Neden bir Start-up’ınız Olmamalı?

Neden bir Start-up’ınız Olmamalı?


Mekanikleşme döneminden yaklaşık yüz yıl öncesine dönersek hayatımızı idame ettirmenin yolunun bir işte çalışmaktan değil, çiftçilikten geçtiğini görebiliriz. Bu da geçimimizi kazanmanın kalıcı ve sabit bir yolu olmadığını gösteriyor. Burada sorulması gereken soru; sırada ne var?

Bu sorunun cevabı start-up’lar olabilir. Aynen bugün bir işe girmek gibi. Peki ya şimdi bir tanesi için hazırlıklara başlamalı mısınız? Bunu yapmamanız için bütün sebeplere göz atalım. Ve siz de bu sayede konu hakkındaki objektif duygularınızı gözden geçirin.

Çok Gençsiniz

Start-up kurucularının yaş ortalamasının 27 olduğu söyleniyor. Elbette çok genç olmanın biyolojik yaşımızla değil, olgunlukla alakası var. Sizden daha yaşlı çalışanlarınızla ortak bir diyaloğunuz, muhabbetiniz bulunuyor mu? Yatırımcınız ya da kurucu ortağınız size fikrinizin saçma olduğunu söylerse ne olur? Ona katılır mısınız ya da bu fikri onaylar mısınız? Bir çocuk bunları asla yapmaz, üzerine düşünmez. Ama bir yetişkin bu soruları kendine sorar.

Fazla Deneyimsizsiniz

Deneyim kazanmanın sadece iki yolu bulunuyor; ya başka birinin altında çalışacaksınız ya da birileri sizin için çalışacak. Başka biri için çalışmak size yalnızca başka birinin altında çalışma hakkında deneyim kazandırır, ancak bir start-up kurarken buna ihtiyacınız olmaz. Bu durumda bir start-up’da çalışmak için deneyim kazanacağınız en iyi nokta, bir start-up kurmaktır.

Fazla Kararlı Değilsiniz

Kararlılıkla matematikte başarılı olamazsınız. Matematikte başarılı olmak için kuralları öğrenmeli ve sonrasında onları manipüle edebilmelisinizdir. Start-up’larda belirli kurallar yoktur. Bu yüzden start-up’ınızda kendi kurallarınızı ortaya koymak ve bu kuralları uygulayabilmek için gereken yeteneğe sahip olmak, matematikte başarılı olmaya benzer.

İş Hayatında Çok Yenisiniz

İnsanlar iş hayatı hakkında çok şey bildiklerini söylediklerinde bu ne anlama gelir? Hangi iş hayatı? Start-up’lar meydana çıktığından beri yeni iş hayatı kavramıyla birlikte yeni iş modelleri de ortaya çıkmış oldu ve pek kimsenin neyin ne olduğundan haberi yok. Yani bu durumda bir şey bilmemeniz normaldir, ama ilk keşfedenin kendiniz olmasına dikkat edin.

Kurucu Ortağınız Yok

Start-up’lar streslidirler, talepkardırlar ve her şeyinizi tüketirler. Hayatın kendisine de bayağı benziyor değil mi? Çoğu insan hayatına partner ya da ortaklarla devam eder. Neden start-up’ınıza da yalnız bir şekilde devam edesiniz? Tek bir kişi için fazla bir yük olmaz mı sizce de?

Fikriniz Yok

Şansınıza, fikirler bedavadır. Birçok start-up’ın fikrini yarı yolda değiştirdiğini düşünürsek, ortalama bir fikirle yola başladığınızda ve zamanla onu iyi bir fikre dönüştürdüğünüzde diğer start-up’lardan da pek bir farkınız olmayacaktır.

Start-up’lar İçin Yeriniz Yok

Hayatı memnuniyetsizce seyreden bazıları için, olması gerekenden çok start-up var ortada. Bu biraz da dünya üzerinde dünyevi sorunları çözmek için çok fazla insan olduğunu söyleyemeye benzer. Oysa dünyada irili ufaklı yeteri kadar sorun var ve start-up’larını başlatan aynı miktarda insan bulunuyor.

Bakmanız Gereken Bir Aileniz Var

Çoğu start-up, iş hayatının başında pek kar etmez. Kar etmeyen bir yaşam, ailelerine bakmakla yükümlü insanlar için pek tercih edilesi değildir. Ama her zaman başka bir yol vardır. Satın alınmış bir ürüne danışmanlık etmek ya da onu yapılandırmak da kişiye sonsuz geçim kazandırabilir.

Bağımsız Zenginlik

Azınlık olsalar da bazı insanlar o kadar zengindirler ki, bir start-up kurmaktan korkarlar. O insanlar için kendileri kadar zengin olmayan başkalarıyla çalışmak hala daha heyecan verici olabilir.

Bağlanmaktan Korkuyorsunuz

Start-up’lar sizden özgürlüğünüzü alır. Bu yüzden özgürlüğünüze her şeyden çok önem veriyorsanız sakın bir start-up kurmayın. E ama bu aynı zamanda bir işe de girmemeniz gerektiğini gösterir. Ve eğer start-up’ınız başarılı olursa, başka türlü keşfedemeyeceğiniz yeni bir özgürlüğü bulabilirsiniz. Milyonlarca insana yeni ürünler sunmak gibi bir özgürlük mesela.

Yapı İhtiyacınız Var

Bazı insanlar, işe girmeyi tercih ederler çünkü bunun kendilerine bir yapı kazandırdığını düşünürler. Hoş bir örtmece :). Aslında sadece, onlara ne yapacaklarını başkalarının söylemesine ihtiyaçları vardır. Bu arada, tanınmış birçok sektörde de size ne yapmanız gerektiği pek söylenmez. Bu yüzden en iyisi, yapıyı başka yerlerde arayın.

Belirsizliklerden Korkuyorsunuz

Start-up’lar için pek bir belirsizlik söz konusu değildir, bunların çoğu başarısız olur zaten. Ama bazıları da olmaz. Bu yüzden en kötüsüne hazırlıklı olun ama en iyi ihtimal için uğraşıp didinmekte fayda var.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry