zamanda akıllı önerilerle karşınızda olacaktır.

Google, Hakkınızda Zaten Çok Şey Biliyor

İşin ironisi şurada yatıyor: Google zaten hakkınızda oldukça bilgi sahibi; ama size bu istilacı teknolojiyi sunabilmek için yine de daha fazlasını istiyor. Sonuçta tarayıcı olarak Google Chrome’u kullanıyor, Google Maps ile yollarda kaybolmuyor, Gmail ile bütün önemli yazışmalarınızı yapıyorsunuz.

En azından Google, Google Now ile artık hakkınızda her şeyi bilmek istediğini saklamıyor. Ne arıyorsanız, neyle igileniyorsanız, seçenekleriniz neyse onların peşinde olduğunu ortaya koymuş durumda.

Bütün bunları bi’ kenara koyduğumuzda, Google’ın giderek büyümesi ve başarılı olmasının sebebi doğal olarak biz kullanıcılar oluyoruz. Evet, biz. Çoğu kişi gibi siz de internetin elverişliliğinin tadını çıkarmayı, şahsi bilgilerinizi korumaktan daha değerli görüyor olmalısınız. Ve doğal olarak şimdi Google Now da kullanmayı düşündüğünüz bir özellik oluyor, her ne kadar özel bilgilierinize istila etse ve onları ele geçirse de.

İşte Google’ın iş modelinin güzelliği de burada yatıyor ve bu istilacı tavır hala firmaya bir zarar vermiş değil. Basit olarak; insanların hızlı, kolay, efektif bilgiye telefona birkaç kez dokunarak ulaşmalarını sağlayarak, onları mahremiyetlerinden feragat etmeye ikna etmek bu.

Google Now artık aktif olarak kullanılabilir durumda, gidip bir baksanıza. O kadar da canınızı yakmayacak. Eğer emlak piyasasından favori spor takımınızın güncel fikstür sonuçlarına, müstakbel eşinize ait bilgilerden akşamki dizinin yayın saatine kadar her şeye ve bütün gereksiz önerilere ulaşmak hoşunuza gidiyorsa neden olmasın? Sonuçta elinizden giden sadece biraz daha kişisel, şahsi, özel veri oluyor, gerçekten o kadar değerli mi?

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry