İTÜ Çekirdek Big Bang 2014 Etkinliği’nde Neler Oldu?

İTÜ Çekirdek Big Bang 2014 Etkinliği’nde Neler Oldu?


İTÜ Çekirdek, ülkemizde teknolojik gelişime en çok katkı sağlayan kurumlardan biri. Bunu da genç girişimcilere sağladığı fırsatlar ve eğitimlerle güçlendiriyor. Bugünün genç, heyecanlı ve iddialı girişimcilerini yarının Zuckerberg’leri, Sean Parker’ları, Jack Dorsey’leri , Jobs’ları olmaya hazırlayan İTÜ Çekirdek, İş Geliştirme Müdürü Arzu Eryılmaz’ın kanatları altında her yıl kendini geliştirmeye, ülkemizdeki teknolojik gelişime katkı sağlamaya devam ediyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de İTÜ Çekirdek Girişimcileri ödüllerine kavuştu. Bu yıl geçtiğimiz etkinliklere kıyasla çok daha profesyonel bir ödül törenine sahne oldu. Bu serüvenin başından sonuna kadar hep birlikte girdiğimiz mücadelenin güzel bir şekilde meyvesini almak da büyük bir keyifti.

 

İTÜ Çekirdek Final Etkinliği Big Bang 2014 Sahnesi

 

İTÜ ARI Teknokent İletişim ve Organizasyon Sorumlusu Burcu Seherler’in sunduğu Big Bang 2014: Girişimler Sahnede Etkinliği’nde ülkemizin önemli üniversitelerinden de ziyaretçiler bu önemli organizasyonda seyirci olarak yer aldılar. Salon gittikçe dolarken biz de geçtiğimiz bir yıl içinde artık bir parçası olduğumuz bu ailenin, başta İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Müdürü Arzu Eryılmaz olmak üzere bütün çalışanları ve proje takımlarıyla birlikte büyük bir heyecan içindeydik. İTÜ Maslak Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nden taşan kalabalığın konferans salonuna sığması baya bir zaman aldı ve etkinlik 10:30 sularında başladı.

Pozitif Tv’nin canlı yayınladığı etkinlik İTÜ Çekirdek ve İTÜ ARI Teknokent web sitelerinde de canlı yayınlandı. Etkinlikte ilk konuşmacı İTÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca idi. Aynı zamanda İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Karaca, İTÜ’nün ve Teknokent’lerin gelişiminden, İTÜ Çekirdek ailesinin ülkemiz ve dünya için taşıdığı önemi dile getirdi.

Sırada İTÜ Çekirdek mentorlarından ve kendisi de bir girişimci olan Yrd. Doç. Deniz Tunçalp vardı. Girişimcilik üzerine hazırladığı sunumla seyircilerin karşısına çıkan Deniz Hoca’mız sayesinde keyifli dakikalar yaşadık ve hayallerimizden vazgeçmemiz, mücadele etmekten asla yılmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlamış olduk.

 

İTÜ Çekirdek Mentor'u Deniz Tunçalp

 

Sonrasında sırasıyla finale kalan proje takımları sahne aldı. Finale kalan 13 proje, Çekirdek’te geçirdikleri süre içerisinde evrim geçiren fikir ve yapılanmalarıyla, iyi fikirlerin gerekli destek ve inançla önemli girişimlere dönüşeceğini de kanıtlamış oldular. Belki de önümüzdeki bir kaç yılda isimlerini dünyaya duyuracak projeleriyle seyircilerin karşısına çıkan takımların heyecanı yüzlerinden okunuyordu.

 

İTÜ Çekirdek Girişimcisi Elif Güngör

 

13 takım arasında bizim de favorilerimiz bulunuyordu. Özellikle tek başına İTÜ Çekirdek’de yer alan Elif Güngör, yumurta kabuğundan ürettiği katkısız gıda koruma maddesi ile bizce öne çıkıyordu. Müşteri etkileşimli mağaza vitrini projeleriyle Kuax oldukça başarılı bir sunumla izleyicilerden büyük bir alkış aldı. İneklerin çıkardığı gazdaki metandan enerji üretme derdidenki Biocower, ahır patlamalarından dem vurarak izleyicilerin yüzünü gülümsetiyordu. Bu yıl 5 proje “bulut”
teknolojisinden faydalanarak kendi yaratıcı fikirlerini ortaya koyuyordu.

 

İTÜ Çekirdek Girişimci Grubu KUAX

 

Finalist girişimlerin bir çoğunun Tübitak, Microsoft Azure gibi farklı destekler almaya, bir kısmının da İTÜNOVA TTO aracılığıyla patent
başvurusu yapmış olduğunu belirtmek gerek. Kendi prototipini Çekirdek’te geliştirmiş ve satış aşamasına gelmiş girişimler de bulunuyordu. Yani karşımızda bir dirhem bir çekirdek, heyecanla sunumlarını yapan bu gençler aslında hafiften işlerini yola koymaya başlamış, Çekirdek’te geçirdikleri bir sene içerisinde fikirleri üzerinden oldukça yol katetmiş bir “iş adamı” haline gelmişlerdi.

Sunumlar sonrasında yaklaşık 45 dakikalık bir ara verildi. Bu arada kendi standlarına yerleşen girişimciler, katılımcılar ve destekçilerle tanışma, projelerini anlatma ve tanıtma fırsatını buldular. Bütün standların başı dolup taşıyor, takımlar ve katılımcıların yüzleri gülüyordu. Özellikle Kuax, Elif Güngör ve Robotica standlarının büyük ilgi topladığını da belirtelim.

İTÜ Çekirdek SDKM FUAYE

Ara bittiğinde asıl büyük heyecan başladı. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan’ın sahne almasıyla ödül töreni başlamış oldu. Kenan Bey’in sıcak tavrı, seyirci ile diyaloğu görülmeye değerdi. İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki 160 firma arasına, bu sene 5 proje şirketleşerek katılacaktı. Kenan Bey teker teker bu 5 projeyi sahneye çağırdığında salondaki coşku gittikçe artıyordu. Sıcak ve samimi tavrıyla girişimcileri kutlayan ve kucaklayan Kenan Bey ofis anahtarlarını dağıtırken sahne bir rock konseri havasındaydı. Kuax, Floradem, Hangaar, Tabtoy Studios ve Smartstay ofis anahtarlarıyla yerlerine dönerken, ödüller dağıtılmaya devam edilecekti.

Big Bang 2014 de bu yıl farklı kurum ve kuruluşlar verilen ödüllerle toplamda 375 000 TL değerinde ödül dağıtıldı. İTÜ Çekirdek Halk Oylaması birincisi ARI Acil, finale kalan projeler arasında bulunmasa da, Sağlık Bakanlığı’ndan alacakları destek ve İTÜ Vakfı Özel Ödülü’nü kazanarak etkinliğe damga vurdular.

 

İTÜ Çekirdek Microsoft PR Ödülü

 

60.000 dolar değerinde Microsoft Azure desteğini kazanan kişisel otel uygulaması fikirleriyle Smarstay oldu. İTÜ Arı Teknokent firmalarından Monitise, 50.000 TL’lik özel ödülünü etkinliğin tek kadın finalisti Elif Güngör’e verirken, Kuax 50.000 TL değerinde ikincilik ödülünü Cardtek Group’tan alıyordu.

 

İTÜ Çekirdek Girişimci Grubu KUAX Ödülünü Alırken

 

Big Bang Final 2014 birincilik ödülünü vermek için Elginkan Vakfı Başkanı İlhan ÜTTÜ sahneye çıktı ve oldukça önemli bir konuşma yaptı. Özellikle İTÜ ARI Teknokent’de ofislerine kavuşacak projelerin sayısının artmasını ve İTÜ’nün desteğinin artmasını salık veren Sayın Üttü konuşmasını birincilik ödülünü vererek sonlandırdı.

Kendi geliştirdikleri prototip ile gelişim çağındaki çocukların sadece tab’leme ya da swipe etme ile değil, fiziksel olarak da teknolojiyle
etkileşime geçmelerini sağlayan prototipleriyle Tabtoy Studios Big Bang 2014’ün 100.00 TL’lik birincilik ödülünü kazandı ve bu sayede üstüste iki sene birincilik ödülü bir oyuncak projesine gitmiş oldu.

 

İTÜ Çekirdek Finalisti Tabstoy Ödülünü Alırken

 

Aylarca süren hazırlıklar ve gece gündüz çalışılan haftalar sonrasında etkinlik sona ererken, bütün girişimciler sahneye çağrıldı. Bu özel gün için dağıtılan “çekirdek gözlük”lerini takan girişimciler ve İTÜ Çekirdek, İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent ailesi sahnede hatıra pozu verirken bir devlet üniversitesinin girişimcilik ödüllerinin dağıtıldığı resmi bir etkinlik değil de MTV VMA’de gibiydik. Bütün katılımcı ve seyircilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

 

İTÜ Çekirdek Final Etkinliği Big Bang 2014 Tüm Girişimciler Sahnede

 

Girişimcilik Ekosistemi’nin gizli kahramanları olan İTÜ Çekirdek Ekibi ise uzun soluklu uğraşlarının meyvesini tek lokmada hüpletmişçesine tüm yorgunluklarını geride bırakmış gibi görünüyorlardı. Bu haklı gururu onlarla paylaştığımız için bizler de sevinç ve mutluluk duyuyoruz elbette. 

 

İTÜ Çekirdek Ekibi Selfie Çekerken

 

Ülkenin girişimci Oscar’larının verildiği bu önemli etkinlik ve oluşumda yer alarak aslında her mecrada iyi fikirlerin kurşun geçirmez olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Ödül alan ve almayan bütün girişimleri bir kez de buradan kutluyor ve seneye tekrar görüşmek üzere diyoruz.

 

Bonus: 

İTÜ Çekirdek’in kurulduğu günden bu yana 3 yıldır yaşamış olduğu macerayı tek bir video içinde toplayalım istedik, Big Bang 2014 katılımcılarının beğenisine sunduğumuz bu kısa video/animasyon çalışmasını sizlerle de paylaşmaktan keyif duyarız. 

İTÜ Çekirdek’te 3 Yıl from 1MM Design Co. on Vimeo.

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry