Marvel Evreni; Eli Maşalılar

Marvel Evreni; Eli Maşalılar


 

Geçtiğimiz aylarda Marvel Evreni’nin en güçlü karakterlerini derlediğimizi hatırlarsınız. Evren muazzam genişlikte olduğundan içerdiği kadın karakterlere de ayrıca değinmek Bimilim’in boynunun borcu oluyor tabii.. Yiğitliğin cinsiyetle alakası olmadığını kanıtlarcasına evrende geçen hikayelerde kilit noktalar oynayan, kendi serileri de olan bu güçlü kadınlarla karşınızdayız.

Erkek süper kahramanların çokça itibar gördüğü bir dünyada kadınlar Marvel evreninde parlama şansını zor yakalayabiliyorlar. Karşı cinslerinin gördüğü saygının yarısı için bazen iki kat çaba sarfetmek zorunda kalabiliyorlar. İşte burada, güç/değer/saygınlık farkı gözetmeksizin Marvel’ın en güçlü kadınlarını sıralıyoruz. Bu liste, asla fiziksel güce dayalı bir sıralama öngörmüyor. Üzerinde durduğumuz nokta, bu kurgusal kadınların yılmaz ve önlenemez azimleri aslında…

10. Ms. Marvel

Carol Danvers bütün özelliklere sahiptir. Görünüş, çarpıcılık, güç ve tam donanımlı bir kahraman duruşu… Eski Hava Kuvvetleri pilotu olarak süper güçlerini bir radyoaktif patlamaya yakalandığında kazanmıştır. Captain Marvel bu kazada onu korumaya çalışmış ve bu sırada da onun genetik kalıbını absorbe etmiştir. Carol bu sayede Ms. Marvel olmuş ve uzun bir süre Avengers kadrosunda yer almıştır. Yakın zamanda Captain Marvel’a ait pelerini de giymeye hak kazanmıştır. Bayan Danvers son hikayede, New York’u Kree’den kurtarmak için büyük çapta hasar gördüyse de ona ne olacağını ancak zaman bilir.

9. Invisible Woman

Susan Richards, Fantastik Dörtlü’yü bir arada tutan ögedir. O bir anne, bir eş ve aynı zamanda bir süper kahramandır. Bu zorlu kişilik yönetimi, onu Marvel evrenindeki en önemli kadınlardan biri yapıyor. Hatta yaratılan ilk süper kahramanlardan biri olduğu için geride kalan karakterler için bir çıta olduğu da söylenebilir. Sue’yu gerçekten harika kılan şey onun inanılmaz uyum yeteneğidir. Takım arkadaşlarının gölgelsinden kurtulup aralarındaki en güçlü üye olmayı başarmıştır. Sizi etrafınızdaki bütün patlamalardan korumak için bir güç kalkanı oluşturacak biriyle uğraşmak ister misiniz?

8. She-Hulk

Eğer hem sizi adliyede temsil edecek hem de önüne geleni pataklayacak birini arıyorsanız Jennifer Walters bulunmaz nimettir. Öfke kontrolü sorunu yaşayan, koca dev adamın kuzeni olan She-Hulk kendi var oluşunu biçimlendirmiştir. Fiziksel verilere göre Marvel’ın sunabileceği en güçlü kadınlardan biridir. Onu hemşehrilerinden farklı kılan özelliği ise, sıkı durun, dördüncü duvarı kırabilmesidir -ki bunu Deadpool’dan bile önce yapmaya başlamıştır. Yakında kendi serilerinde de onu okuyabileceksiniz.

7. Storm

Ororo Monroe zaman içinde sadece kalıcı bir X-Men üyesi olmakla kalmamış, bunun yanı sıra yeri geldiğinde birçok kez avukatlığa da soyunmuştur. Irksal kimliği, liderlik özellikleri ve gücü sayesinde mutant takımının her zaman anılan bir üyesi olmuştur. Bir hırsız, bir X-Men, bir öğretmen ve hatta bir kraliçe bile olmuştur. Filmlerde, ünlü oyuncu Halle Berry’nin kendisine hayat verdiği X-Men üçlemesiyle beyazperde de boy göstermiştir. Şimdilerde X-Men serisinde kendi takımı olan X-Women’ı yönetmektedir.

6. Emma Frost

Karşımızda, her zaman kendini düşünen ve çıkarlarına göre taraf değiştiren bir karakter var. Emma Frost karşımıza X-Men’in önemli bir düşmanı olarak çıkmış olsa da zaman içerisinde ekibin önemli ve güçlü müttefiklerinden birine dönüşmüştür. Kıyafetleri dar ve kısa olsa da, davranışları onu “buz kadın” gibi gösterse de mutant türünün iyiliği için savaşmaktadır.

5. Molly Hayes

Daha 14 yaşında olsa da Molly Hayes’in gün geçtikçe gelişen gücüne yakışır büyük bir kalbi var. Listedeki diğer kadınlar kadar ikonik olmasa bile yeni kuşak takipçiler için önemli bir karakterdir. Molly, yaşın kahramanlık konusunda önemli bir faktör olmadığının kanıtıdır. Runaways’in bir üyesi olarak Marvel evreninde önemli olaylarda yer almıştır. O kadar güçlüdür ki, tanrıların bile başaramadığı bir şeyi yapmış ve Cloak’ın maddesel haldeyken giydiği pelerinini çıkarmayı başarmıştır.

4. Mystique

Raven Darkholme, kod adı gibi gizemli ve akıl ermez bir karakterdir. X-Men’in karşısında sıklıkla yer alsa da duruma göre gruba yardımcı da olmuştur. Niyeti tam olarak belli olmayan biridir. Sadece kendisine faydası olacağı için meleklerin durur. Bu karşıtlık da güçlü bir izlenim bırakır. Mystique, bir şekil değiştirici için bile oldukça esrarlıdır.

3. Black Widow

Natasha Romanov, örnek niteliğinde mükemmel bir süper ajandır. Çok yönlülüğü ve sahip olduğu birçok özellikle; Avengers’ın, S.H.I.E.L.D’ın, The Champions’ın, Thunderbolts’un ve daha birçoğunun bir parçası olmuştur. Marvel sinema evreninde Scarlett Johansson’ın da başarıyla hayat verdiği karakter; Iron Man 2 ve Avengers’tan sonra Captain America: Winter Soldier ile de izleyici karşısına çıkmıştır.

2. Enchantress

Asgardianlılar, Marvel evreninde hayati bir öneme sahiptir. Onlar arasında güce karşı en doyumsuz ve şeytani olanı iste Amora’dır. Büyülü güçleri, onu hafife alınmaması gereken ölümcül bir düşman yapmaktadır. Duruma göre Thor’un hem karşısında hem de yanında yer almıştır. Gücü hilekarlığında yatmaktadır ve bu sayede bütün Marvel evrenine karşı esaslı bir tehdit unsurudur.

Listemiz güç/özellik/önem sıralamasına göre ilerlemese de birinci sıraya geçmeden bazı önemli karakterleri anmadan olmaz. X-Men’in çekirdek kadrosundan Jean Grey, yine tanıdık bir X-Men üyesi olan Rogue, Spider-Woman ve Peter Parker’ın eşi Mary Jane’den özür diliyor, darısı başka bir yazıya diyoruz.

1. Black Cat

Felicia Hardy kalbinizle birlikte aynı zamanda cüzdanınızı da çalabilir ve yarı giyinik büyüleyici kedi hırsızları, sadece Marvel’a has değildir. Felicia, giderek Örümcek Adam’a karşı saplantılı, ahlaki değerleri değişken bir karakterden fazlasına dönüşmüştür. Yine de bu özelliğine bağlı kalmış ve uzaklarda giriştiği maceralardaki bağlantılarında da bu özelliği boy göstermiştir. “Heroes for Hire” ve “The Defenders” ile bağlantıları vardır. Asil özellikleri sayesinde çoğu zaman istediğinden çok daha iyi biri olabilen bir hırsızdır.

83
like
15
love
42
haha
4
wow
7
sad
28
angry