Her Tasarımcıdan Duyabileceğiniz 10 Klişe Cümle

Her Tasarımcıdan Duyabileceğiniz 10 Klişe Cümle


İster bir dijital ajansta çalışsın, ister evinde freelance takılarak gecesi gündüzü birbirine girsin, tasarımcı dediğin canlı türünün de farklı bir dili var. Hepsinin çalışma şekli, kullandığı programlara yaklaşımı ve düzen anlayışları farklı olsa da bu zamane zanaatkarlarının oturmuş bir jargonu olduğu bir gerçek. 

Özellikle bir dijital ajansta, ortak bir projede birlikte çalışan tasarımcıların birbirleriyle girdiği diyaloglara şahit olduğunuzda bunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Eğer bu bir web projesiyse, düzenlenen psd dosyalarının yazılımcılarla paylaşımında başka bir muhabbet döner. Baskı sürecinde matbaacıyla daha farklı bir diyaloğa girerler. İşler yetişmez bazen, kendi kendilerine bir şeyler söylemeye ve önlerindeki tasarımla hatta programla konuşmaya başlarlar. 

Biz de düşündük taşındık ve onları daha iyi anlamanız için türlü durumlar ve ortamlarda sıkça duyduğunuz sözleri bir araya getirdik. Genelde birer isyan ve yardım çığlığı olan bu serzeniş nidaları ile sizleri baş başa bırakırken orada burada rastlayacağınız tasarımcı arkadaşlarınıza iyi davranın diyoruz. Onlar bize lazım çünkü.

Ektedir.

tasarımcı ektedir yazar ve maili gönderir 

Şimdi bu söz, bünyesinde o kadar çok şeyi bir arada barındırıyor ki hani bir kelime ne kadar çok anlamı birden ifade edebilirse o kadar! Baskı dosyası ektedir, ilan çalışmasının 546. revizyonu ektedir, logo vektörü ektedir. Burada tasarımcı der ki; siz bana brief niyetine revizyonu copy-paste verirseniz, benim de cevabım sadece ektedir. 

Bu kısayolu bilmiyor musun?

kisayol

Adobe uygulamalarını kısayollarla kullanmak, tasarımcının şanından gelir. Diyelim ki kendi bildiği inanılmaz pratik kısayoldan bi’ haber başka bir tasarımcıya denk geldi; hemen gider ve el kaslarını felç edecek şekilde klavyenin tuşlarına basar. O anda kendisi uçak kaldırmış ve indirmiş kadar mutludur. Bırakın size de anlatsın, çok mutlu olur.

Grafiker değil grafik tasarımcı o. 

grafiker grafik tasarımcı

Aslında art director’dır kendisi. Grafiker kelimesini kendisine yediremez. Grafiker dediği adam da matbaada çalışır çünkü. Belki kendisi de bir ara bu işi yapmıştır. Ama o zoru başarmış ve kapağı bir ajansa atmıştır. Baskı sürecinde yine gider o matbaadaki grafikerle boğuşur ama olsun. Çok zorlamayın.

Bunun kaynak dosyası nerede?

kaynak dosyayı aramak

Şimdi ortada ortaklaşa yürütülen ya da elden düşme bir proje var. Elde patlaması dediğimiz şey bu. Çalışmayı müşteriye gönderilen son jpg’den devam ettirmek olmaz. O kaynak dosya bulunmalı. Bir yardımcı olun, onunla birlikte araştırın ve bulun.

Taşma payını vermemiş miyim?

baskı dosyasında taşma payı unutmak

Bir tasarımcı düşünün; saatlerini, günlerini o sıkışık deadline’lı ilana vermiş olsun ve o ilan büyük bir mücadele sonrasında onay alsın müşteriden. Ofiste bir bayram havası. Baskı dosyası da hazır, gönderdin ve bitti değil mi? Bitmedi. Bitmez. Çünkü taşma payı verilmemiştir. Aslında verilmiştir ama matbaadaki grafiker anlamamıştır. Hep öyle olur.  

Mail yarın sabah sende abi.

mail yarın sabah sende abi

Onun da bir hayatı var ve bu yüzden artık ajanstan çıkmak zorunda. Ama işi bitmemiş. O mail sabah müşteriye atılmazsa dünya yerinden oynayacak. Dünyayı kurtarmak onun ellerinde. Bu yüzden bir şekilde gece açacak bilgisayarını ve işi tamamlayacak. Sana maili gönderecek. Ne yapması gerektiğinin farkında. Çok darlamamak lazım.

Doğru düzgün brief versinler ya!

brief

Doğru düzgün brief’i kendisi de veremez belki ama yine de ister tasarımcı. Sonunda bildiğini okumak zorunda kalacağının farkındadır ama serzenişi eksik etmez. Müşteri temsilcisi de çaresizdir; çünkü müşteri taslak çalışmayı görmeden ne istediğini bilmez genelde. Çaresizlik her tarafı sarmıştır; ama tasarımcı bir şekilde işin içinden çıkmayı her zaman bilir. Siz yine de ona her adımda yardımcı olmayı ihmal etmeyin.

Bu görselin boyutu çok küçük.

küçük görsel göndermişler

O da bilir aslında, öyle armut piş ağzıma düş olmaz bu işler. Ama elden ne gelir ki bazen? Türlü Photoshop numarasıyla o görsel kullanılır da kimse düşünmez tasarımcıyı. 

Copy-paste yapmıştım yaaa!

orayı görmemişim

Tasarımcı adam için metin kümesi bir lekedir; hayatta okumazlar o metinleri. Metin yazarı özenle yazar gönderir. Müşteri onayını verir. Tasarımcı metni yerleştirir ve mükemmel yapıştırır. Ama o da ne? Typing’in allahı oradadır. Bu yüzden müşteriye gidecek işin metinlerini bin kez kontrol etmekte fayda vardır. Aman diyelim, orayı görmezler.

Al sana bi’ tık büyüttüm, oldu mu?

bir tık

O logo bi’ tık sağa, sola, aşağı ve yukarı gider; büyür, küçülür. O logonun başına gelmeyen kalmaz. O logo yüzünden kaç mail hesabının kotası dolar, kimse düşünmez. Tasarımcı için 2 dakikalık bu iş bir yerden sonra öyle bir hale gelir ki…  Neyse daha yazmayalım +18’e girer.

Sende o font yok mu?

font paylaşımı

Aynı yola baş koymuş iki tasarımcı arasında geçer bu diyalog genelde. Saatler sonunda karar verilmiş ve tasarımın tamamında uygulanmış o kutsal yazı biçimi, o eşsiz font bazen yanı başınızdaki arkadaşınızda olmaz. Hemen font book’lar düzenlenir, fontlar paylaşılır. İyi font, bir tasarımcının en yakın arkadaşı olabilir. 

Freelance takılcam abi, bir daha ajans ortamına gireni şeyapsınlar. 

freelancer işten çıkmak

G.t g.te bir sürü insanla çalışırken, bir şeyler üretmek zaten çok zorken bir de ürettiği şeye türlü türlü laf edilmesi, tonla revizyon verilmesi, asla programlanamayan işleyiş, üstüne aşırı mesai derken uykusuzluk kendini gösterir. Tasarımcı buraları bırakıp gitmek ister. Tasarımcı ister ki özgür olsun. İster ki kendisinin patronu olsun. Zanneder ki müşteriyle yüz yüze kalmak daha iyidir. Sanmasın o tasarımcı. 

 

79
like
23
love
16
haha
2
wow
5
sad
17
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap