iOS 9: Anla Artık Bizi Siri!

iOS 9: Anla Artık Bizi Siri!


Apple ürünlerini kullananlar bilirler, Eylül ayı bir başkadır. San Francisco’da düzenlenen etkinliğiyle her Eylül ayı başında yeni ürünlerini yeni bir iOS ile birlikte tanıtan Apple, bu seneyi de elbette boş geçmedi ve bizleri yine büyülemeyi başardı.

Dünyanın en hızlı ve etkileşimli sanal ekosistemlerinden birine sahip olan marka bu yıl tanıttığı iki yeni iPhone olan 6S ve 6S Plus’ın yanı sıra iPad Pro gibi devasa bir tabletle Amerika’da 99 dolara satışa sunulacak olan Pencil’ı da kullanıcılarıyla buluşturuyor. Yeni ürünlere eklenen ¨Force Touch¨ ile aygıtınıza dokunmaktan çok daha fazlasını yapabileceksiniz. Apple TV de App Store’la bağlantısı üzerinden kazanacağı yeni özellikleriyle artık çok daha kapsamlı şekilde kullanılabilen bir cihaza dönüşüyor.

Elbette bahsedilen cihazların sunacağı bütün bu yenilikler yeni bir işletim sistemiyle geliyor. Apple bize telefon modellerinde olduğu gibi işletim sistemlerinde de saymayı öğreterek bu yıl iOS 9’u yayımladı. Güncellemeyi geçtiğimiz haftadan itibaren yükleyebilenlerin de göreceği gibi ilk bakışta pek de büyük bir değişikliğin gözükmediği iOS 9’u dilerseniz birlikte detaylıca inceleyelim.

 

 

İlk Bakışta

Daha önce de belirttiğimiz gibi iOS 9 ilk bakışta iOS 8’in daha iyi ve doğru çalışan bir versiyonu olarak göze çarpıyor. Bu noktada markanın son 2 yıl içerisinde işletim sistemi bazında katı değişiklikler ve düzenlemelere gitmediğini de görebiliriz. Kısaca ilk yüklediğinizde şoka falan girmeyecek fakat zamanla onu daha çok seveceksiniz. En azından marka bunun için bayağı bir mücadele vermiş durumda.

 

 

App Switcher

Home tuşuna iki kere hızlıca bastığınızda karşınıza gelen uygulama değiştiricisi artık art arda sıralanan kartlardan oluşuyor. Android Lollipop kullanıcılarını bıyık altından güldürecek bu görünüm, eskiye göre biraz daha karışık; fakat 6S’i olanlar için Force Touch özelliği ile App Switcher gerçek gücünü gösterecek gibi duruyor. 6S’i de hayırlısıyla gördüğümüzde daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

Ayrıca artık bir uygulamanın içerisinde gezinirken, o uygulamada tıkladığınız linkle yönlendirildiğiniz diğer uygulamadan veya bir web sayfasından bir önceki uygulamaya rahatça geçebiliyoruz. Bunu sağlayan sol üst köşedeki küçük tuşun biraz daha düzgün bir tasarıma ve kullanışlı bir ikona sahip olmasını biz de isterdik ama olsun, buna da şükür.

San Francisco

Görsellikte değişiklik yok dedik ama yeni fontu unuttuk sanmayın. Apple Watch’ta görücüye çıkan bu yeni font, Helvetica’ya elveda anlamına da geliyor bir yerde. Zamanla gözünüzün alışacağına eminiz. Biz o kadar da çok sevmedik ama n’apalıms pampalar…

 

 

Daha Akıllı ve Yararlı Siri

Siri’yi nasıl bilirdiniz? 4S ile tanıtılalı 4 yıl geçmiş yahu. Zaman, geçtiğimiz senelerde Siri’ye pek de yaramamıştı aslında. Bu süre zarfında da kendisiyle az dalga geçmedik değil mi? Filmini bile çektiler ¨Her¨ diye. iOS 9 ile birlikte Siri de büyük bir güncellemeden geçmiş ve hafife alınamayacak bir güce kavuşmuş durumda.

Artık sadece ses komutlarımız üzerinden bize yardımcı olmaya çalışan hafif anlayışsız bir asistan olmaktan çıkmış ve cihaz kullanımımıza bağlı olarak bize önermelerde bulunan, proaktif bir koça dönüşmüş. Google’ın Now uygulamasına benzer bir şekilde ana ekranı sağa kaydırdığımızda karşımıza çıkan kişi ve uygulama önerilerinin yanı sıra, iletişime geçmeye çalıştığınızda artık size daha sağlıklı cevaplar verebilen bir kişisel asistana da dönüşmüş durumda. Arada yine şakalı münakaşalara girin tabii kendisiyle. Google Now’a dair yazımızı da es geçmeyin bu arada!

 

 

Spotlight

Giderek daha çok Google gibi davranmaya başlayan Spotlight’ta artık aklınıza gelebilecek her şey için arama yaptığınızda anlık cevaplar alabiliyorsunuz. Sadece telefon içindeki kişi ve uygulamalara erişim sağlamıyor yani. Üçüncü parti uygulamalar ve Apple’a ait sabit uygulamalarla senkronize olduğundan ötürü artık gerçekten işe yarayan bir hizmete dönüşmüş durumda.

 

 

iPad’de Multitasking

Android tablet kullanıcılarının yıllardır yapabildiği bir şey olan aynı ekranda iki farklı uygulamayı çalıştırma ya da bir video izlerken aynı zamanda farklı uygulamaları yanda çalıştırma özelliği en sonunda iOS’a da gelmiş durumda. Ne yazık ki eski iPad’lerde pek de düzgün çalışmayan bu büyük yenilik (peh) gücünü iPad Pro’da gösteriyor.

Yeni-Eski Uygulamalar

Flipboard’un işlevsellik ve tasarım açısından benzeri olan yeni ¨native¨ uygulamamız News ile belirlediğimiz filtreler sayesinde olan bitene çok rahat bir şekilde ulaşabiliyoruz. Böylece farklı dergi ve yayınlara teker teker üye olmamıza gerek kalmıyor. Açıkçası dünyamız için büyük bir yenilik değil fakat Apple’ın bir şekilde zaten var olan teknoloji ya da hizmetleri nasıl iyileştirdiğini hepimiz bildiğimizden, bu uygulamanın da birçok üçüncü parti muadilinin yerini alacağı şüphesiz.

Maps de iOS 9 ile biraz daha toparlanmış durumda. Yandex ve Google’ın harita uygulamalarıyla henüz yarışacak durumda olmasa da hem tutarlılığıyla hem de etrafınızda bulunan mekan ve ulaşım alternatiflerini sunmasıyla daha kullanışlı bir yapıya bürünmüş durumda.

Notes uygulaması da birçok yeni özellikle birlikte geliyor. Artık aldığımız notlara yapılacaklar listesi, tarihler ve görseller ekleyebiliyor, dilersek kendi çizimlerimizle de destekleyebiliyoruz. Hani Evernote falan varken kim kullanır bilemeyiz ama aramızda Apple’dan çıkan uygulamalara göbekten bağlı insanlar var, onlar için iyi haber diyebiliriz.

Diğer Önemli Noktalar

– Artık ayarlarda arama yapabiliyoruz. Böylece menülerin altını üstüne getirmeye gerek kalmıyor.

– Düşük enerji seçeneği: iPhone’u olanlar için telefonun pilinin dan! diye biterek cihazın kapanması çok normal bir olaydır. 2015’in son günlerinde şükürler olsun düşük güç seçeneği eklendi ve bu şekilde piliniz azaldığında bazı kısıtlamalarla telefonunuzu daha uzun süre kullanabileceksiniz.

– Ha, bir de son olarak; artık 6 haneli şifreleme de yapabiliyorsunuz.

iOS 9’a dair yeni gelişmelerle yeniden karşınızda olmak üzere, bizden şimdilik bu kadar.

Sizlere son zamanlarda adetimiz olduğu üzere yine bir video ile veda ediyoruz. The Verge‘den geliyor efendim;

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry