Okuruna “N’aber lan?!” diyen  kahraman; Deadpool

Okuruna “N’aber lan?!” diyen kahraman; Deadpool


1MM Tasarım Ofisi, bünyesinde, asla büyümeyecek birçok çocuk barındırıyor. Zaten aklı selim olanın pek de bulaşmak istemeyeceği bir sektörde, gün içerisinde yaratıcılık namına devamlı kafa patlatan bunca insanın ayaklarının yere basmasını beklemek yanlış olurdu. Bu çocuksuluğu besleyen, hayattan daha fazla keyif almamızı sağlayan birçok hobi ve ilgi alanımız bulunuyor.

Çizgi romanlar da bu bitmeyecek çocukluğun en çok keyif aldığı alt kültür ögelerinden biri oluyor tabii ki. Ülkemize 90’ların ortasında orijinal boyuttaki renkli haliyle ilk defa Arka Bahçe Yayıncılık ile giren bu sanat dalı, günümüzde de küresel sinema endüstrisinin en çok beslendiği kaynaklardan biri olmuştur. Ofis olarak, çizgi roman ve süper kahramanlardan da ciddi bir keyif aldığımızı söyleyebiliriz. Masaları donatan figürlere verilen paralar da cabası.

Peki neden bu yazıyı Deadpool’a adadık? Neden bir Wolverine ya da Batman değil de Deadpool? Düşünüyorum da bunun en basit cevabı, ofis içi muhabbetlerin ve Ajans Başkanı’mızın tavırlarının, Deadpool’un espri anlayışıyla örtüşmesi olabilir. Ofisten çıkmadan günlerce çalışılan dönemlerde kulaktan akıp giden beyinlerin muhabbeti bu tabii. Yoksa hepimiz güncel hayatla baş edebilen, sosyal ve tutarlı insanlarız. Değil mi?

Yüzünü ilk defa, 91 yılının Şubat ayında Marvel’a ait New Mutants adlı serinin 98. sayısında gösteren Deadpool, diğer adıyla “Merc with a Mouth”, karşımıza kötü adam olarak çıkar. Çizer Rob Liefeld ve yazar Fabian Nicleza tarafından, DC Comics karakterlerinden Deathstroke’a atıfta bulunarak yaratılan bu deli karakter (raporlu falan), yıllar içinde çizgi roman severlerin dikkatini çekip onların sevgisini kazanır ve kendi serisine kavuşur.

Marvel’ın diğer karakterlerine kıyasla oldukça karanlık bir geçmişi olan Deadpool, acımasızca adam kesip biçmesiyle ünlüdür. Ne kendine ne de düşmanına karşı acıma duygusu vardır. Düşük çenesi yüzünden bolca dayak yemesine rağmen ölümsüzlüğü sağ olsun, her zaman ayakta kalır ve genelde kazanan tarafta yer alır. Ama aslında etrafındaki herkes ölüp gittiği için yalnızdır da. Kahraman olmaya soyunduğunda da, bütün evreni karşısına aldığında da içindeki çocuk her zaman oradadır.

Hikayesini kısaca özetlemek gerekirse, Weapon X programına katılan paralı askerlerden biri olan Wade, kanser hastasıdır. Program dahilinde kendisine enjekte edilen aşırı hızlı hücre yenileme/iyileştirme özelliğine sahiptir ve yine Marvel evreninden başka bir kötü karakter olan Thanos’un lanetiyle ölümsüzdür. Ayrıca çok iyi silah kullanır ve Uzak Doğu dövüş sanatlarıyla arası feci şekilde iyidir. İyileştirme gücü sayesinde kanseri yenen vücudu, kanserli hücrelerin kendini devamlı yenilemesi yüzünden grotesk bir durumdadır. Bu yüzden kostümünü ve maskesini asla çıkarmaz. Beyin hücreleri de her öldüğünde ya da her darbe aldığında kendini tekrar ettiği için şizofreni hastasıdır. Çocukluğu, geçmişi üzerine birçok hikaye vardır fakat bunların onun hikayesine pek bir etkisi bulunmamaktadır.

Bütün bunların yanında en belirgin özelliği, günümüzün en iyi trollerinden biri olmasıdır. Zevzekliğin dilinde bir sanata dönüştüğü Deadpool, sahip olduğu aynı programdan ötürü adamantium iskelete sahip olan Wolverine’e sataşmadan duramaz. Örümcek Adam’ı bile bu gevezelikle hayatından bezdirebilir. Esprilerinin ve adam darlama kabiliyetinin ölümcül olabileceği söylenmiştir.

Deadpool’u diğer bütün çizgi roman karakterlerinden ayıran en önemli özellik ise 4. duvarı aşabilmesidir. Peki bu ne demek? Deadpool bir çizgi roman kahramanı olduğunun, yaşadığı her şeyin kurgu olduğunun ve ona gülen, sayfaları çeviren okuyucuların varlığının farkındadır. Bu yüzden birden kafasını çevirip sizinle muhatap olabilir.

Çizgi roman tarihine adını, 232 karakter ile bir çizgi roman kapağında en çok karakter barındırma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na da yazdırmıştır. Hikayelerinde yüzlerce kez öldürülse de bir şekilde hayata geri dönmeyi başarmış ve bu garip(!) hayatına birkaç evlilik de sığdırmıştır. Kimi rivayetlere göre var oluşun başından beri aramızdadır. Deadpool’a dönüşmeden önceki hayatına dair tutarlı ve gerçekçi bir hikayesi olmaması da bu savı desteklemektedir.

Aynı zamanda, Deadpool Kills the Marvel Universe serisinde bütün Marvel evrenini tek başına yok ettikten sonra, diğer evrenlerdeki Deadpool’ları da yok eder ve en sonunda elini Marvel çizerlerine atar. Böyle bir deliden bahsediyoruz. Anlıyor musun okuyucu?

Marvel’ın bütün sıkıcılığından ayrı bir yerdedir bu yüzden. Örümcek Adam gibi milliyetçilik zaafı da bulunmamaktadır. Kadın ve çocuklara zarar vermez, bunun dışında herkesi kesip biçebilir. Bir FRP karakteri olsa chaotic neutral, PES’te futbolcu olsa her daim kırmızı olacak adamdır. Tam anlamıyla bir anti-kahraman da olamaz, kötü adam da değildir. Aslında sadece, asla büyümeyen ve sahip olduğu bütün fiziki ve zihinsel sorunları çenesini kullanarak halletmeye çalışan bir çocuktur.

Üstünden para kazanılacak bir karakter olan Deadpool; popüler çizgi roman sayfalarından sonra bilgisayar oyunları ve sinema adaptasyonları konularında da popüler kültüre katkıda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl içinde bütün platformlarda çıkmış olan beat’em up kategorisinde yer alan ve kendi adını taşıyan oyun, her ne kadar özgün ve sıra dışı bir oynanışa sahip olmasa da, hayranları tatmin etmeyi başarmıştır. Bu oyundan önce de Marvel evreninde geçen birçok oyunda boy göstermiştir. Tabii ki bütün bu oyunlarda da oyuncuyla direkt muhatap olduğunu göz ardı etmeyelim.

Gerçekten bu adamı kim sevmez ya? Aklımız almıyor!

Bu kadar zengin bir altyapıya sahip olan bu karakter, elbette sinemaya uyarlanmıştır. X – MEN Origins: Wolverine’de (ilk X-Men spinoff’u) Ryan Reynolds tarafından canlandırılan Wade Wilson (Deadpool’a dönüşmeden önceki insani hali) karakteri bu filmde boy göstermiş, aynı yapımın finalinde de Wolverine ve Sabretooth ile Deadpool kapışması beyazperdede hayranları kör edecek berbatlıkta yer almıştır.

Ryan Reynolds’un Deadpool’u tekrar canlandıracağı ve bu sefer adam akıllı bir yapımla karşılarına çıkacağı söylentileriyle yıllardır gaza getirilip kederine terk edilen hayranlar en sonunda muradına eriyor.

Geçtiğimiz aylarda internete sızmış olan bir test çekimi, web kullanıcılarından geçer not aldıktan sonra bir Deadpool coşkusu yaratılınca yapımcılar da paranın kokusunu almış olmalılar şüphesiz.

2016’da gösterime girmesi planlanan film, FOX Studios tarafından yeşil ışık almış durumda. Bu da demek oluyor ki, aynı çatı altındaki Wolverine ve X-MEN karakterleri ile kendisini görebileceğiz. Film her ne kadar PG 13 olarak gösterime girecek olsa da bizim beklentilerimiz yine de çok yüksek.

Film gösterime girene kadar da Deadpool hakkında bizden bu kadar diyoruz.

12
like
20
love
1
haha
2
wow
1
sad
3
angry