Marvel Dosyası; Sonsuzluk Taşları

Marvel Dosyası; Sonsuzluk Taşları


Age of Ultron gösterime gireli şunun şurasında 10 gün oldu fakat biz şimdiden Marvel Studios’tan gelecek bir sonraki filmi beklemeye başladık bile. Avengers’ın devam filmi Infinity War, 2018 ve 2019’da iki parça olarak gösterime girecek. Biz de o zamana kadar kahramanlarımızın solo projeleriyle yetineceğiz gibi gözüküyor.

Aslında Infinity War hakkında spoiler vermeyi pek istemiyoruz; ama Marvel’ın merkez çizgi roman evreni Earth-616 hakkında biraz araştırma yapmış olanlar, sinema tarihindeki en büyük hesaplaşmalardan birine doğru gidildiğinin farkındadır. Çünkü Infinity War yalnızca yerküre değildir; var oluşun kendisiyle ilgilidir ve olaylar çizgi roman serilerinde One Above All’a kadar varabilmektedir. İyisi mi, siz önce Marvel aleminin en büyükleri kimmiş ona bir bakın; çünkü yazının geri kalanını anlamanız bu şekilde daha kolay olacak.

İlk Thor filminde aşırı dikkatli gözlerin yakaladığı, Thanos’a ait Infinity Gauntlet; en sonunda taşlarına kavuşuyor gibi. İlk olarak “Captain America: The First Avenger” filmindeki diyaloglarda adları geçen sonsuz güce sahip taş, parça, küp gibi şeylerin bugün geldiği noktada karşımıza Vision çıktı. Alnındaki taştan aldığı güçle tam olarak neler yapabildiğini henüz bilmiyoruz; ama karakterin Infinity War filmlerindeki olaylarda büyük rol oynayacağı kesin. Peki ikinci Thor filmi “Dark World”de Natalie Portman’ı az kalsın öldüren Aether’e ne demeli? Guardians of the Galaxy’de herkesin elinden kayarak galaksinin en ücra köşelerine kadar giden, Ronan’ın elinde az kalsın Xandar gezegeninin sonunu getirecek olan Orb neydi? İlk Avengers’ta New York’un göbeğinde uzaylı istilasını başlatan Tesseract’e ne demeli? Bunlar ne yahu böyle? Tanrım neler oluyor bu evrende!

Telaşa gerek yok! Sizin için yine derinlere dalıyor ve Marvel Sinema Evreni’nin efsanesi Infinity Gauntlet serisi beyazperdeye taşınmadan önce sonsuzluk taşlarının sırlarını çözüyoruz.

Thanos’u bilmeyen var mı? MCU’nun (yazının geri kalanında Marvel Sinema Evreni için kullanacağımız kısaltma) son birkaç filminde karşımıza çıkan bu kocaman abi, yarı tanrısal güçlere sahip ve Lady Death’e aşıktır. Ölüme olan tutkusu onu evrenin sonunu getirmeye itmektedir. Eldivenine sonsuzluk taşlarını takar ve… Şimdi gerisini anlatmayalım. Thanos, bizim süper kahramanların boyunu oldukça aşan güçlere sahip olduğu için kozmik varlıklara, tanrılara kafa tutar hale geliyor. Bunu nasıl mı yapıyor?

Bilinen şekliyle evren, Big Bang ile oluştu değil mi? Her şeyin başı Big Bang. Marvel Evreni için de bu geçerli. Hikayeye göre; bir bütünken parçalanıp Marvel Evreni’ni oluşturan bu 6 taş, birleştirildiklerinde var oluşu sağladıkları gibi yok oluşa da neden olabiliyorlar. Çizgi roman serilerine defalarca konu olmuş, sayıları azalıp artmış, uğruna destanlar yazılmış bu mücevherler hakkındaki detaylı incelememize artık geçelim. Şimdi isterseniz taşları ve özelliklerini sıralayalım:

Ruh Taşı

Bu taşı kontrol eden kişi ya da güç, varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na atabiliyor. Ruhları hapsedebilme, ele geçirebilme olayı yani. İmana getiren taş da diyebiliriz. MCU’da şimdilik adı geçmese de ana hikayede büyük rolü olan Adam Warlock’un kontolünde olan bu taş, yine MCU’da henüz yüzünü göstermedi. Adam Warlock’un Marvel’ın bir nev-i İsa’sı, cizıskraystı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kendisini yukarıda Thanos’a diğer yanağını çevirtirken görebilir, alnındaki taşa da dikkat edebilirsiniz.

Zaman Taşı

Zamanı bükmeye yarıyor. Akıllara zarar bir özellik olduğu aşikar. Yine bu arkadaş da MCU’da henüz karşımıza çıkmadı. Bu iki taşın, ilk Infinity War’a kadar bir şekilde karışımıza çıkacağını düşünüyoruz. Earth -616’da Runner’ın elinde olması gerekiyor.

Güç Taşı

Guardians of the Galaxy’de karşımıza çıkıyor. Orb’un içinde bulunan güç taşı, onu tutan kişiyi öldürecek kadar güçlü. Guardians of the Galaxy’de Orb’un ve güç taşlarının hikayeleri uzunca anlatılıyor. Şöyle diyelim, bu taşla gezegen falan patlatabiliyorsunuz. Kullanmak için de yarı tanrı olmanız ya da çok iyi bir arkadaş grubuna sahip olmanız gerekiyor.

Zihin Taşı

İlk Avengers filminde Loki’nin en tatlı trollüklerinden biri de asası yardımıyla Hawkeye’a siyah lens takıp friendly fire’ı açtırmasıydı. Tabii ki bunu da onun zihnini kontrol ederek yaptı. İkinci filmde bu taş bir şekilde Vision’ın alnına kondu. Akıl oyunları oynarken işe yarayan bir taşken Vision’a güç vererek MCU’da bizimkilerin en çok işine yarayan taş oldu.

Gerçeklik Taşı

“Thor: Karanlık Dünya”da, sıvı-gaz karışımı Aether olarak karşımıza çıktı. Kötü elflerden kurtarıldı ve The Collector’a iletildi. Bu taş, gerçekliği bükmenize yarıyor. Hem zaman taşına hem de gerçeklik taşına sahip olunca yapabileceklerinizi bir düşünün. Gerçeklik taşını yalnızca aklı başında kişiler kullanabiliyor. Akıl sağlığınız yerinde değilse, zaten doğru düzgün algılayamadığınız gerçeği bir de manipüle edemiyorsunuz. Bizce mantıklı.

Uzay Taşı

Tesseract’ın içinde bulunan bu sonsuzluk taşı, birçok kez Marvel filmlerinde boy gösterdi. Bir nevi portal ve yıldızlararası kolay taşımacılık amacıyla kullanılabildiğini ilk Avengers’da gördük. Mesela, bu taş bütün bir Chitauri ordusunu dünyaya ışınlayabiliyor. İstila başlatmak için birebir. Bu taşı zaman taşıyla birlikte kullandığınızda istediğiniz kişiyi istediğiniz zamana gönderebiliyorsunuz. Uzay taşına sahip olsak kendimizi ilk Avengers filmini ilk kez izlediğimiz zamana gönderir dururduk. Gerçeklik taşı bize uygun değil evet.

Farkındaysanız bu taşlara böyle telaffuzu zor; anlamı, açılımı bi’ acayip isimler koymuşlar. Ağefır ne yahu? Tessrakt? Taşların kendi isimleriyle neden anılmadığını bilemiyoruz ama şimdi bi’ sıralayalım: Tesseract, Aether, Orb, Scepter (Loki’nin asası)… Marvel, Infinity War serisine kadar H ve N harfleriyle başlayacak iki taşla (zaman ve ruh taşları) T.H.A.N.O.S. anagramını oluşturmazsa bizden bütün okurlara Infinity Gauntlent serisi konferansı! İsterseniz yani, hani baymazsanız…

Çizgi roman serilerinde başta Ruh Cevherleri, sonra Sonsuzluk Cevherleri, şimdi de Sonsuzluk Taşları olarak anılan bu yapay ya da doğal olguların bizimkilerin başına neler getireceğini merakla beklerken sizin için yeni gizemleri araştırmaya, karanlık noktaları aydınlatmaya devam edeceğiz. Şimdilik dağılabiliriz.

1693
like
577
love
297
haha
286
wow
275
sad
438
angry