İyi Fikirler Çekirdek’ten Yetişir

İyi Fikirler Çekirdek’ten Yetişir


80’li-90’lı yıllarda çocuk olmuş bizler için, hayatımıza sırasıyla giren bilgisayar, internet ve akıllı telefonlarla teknolojik gelişmelerin hızla evrilmesine tanık olduk ve olmaya devam ediyoruz. Çocukluğumuzda izlediğimiz bilim kurgu filmlerinin ilk sahnesinde belirtilen yıllarda, hikayelerine konu olan tarihlerde yaşıyoruz artık. Uçan arabalar, havada giden kaykaylar arasında yaşıyor olmasak da yeni bir dünyanın içinde olduğumuz aşikar.

Bize vaadedilen o fütüristik teknolojilere ulaşmak için beklemekten daha fazlasını yapanlar da var tabii ki. Akademik bilgilerini, girişimci ruhları ile pekiştiren ve hayal güçlerine hala güvenebilen bir kaçımız, vaadedilen geleceğe ulaşmak için fikirlerini geliştiriyorlar. Peki, hangileri gerçekten başarılı olabiliyor? Kaçının fikri hayata geçebiliyor? Bu insanların arkasında kim var?

Ülkemizde teknoloji geliştirmek, inovatif olmak, bilime hizmet ederken aynı zamanda mucit olmak gerçekten çok zor. Bize daha çocukken öğretilen kavramlar olan “beyin göçü” ya da “filanca ülkedeki başarılı firmadaki Türk iş/bilim adamı” ile bu ülkede bir şeyler başarmanın ne kadar zor olduğu hep anlatıldı. Fakat günümüzü, ertesinde de geleceği yakalamak için çabalayan, Türkiye’de de iyi bir şeylerin olabileceğine dair umutlarımızı yeşerten oluşumlar da yok değil.

Silikon Vadisi kavramına herhalde hepimiz aşinayız. Stanford Üniversitesi’ne bağlı bu kuruluşun paralel bağlamda bir örneği de yanıbaşımızda, İstanbul’da yer alıyor. İTÜ ARI Teknokent, ülkemizde en çok teknoloji geliştirilen teknoparklardan biri. Ama asıl konumuz, yazının başında bahsettiğimiz, fikrinin ve hayallerinin peşinden giden girişimcileri, onlara çeşitli olanaklar ve destekler sağlayarak geleceğin mucitlerine, iş adamlarına dönüştüren İTÜ Çekirdek: Girişimcilik Ekosistemi.

İTÜ Çekirdek, her yıl yenilenen programına yenilikçi fikirleriyle başvuracak girişimcileri davet ediyor. İTÜ ARI Teknokent’ten aldığı destek sayesinde 3 yıldır çalışmalarına devam eden İTÜ Çekirdek, başvuruları kabul edilen girişimcileri bir yıl boyunca sadece ve sadece hayallerine odaklanmalarını sağlıyor. Ekosistemin sağladığı fiziksel imkanlar sayesinde girişimciler başka hiçbir şeyi kafaya takmadan çalışıp aynı zamanda İTÜ’nün akademik altyapısı ve insan kaynaklarından sonuna kadar faydalanıyorlar. Bir senenin sonunda gerçekleşen finalde ödül kazanan girişimler İTÜ ARI Teknokent’teki ofislerine yerleşiyor, dünya pazarına açılıyor ve teknolojik gelişmelerin seyircisi değil, mimarları oluyorlar.

Yumurta kabuğundan organik gıda koruyucu malzemesi üretmeyi başarandan, ahırdaki ineklerin çıkardığı gazı kullanarak yenilenebilir enerjiye ulaşmayı hedefleyene, önünden geçen müşteriye n’aber diyebilen vitrin teknolojisi üretenden, Mario Kart oyunları ile uzaktan kumandalı arabayı kombine edip dünya oyuncak sektörüne göz kırpan birbirinden farklı fikir, teknoloji ve icat burada geliştiriliyor. Bütün girişimciler hayallerinin peşinden koşarken onalara yardımcı olan birçok mentorun ve eğitmenin deneyimlerinden faydalanıyor. İTÜ Çekirdek girişimcilerine keyifli ve eğlenceli bir süreç yaşamaları için elinden geleni yapan İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ve onun durmak bilmeyen amansız ekibini de unutmamak gerekir.

29 Kasım 2014’de gerçekleşen Big Bang 2014 Final Etkinliği’nde, Teknolojik Girişimler Sahnede final etkinliği sonrasında önümüzdeki yılın başvurularının da açıldığını belirtiyor ve lafı daha uzatmadan kendiniz görün diyor, sizi Çekirdek dünyasına davet ediyoruz;  www.itucekirdek.com

Eğer “benim de iyi fikirlerim var!” diyorsanız buyrunuz efendim;

1
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry