Kara Şövalye Hesapları Kapatıyor: Arkham Knight

Kara Şövalye Hesapları Kapatıyor: Arkham Knight


 

Zamanında anne babasını “Bilgisayar çok faydalı ya, derslerime de yardımcı olacak.” diye kandırıp saatlerini, günlerini, aylarını oyunlar karşısında geçirmiş, eli biraz para görünce de konsollara dadanıp gözlerini iyice bozmuş bir nesiliz biz. Nostalji yapıp Phantasmagoria 2 incelemesi bile yapacak kadar da köklerimize bağlıyızdır, biliyorsunuz.

Bilgisayar oyunları sadece bir “oyun” olmaktan çıkıp oyuncuyu sinematik bir deneyime sürüklemeye başlayalı yıllar oldu. Gelişen teknoloji ile birlikte evrim geçiren oyun sektörü sinemaya kafa tutar hale geldi. Her yeni oyun, gösterime girecek bir film kadar ilgi çekici olabiliyor.

 

 

Aynı durum, Batman’in son oyunu ve yazımızın konusu olan Arkham Knight için de geçerli. 2009’da Rocksteady stüdyolarınının hazırladığı ve Eidos Interactive – Warner Bros ortaklığıyla dağıtımı gerçekleşen Arkham Asylum ile başlayan macera, serinin üçüncü oyunu olan Arkham Knight ile son buluyor.

Geçtiğimiz aylarda çıkan oyun, PS4 ve XBOX One versiyonuyla fırtınalar estirdi ve yılın en önemli yapımlarından biri oldu. PC versiyonu ise çıkar çıkmaz oyuncuların tepkisini aldı. Oynanamayacak kadar bug içeren bu versiyon yüzünden Warner Bros’a o kadar çok sövüldü ki adamlar oyunu piyasadan çekmek zorunda kaldı. Önümüzdeki aylarda düzeltilmiş halinin tekrar satışa sürülmesi planlanıyor.

 

 

Aranızdaki PC oyuncuları -ki buna yazarınız da dahil- bekleyedursun, Arkham Knight adını klasikler arasına çoktan yazdırdı. Arkham Asylum ile “Bir Batman oyunu nasıl olmalı?” sorusunun cevabını en iyi şekilde veren Rocksteady; üçlemenin bu son halkasıyla hem önceki oyunlardaki kaliteyi korumuş, hem de oynanışta birçok yenilik ve hikayeye kazandırdığı derinlikle oyun severlerin ve Batman fanatiklerinin gönlünü bir kez daha kazanmış oldu.

Aksiyon Oyunlarında Arkham Devrimi

Arkham serisine aşina olmayanlar için konuyu biraz açmak gerekirse, öncelikle oyunumuz tek kişilik bir deneyim sunuyor ve oyunda çoklu oyuncu seçeneği mevcut değil. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; Batman’i kontrol ederken önümüze gelene bir tekme-yumruk-kafa kombinasyonuyla ilerleyerek bulmacaları çözüyor, türlü cambazlık, kurnazlık ve sinsi planlarla düşmanlarımızı alt ediyoruz ve doğrusal bir hikayeyi takip ediyoruz. Buraya kadar sıradan bir aksiyon oyunu gibi görünse de Arkham Asylum hikayesinin derinliği, oynayış stiline getirdiği devrimsel yenilikler, inanılmaz zevkli ve adapte olması kolay dövüş mekanikleri, Batman’in kaynak hikayesinden doğru bir şekilde beslenmesi ve oyuncuyu içine çekip merak ve heyecan uyandıran kurgusuyla türün belki de en iyi oyunlarından biridir.

Özellikle de bir çizgi roman karakterinin öz hikayesi, karakteri ve doğası bir bilgisayar oyununa ilk defa bu kadar iyi aktarılmıştır. Hani Batman Begins’le başlayan Christopher Nolan filmleri nasıl çizgi roman sinemasında devrim yaratmış ve türü, ciddiye alınması gereken bir noktaya taşımışsa, Arkham Asylum da aynı etkiyi bilgisayar oyunları için yaratttı diyebiliriz.

Arkham cezaevinde geçen ilk oyundan sonra, hikayeyi takip eden serinin ikinci oyunu Arkham City ise Gotham şehrinin bir kısmının açık bir cezaevine dönüştürülmesiyle oyuncuya ilk oyuna göre çok daha geniş bir alanda salınma şansı veriyordu. 2011’de yayımlanan Arkham City, “eğer çalışıyorsa kurcalama” mottosuyla ilerleyen Rocksteady’nin yüzünü kara çıkarmamış ve ilk oyundan da başarılı olarak yine yılın en iyi oyunlarından biri olmuştu.

Arkham City’den sonra Warner Bros’un farklı bir yapımcı ile çalışarak 2012’de çıkardığı Arkham Origins ise; önceki oyunlarla aynı yapıya sahip olsa da gerek oynanıştaki tekdüzelik ve tekrarlar, gerekse hikayenin yavanlığı olsun, çerezlik bir yapım olarak anılıyor.

Be the Batman

Rocksteady ise Arkham City sonrasında çalışmalarına başladığı yeni oyun için ser verip sır vermezken, oyunseverler serinin şanına yakışır bir Arkham oyununu bekliyorlardı. Takvimlerimiz 2014’ü gösterdiğinde yeni oyundan ilk kareler, sonrasında da oynanış videoları yayınlandı ve hype oluşmaya başladı. Bu yeni oyunun en büyük özelliği, hikayenin oluşumunda DC Comics yazarları ile birlikte çalışan Rocksteady senaristlerinin yeni bir karakteri ortaya koymaları oldu. Oyuna da adını veren ve daha önce hiçbir çizgi romanda var olmayan bu eşsiz Arkham Knight karakteri üzerinden yaratılan gizem, oyun çıkana kadar firma tarafından korunmayı başardı.

Arkham Knight’ın kimliği ve hikayedeki yeri hakkında oyunu oynamamış olanlar için spoiler vermeyi doğru bulmasak da karakterin, Batman’i sadece film ve oyunlardan değil, çizgi romanlardan derinlemesine takip edenler için o kadar da büyük bir bulmaca olmadığı açık. Hani ne ekersen onu biçersin, Joker’e asla güvenmemek gerek gibi şeyler işte.

 

 

Scarecrow ile Gotham’a dehşet saçarken, en büyük amacı Batman’i öldürmek olan Arkham Knight, Kara Şövalye’ye psikolojik baskı kurmak ve onunla dalga geçmek için Batman’inkine oldukça benzer bir kostümle karşımıza çıkıyor. Başının tamamını kaplayan maskesi, Arkham’ın “A”sını taşıyan yüksek seviye korumalı göğüs bölgesi, türlü türlü araç gereç ve teknolojisiyle çevresine dehşet saçan bir kostüm bu. Karakter aynı zamanda fiziksel olarak da oldukça güçlü, Batman’i yere serebilecek kadar hem de. Yarasa Adam’a olan büyük öfkesi ve nefretinin yanı sıra onu çok iyi tanıyor ve onun her adımını tahmin edebiliyor.

 

 

Arkham Knight, “Serinin en büyük oyunu!” derken Arkham Ciy’deki haritanın yaklaşık 5 katı kadar bir alandan bahsediyoruz. Ee, düşününce bu kadar büyük bir haritayı da baştan sona binalardan uçup kaçarak dolaşmak bayağı vakit alır değil mi? İşte Rocksteady burada Arkham serisi için devrim niteliğinde bir özelliği ortaya koyuyor: Batmobile. Batman’in ekol aracı -araba demek ayıp olur- Batmobile sayesinde Grand Theft Auto şekli, istediğimiz görev alanına rahat bir şekilde ulaşabiliyor, keyfimize göre inip adam pataklayıp geri binebiliyor ve istediğimiz yerden aracı yanımıza çağırabiliyoruz. İki farklı kullanım yolu olan Batmobile; sürüş modundayken Gotham’da akşam sefası için uygun. Savaş modunda ise bariyerleri yıkabilen, düşmanlarımıza korku salabildiğimiz bir araca dönüşüyor.

Bütün Arkham oyunlarında yer alan Riddler, bu oyunda da mevcut. Oyunu yüzdeyüz tamamlamak için Riddler’ın bütün bulmacalarını çözmeniz gerekiyor. Bu arada Arkham Knight’ın toplamda 3 adet finali olduğunu, yüzdeyüz tamamlanana kadar da son finali izleyemediğimizi de belirtelim. Yani tabii elinizin altında YouTube dururken bekleyebilirseniz…

 

 

Arkham Knight’ın bir diğer yeni özelliği ise, tek kişilik oyunda birden çok karakteri sıralı olarak kullanabilme özelliğini getirmesi. Bu sayede, diyelim Batman’le dövüş esnasında bir lavuğa çaktığınız aparkatı, Robin’e geçerek uçan tekmeyle devam ettirebiliyorsunuz. Oyunda Robin, Nightwing, Catwoman da hikaye içerisinde kontrol edebileceğiniz karakterler arasında yer alıyor.

 

 

Gotham’da sizi bekleyen diğer kötülere gelecek olursak; intikam için balyozunu sallayan Harley Quinn’e, yine her oyunda olduğu gibi burada da kamyon kamyon adamlarıyla birlikte Penguin’e, yazı turasıyla Two-Face’e ve daha birçok Batman villian’ına rastlamak mümkün. Dövüş mekanikleri, serinin önceki oyunlarıyla benzerlik gösterse de, eklenmiş birçok yenilik mevcut. Oynayış tarzı olarak, yine bilinen takılmacaların yanı sıra daha gelişmiş dedektiflik güçlerimiz de bulunuyor. Batmobile da kostümümüz de, oynadıkça kazandığımız deneyim puanlarıyla dilediğimiz şekilde geliştirilebilecek durumda.

Twistlere Doyacaksınız!

Tabii ki oyunun asıl olayı her zamanki gibi hikayesi. Arkham Knight’ta olaylar özellikle oyunun yarısından sonra baş döndürücü bir şekilde gelişiyor ve oyuncuyu zaman zaman şoka sokacak mevzular vuku buluyor. Spoiler vermemek için kendimizi zor tutarken, Game of Thrones tarzı bazı kötü sürprizlere de hazırlıklı olmanız gerektiğini belirtelim.

Serinin bu son oyunu olan Arkham Knight, şanına yakışır bir oyun. Video oyunlarıyla biraz alakası olan, Batman’e ve Batman dünyasına sempati duyanların kaçırmaması gereken bir deneyim. Tabii ki kişisel önerim, Origins’i es geçerek ilk oyundan başlamak ve cılkını çıkarana kadar her şeyiyle bu eşsiz yapımda Batman olmak.

 

 

PS4’ün özel Arkham Knight edisyonu da kimilerimizin hayallerini süsleyedursun, şimdilik bizden bu kadar.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry