Hobinizden Aldığınız Keyfi Paraya Çevirebilirsiniz

Hobinizden Aldığınız Keyfi Paraya Çevirebilirsiniz


Türkiye’de 90’lı yıllarda televizyonun başına geçen çocuklar, yarışma programlarında sunucunun yarışmacılara sorduğu o ekol soruyu asla unutamaz:

Hobileriniz nelerdir?

Daha hobinin ne demek olduğunu bilmeyen bizler için bu sorunun cevabı da çok önemliydi. Fakat ne yazık ki yarışmacılar da hobi deyince boş zamanlarında yaptıkları şeyleri anlıyorlar ve genellikle kitap okumak, televizyon izlemek gibi cevaplar veriyorlardı.

Hobi dediğin şey ise zaten sevgili Türkçemizde olmayan bir kelime. Anlamı da uğraş. Yani bir şeylerle uğraşmak. İnsan televizyon izlerken anca eliyle bir şeyler yer. Uğraşacak pek bir şey yok yani. Televizyon izlemek, müzik dinlemek ve kitap okumak hep edilgen şeyler, pek de hobi sayılmıyorlar.

Hobi kelimesinin bir de yine anne babalarımızdan duyduğumuz kötü bir anlamı var. Hobi demek, size kalıcı ve uzun vadeli bir kariyer kazandırmayacak manasız iş demek. Gitar çal, grup kur ama bunları hobi olarak yap. Devlet dairesinde memur, bankada gişe sorumlusu, inşaatta mühendis, hastanede doktor ol öncelikle; sonra git yine hobi olarak istediğin şeyi yap. Hobi dediğin fotoğrafçılıksa mesela, ipe sapa gelmez bir şeydir. Hani gerçekten bir uğraşa dönüştüğünde de hemen tü kaka. Güvenilmez, saygı duyulmaz.

Belki de bugün 30’lu yaşlarının ortasında olan bizler, çok yönlü olmaya çalışırken hep bocalamışızdır, kim bilir? İnsan istediği şeyi yaparak mutlu mesut yaşayamayacağını bildikten sonra gelecek kaygısıyla nelere tutunuyor.

Neyse ki 2000’leri ve 2010’ları da gördük. Günümüzde Twitter fenomenleri, Facebook sayfaları, Youtube kanalları, Vloggerlar, Snapchat ünlüleri gibi isim tamlamaları türedi. Yazarınız bunların birçoğunun neye yaradığını anlayamayacak kadar yaşlanmış durumda. Artık bilgisayar oyunu oynamak boş zamanda stres atacağınız bir eylem değil; daha çok sizden farklı onlarca insanla gerçek zamanlı rekabet edeceğiniz ve bu rekabetten sağ çıkarsanız maddi gelir kazanacağınız, hele bir de eliniz yüzünüz düzgünse oyun videoları çekerek Youtube reklamlarından köşeyi döneceğiniz bambaşka bir uğraş olmuş durumda. Arkadaşınızı Mortal Kombat II’de pataklarken yaşadığınız hazzı unutun tabii. O da var ama o hazlar için “achievement unlocked” bildirisi alamazsınız.

Yani artık hobinin anlamı değişti. Hobi aslında yine aynı hobi de bizim için anlamı değişti desek daha doğru. Dünyanın en güzel kekini yediğiniz teyzeniz, ona ellerine sağlık dediğinizde gülümser geçerdi. Şimdi yaptığı en basit makarnayı bile videoya çekip YouTube’a ekleyen minnoş kadınlar on binlerce kez izleniyor. İzlenmesin mi? Tabii ki izlensin. Artık bir yemek tarifi için gazete kupürü karıştırmamıza gerek yok. 15 dakikada izleyeceğin videoyla her şeyi yapabiliyorsun. O videoları koyuyorsan üstüne bir de blog hazırlayıp içeriğini yazdın mı tamamdır zaten.

140 karakterle sınırlı gönderilerle dünyayı fetheden fenomenler, makyaj vlogger’ları, makyözlükten Snapchat sayesinde DJ’liğe geçenler falan derken devir hakikaten değişmiş durumda. Peki siz niye boş durasınız?

Eğer sizin de iş-hayat dengeniz el veriyorsa ve boş zamanlarınızı birbirinin aynısı dizileri izlemek ya da telefon üzerinde gıybet yaparak geçirmek istemiyorsanız iyi bir haberimiz var. Artık zamanında ailenizin size kötü gözle baktığı hobileriniz, bir ek gelir kapısı olabilecek durumda. Çok kolay olmayacak ama denemekten bir şey çıkmaz, değil mi?

Pound Place’in hazırlamış olduğu aşağıdaki infografikte boş zamanlarınızı maddi açıdan faydalı bir şekilde geçirmenin yollarını bulabilirsiniz. Kim bilir belki de o kadar başarılı olursunuz ki artık o sıkıcı ofise gitmenize gerek kalmaz.

para kazandıran hobilerle karşınızdayız

8
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap