Nasıl dinliyoruz: Streaming Devrimi

Nasıl dinliyoruz: Streaming Devrimi


Bimilim Tasarım Ofisi olarak müzik, hayatımızın büyük bir parçası. Milimadamlarımızın birbirinden farklı müzik zevkleri, gün içerisinde değişen hali ruhiyetlerimiz ve ortamın genel atmosferi çalan müziği etkileyebiliyor. Peki bu müziğe nasıl erişiyoruz?

Sorunun aslında tek bir cevabı var; Spotify Aradığımız hemen hemen bütün sanatçı, şarkı ve albümlere ulaşabildiğimiz Spotify sağ olsun, aramızdaki premium üyelerin hesapları aracılığıyla ofiste her zaman bir “ses” oluyor. Eh, iTunes’dan çalınan Kurban ve Dream Theater diskografilerini de es geçmeyelim.

 

Peki bu hep böyle miydi? Saatlerimizi birkaç yıl geri alalım, Spotify yokken ne yapıyorduk? Ya da daha doğrusu, streaming olarak müzik dinlemeye ne zaman başladık?

En başta Pandora vardı; hem streaming olarak arattığınız bir şarkıyı ya da albümü baştan sona dinleyebiliyordunuz hem de dinlediğiniz şarkı üzerinden oluşturduğu radyoya da erişebiliyordunuz. Bu özelliği ile sizi liste yapmakla uğraşmaktan kurtarıyor, aynı zamanda dinlediğiniz müzik türünde farklı sanatçılar ve şarkılarla tanışmanızı sağlıyordu. Ne yazık ki Pandora deneyimi kısa sürdü, site kapandı. Bir süre önce tekrardan açıldı ama hikayemiz böyle devam etmiyor. 

Sonra Fizy geldi. Hatta Grooveshark da… Yine streaming olarak istediğimiz şarkıyı dinleyebiliyorduk, ayrıca liste yapma özelliği de gelmişti. Fizy, şarkıları Youtube videolarından çekiyordu ve çok basit bir arayüze sahipti. Daha gelişmiş ve özellikli duran Grooveshark’da ise listelerimizi diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor ve kayıt altında tutabiliyorduk.

Spotify’ın gelişine kadar durum böyle devam etti aslında. Sizin de sıralayabileceğiniz farklı web siteleri aracılığıyla artık dilediğimiz her bilgisayardan çevrim içi olarak istediğimiz anda istediğimiz müziği dinleyebilir hale geldik. Ama hala eksik olan bir şey vardı sanki?

Günümüzde hayatımızın büyük kısmını cep telefonlarımıza ayırıyoruz. Elimizin altındaki dizüstü bilgisayarlarımızla hemen hemen her şeyi yapabildiğimiz akıllı telefonlar sayesinde 7/24 çevrim içi ve erişilebilir olurken, müzik dinleme alışkanlığımızın da buna uygun olarak değişmesi çok normaldi.

En son ne zaman bir albümü ya da şarkıyı mp3 olarak indirdiğinizi hatırlıyor musunuz? Daha doğrusu en son ne zaman buna ihtiyaç duyduğunuzu? Ya da aramızda hala müzik dinlemek için mp3 çalar kullanan kaldı mı? Çevremde gözlemlediğim eğilim; mobil erişim hızının ve kullanılabilen kotaların giderek artmasıyla beraber, Spotify ve benzeri mobil uygulamaların kullanımının yaygınlaşması yönündedir. 

Buraya nasıl mı geldik? Web siteleri ya da web sitesi üzerinde çalışan uygulamalar, zamanla cep telefonlarımızda stabil çalışan uygulamalara dönüşmeye başladı. Ülkemizde en yaygın kullanıma sahip Spotify, bütün mobil cihazlar ve bilgisayarlarda sorunsuz çalışmasıyla hepimizin gönlünü çalmış durumda. Sean Parker’ın Facebook’dan sonra parlatıp önümüze sunduğu bu oluşum sağ olsun, her zaman ve her yerde istediğimiz müziğe ulaşabiliyoruz.

 

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından satın alınan benzeri uygulama Songza, Beats’in bunların arasına yeni katılacak olan streaming uygulaması Beats ve son olarak Spotify; streaming müzik deneyiminin devleri olarak öne çıkıyor. Spotify ve Songza’nın ayırıcı özellikleri; uygulama üzerinde hazır bulunan ve devamlı güncellenerek çoğalan şarkı listelerine sahip olmaları. Farklı birçok hazır liste sayesinde tek bir tıklama ile içinde yüzlerce şarkı barındıran listeleri kafamıza göre dinleyebiliyoruz. Tabii ki markalar da boş durmuyor ve kendi listelerini oluşturup bu uygulamalara yerleştiriyorlar. Hazırlayıp kaydedebileceğimiz kendi listelerimizin olması da cabası. Beats ise kullanıcının ruh haline göre oluşturacağı listelerle, R&B kültüründen besleniyor olmasıyla ve kullanıcı gözündeki oturmuş marka algısıyla öne çıkacak gibi duruyor. 

Şimdi Apple’ın Beats’i neden 7 milyar dolara aldığını daha iyi anlayabiliyoruz sanırım. Apple ve Google, streaming müzik konusunda da rekabete girmek ve Spotify’ı tahtından indirebilmek için kıyasıya bir mücadeleye girişecekler. 

Önümüzdeki günlerde neler olacak? Müzik dinleme evrimimiz nasıl bir hale gelecek? Açıkçası gittikçe özgürleşen, erişim kolaylığı gün geçtikçe artan bu dünyanın yolculuğu oldukça heyecan verici.

O zaman dinlemeye, keşfetmeye devam!

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry