Photoshop Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata

Photoshop Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata


Bildiğiniz üzere Photoshop, ziyadesiyle güçlü bir görsel araçtır. Sektörde standart olan bu görsel düzenleyici, dünyanın her yerindeki tasarımcıların kullandığı bir anadile dönüşmüş durumda. Hatta olay tasarımcıları bile aşmış durumda; halkın diline de düşmüş bir uygulamadan bahsediyoruz. 

Ama yanlış ellerde Photoshop tehlikeli bir silaha dönüşebilir. Bir Photoshop ustası olsanız bile kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. 

Biz de kullanıcıların Photoshop’ta düştüğü bilindik hataları ve bu hatalardan kaçınma yollarını sıralayarak sizlere yardımcı olmaya karar verdik.

1. Dosyaları Doğru Düzgün Organize Etmemek

Kompleks bir tasarım çalışması üzerindeyken Photoshop dokümanınızın layerlarla dolması çok normaldir. Layerlarınızı en başında belirli bir düzen içinde isimlendirmezseniz, kendinizi yüzlerce başıboş layer içinde bulursunuz. Adları da “kopyanın kopyası kopya 2” falan olur; bizden söylemesi. Onları silmeyi, gruplamayı ve organize etmeyi deneyin. Dosyanızdaki ögelere de isim vermeyi ihmal etmeyin. Açıklayıcı isimlere sahip layerlar ve layer grupları sayesinde dosyanızı tekrar açtığınızda daha rahat edeceksiniz; emin olun.

2. Illustrator ya da InDesign yerine Photoshop kullanmak

Photoshop, imajlar ve fotoğrafları düzenlemede oldukça yararlıdır ve tipografide de bir noktaya kadar size yardımcı olabilir. Ama iş; şekilleri biçimlendirme ve ölçeklemeye ya da sayfa mizanpajına geldiğinde InDesign’a geçmek daha doğru olacaktır. Bolca metin ve vektörel ögelerle uğraşacaksınız da Illustrator doğru uygulama olacaktır. Her zaman olduğu gibi, uğraşacağınız işe göre doğru programı seçmelisiniz.

3. Fazla Filtre Kullanmak

Bildiğiniz üzere, Photoshop’ta birbirinden güçlü ve kullanışlı efektler ve filtreler bulunuyor. Burada önemli olan bu gücü kurnazca kullanmaktır. Fırça darbesi, kırışıklık süzgeçleri ve lens ışığı gibi hileleri yerinde ve zamanında kullanmak önemlidir. Bolca görsel efekt içeren bir filmde olduğu gibi, kullanacağınız efektlerin izleyici tarafından fark edilmemesi esastır. 

4. Ögeleri Sıraya Koymamak

İyi tasarım, örüntüsü olan tasarımdır. Eğer çalışmanızı bir fikir örgüsü içinde ilerletmekten bihaberseniz şuraya bir göz atın. Genel olarak bahsetmek istediğimiz şey şu ki tasarım ögelerinizi iyi bir estetik anlayışla sıralamanız gerekiyor. Bunu da Photoshop’ta grid’i açarak ya da ögeleri bir çizgiye otomatik olarak oturtarak yapabilirsiniz.

5. Ziyankar Tasarım

Tasarımınızda yer alan bir ögeyle uğraşırken maskeler ve adjustment layerlar kullanmaya çalışın. Bu sayede orijinal layer her zaman temiz kalır; eğer işler istediğiniz gibi gitmezse de sıfırdan başlayabilirsiniz.

Evet Photoshop sevdalıları, şimdilik bizden bu kadar. Bildiğiniz başka Photoshop hataları varsa yorum bölümüne yazarak paylaşmaktan geri durmayın. 

 photoshopta karşılaşılan en sık 5 hata fail

48
like
2
love
2
haha
1
wow
4
sad
10
angry

1 comment

Yorum yap

+ Leave a Comment