Photoshop’ta Animasyona Giriş: Gelişmiş Teknikler

Photoshop’ta Animasyona Giriş: Gelişmiş Teknikler


Bazı Yeni Teknikleri Öğrenelim

Photoshop’ta animasyon yapımına giriş niteliğindeki yazımızdan sonra, öğrendiklerimizi kombine ederek yeni animasyon tekniklerini keşfedeceğiz. Ayrıca, ayar layer’ları ve filtrelerle animasyonları nasıl manipüle edeceğimiz, layer animasyonlarıyla nasıl kompleks hareketler yaratacağımız ve hatta nasıl organik görünümlü efektler yaratacağımızı sırasıyla sizlerle paylaşacağız. 

Hazırsanız başlayalım.

Şablon Layer’larla Smart Object Animasyonlarını Birlikte Kullanmak

Smart objeler birden çok layer barındırabildikleri için, daha kompleks animasyonlar yaratmada kullanacağımız geçici layer’lar üretebiliriz. Örneğin; aşağıdaki animasyonda bir daire etrafında dönen kırmızı bir nokta bulunuyor. Başta bunu yaratmak için birden fazla keyframe kullanmak gerekli. Bu yüzden de işimiz biraz zor gibi görünüyor. Ama smart objeler sayesinde, şablon layer’lar kullanarak süreci basitleştirmek mümkün. Nasıl mı?

Bir daire etrafında dönen kırmızı nokta.

Aşağıdaki sahnede iki adet layer var. Biri “Dot” denen kırmızı nokta. Diğeri de adı “Template Shape” olan büyükçe gri bir daire. Hareketi göstermek için de büyük gri daireyi paylayacak çizgiler koyuyoruz.

 

layer template animation

1. Adım: İki layer’lı bir sahne, biri kırmızı nokta diğeri de büyük gri daire

Başlamak için iki layer’ı da seçelim ve onları birer smart objeye dönüştürelim. Bu işlemi yapmak için seçili layer’ların üstüne gelerek sağa tıklamak ve gelen menüde “Convert to Smart obje”i seçmek yeterli. 

2. Adım İki layer’ı smart objeye dönüştürmek

2. Adım İki layer’ı smart objeye dönüştürmek

Şimdi bu iki objeyi tek bir layer olarak animate edebiliriz. Keyframe rotasyonuna erişmek için timeline panelindeki transfom özelliğine ulaşmamız lazım. Burada her keyframe’e yarım yarım rotasyonlar ekleyerek tam bir dönüş sağlıyoruz. Ortaya çıkan şey bir çember oluyor: 360 derece dönen bir daire. 

3. Adım : İki layer birlikte rotasyona girmiş durumda.

Artık çalışan bir animasyonumuz olduğuna göre, şablon layer’ı aradan çıkarmamız lazım. Bunu yapmak için de layer panelinde smart objenin küçük resmine çift tıklayın. Smart obje açıldığında da artık Template Shape layer’ını saklayabiliriz.

4. Adım: Template Shape layer’ını saklamaca

4. Adım: Template Shape layer’ını saklamaca

Artık yapmamız gereken şey smart obje dosyasını kaydetmek ve orijinal dokümanımıza dönmek. Gördüğünüz gibi, arkada gri daire olmadan dönen bir kırmızı noktamız var artık.

Bir çember etrafında dönen kırmızı nokta

Smart Object’lerin İçine Animasyonlar Gömmek

Daha önce belirttiğimiz gibi, smart objeler türlü türlü layer’ları barındırabilirler. Bunlar arasında keyframe animasyonuna sahip layer’lar da olabilir. Animated layer’lara sahip olan bir smart objeyle komplike hareketler yapmak daha da kolaydır. Bakın aşağıda bir örneği var. Nasıl yapıldığını görelim mi? 

Birden çok keyframe setleriyle yaratılmış bir zıplayan nokta animasyonu

Aşağıdaki sahnede, mavi arka planda dönen sarı nokta animasyonu görüyorsunuz. 

1. Adım: Kanvas üzerinde dönen sarı nokta

Şimdi Layers paneline gidelim ve “Dot” layer’ına sağ tıklayıp “Convert to Smart Object” diyelim.

2. Adım: Sarı noktayı smart objeye dönüştürelim.

2. Adım: Sarı noktayı smart objeye dönüştürelim.

Sarı noktamız artık bir smart obje olduğuna göre, kendisine keyframe setleri ekleyebiliriz. Aşağıdaki sahnede smart objeyi aşağı yukarı hareket ettirmek üzere birtakım keyframe’ler ekledik. Animasyon oynadığında keyframelerin çalışarak nasıl bir zıplama efekti yarattığını göreceksiniz.

3. Adım: Yeni keyframe’ler zıplama efekti yaratıyor. 

İşi biraz büyütmeye ne dersiniz? Bu smart objeyi başka bir smart objeye dönüştürün. Artık elimizde edit’leyebileceğimiz yeni bir smart obje var. Şimdi bu yeni smart objeye transformation ekleyelim. “Edit”, sonrasında da “Free Transform” diyelim ve smart objeyi prespektifte görünecek şekilde ele alalım.

4. Adım: Animasyonu transform edelim.

4. Adım: Animasyonu transform edelim.

Şimdi animasyonu oynattığınızda, oransız smart objeyle birlikte hareket edecektir.

Animasyon, transformation ile birlikte oynar.

Filtreleri Canlandırmak

Artık smart objelerin içine bir animasyonun nasıl gömüleceğini öğrendiğimize göre, aynı teknikleri filtreleri canlandırmada da kullanabiliriz. Eğer canlandırılmış layer’lı bir smart objeye filtre eklersek, animasyonumuz filtreli olarak hareket eder. Nasıl mı olacak bu işler? Sakin abi.

Aşağıdaki sahnede, meşhur 007 James Bond açılışını hatırlatan bir animasyon var. Basit bir animasyon, kırmızı arka planda ilerleyen bir noktadan oluşan smart obje içinde hazırlandı. 

1. Adım: Sarı bir noktanın kırmızı arka planda hareket ettiği bir smart obje animasyonu

Animasyonumuz hali hazırda bir smart obje içinde yer aldığı için üstüne direkt bir filtre ekleyebiliriz. Burada “Filter” > “Distort” > “Twirl” diyelim ve bakalım neler oluyor.

2. Adım: Smart obje animasyonuna Twirl filter’ı eklemece

2. Adım: Smart obje animasyonuna Twirl filter’ı eklemece

Animasyona ön izleme yaptığımızda, bazı enterasan şeyler görüyoruz. Filtre, içerikteki pikseller yerine smart objenin kendisine uygulanmış durumda. Bu yüzden canlandırılmış piksellerin filtre arasındaki geçişi eşsiz bir efekt yaratıyor. Videoyu izleyin göreceksiniz.

Twirl filtresi animasyonu

Smart Object Animasyonuna Layer Stilleri Eklemek

Layer stilleri, canlandırılmış layer’lara her zaman olduğu gibi uyarlanabilir. Ne demek istediğimizi aşağıda anlatıyoruz meraklanmayın. Bu yöntem birçok yönden yararlıdır.

Aşağıdaki sahnede, mor nokta basit bir animasyonla beyaz arka planda oynuyor.

Adım: Basit smart obje animasyonu 

Burada amacımız Bevel & Emboss layer stilini noktaya eklemek. Yine de eğer, layer stilini direkt olarak smart obje üzerine uygularsak beyaz arka plan da etkilenecektir; dikkat edelim. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

2. Adım: Layer stili görselin tamamına eklenmiş durumda.

Bunu düzeltmek için beyaz arka planı kaldırmamız gerekiyor. Daha önce belirttiğimiz gibi, smart objenin içindeki layer’ları düzenleyebiliyoruz. Burada başka bir yöntemle sorunu çözeceğiz.

Layer’lar arasında iyi bir ton farkı varsa, Layer Styles panelindeki Blend If seçeneğini kullanarak arka planı kaldırabiliriz. Smart obje layer’ına çift tıklayarak Layer Styles panelini açın ve Blend If > This Layer ayarını yaparak arka planı yok edin.

İpucu: Option’ı basılı bırakmak slider’ları ayıracak ve daha hafif bir geçiş oluşturacaktır.

 3. Adım: Blend If slider’ını ayarlamaca

3. Adım: Blend If slider’ını ayarlamaca

3. Adım: Blend If slider’ını ayarlamaca

Bu metodu tamamlamak için, Layers paneline sağ tıklayıp “Convert to Smart Object” diyelim. Bu sayede değişiklikleri kaydetmiş olduğumuz yeni bir smart objemiz olacak. 

4. Adım: Smart objeye dönüştürmece

4. Adım: Smart objeye dönüştürmece

Şimdi, yeni layer stil setlerini animasyonumuza ekliyoruz ve obje üzerindeki etkilerine bakıyoruz.

Layer stilleri smart obje animasyonuna eklenmiş durumda.

Adjustment (Ayar) Layer’larıyla Animasyonu Değiştirmek

Adjustment layer’ları da canlanmış layer’lar gibidir. Adjustment layer’ı, canlandırılmış keyframe’leri içeren layer’ların üzerinde olduğu sürece, üstteki layer’ın ayarlarına göre hareket eder. Adjustment layer’ları kullanarak birtakım eşsiz efektler üretebiliriz. Neler mi? Bir bakalım. 

Aşağıdaki sahnede, gri tonlamalı basit bir animasyonu, birbirinin üzerinden geçen iki noktayla hazırladık. 

1. Adım: 2 noktalı, gri tonlamalı bir animasyon 

Bütün animasyon grinin gölgelerinde yaratıldığı için burada Gradient Map Adjustment layer’ını kullanarak rengi tanımlayacağız. Adjustment layer’ı eklediğimizde, properties panelinden aşağıdaki ayarları çekebiliriz.

2. Adım : Gradient Map Adjustment ayarları

2. Adım : Gradient Map Adjustment ayarları

Adjustment layer seçeneklerinde yaptığımız oynamaların sonuçlarını aşağıdaki animasyonda görelim. 

Animasyon, adjustment layer ile renklendirildi. 

Adjustment Layer’lar ile Organik Efektler Elde Etmek

Artık animasyon yaratmak için birden çok teknik öğrendiğimize göre, gelin birlikte birkaç tanesini kombine ederek ortaya organik bir efekt çıkartalım.

Organik animasyon efekti

Şimdi, birbirinin üzerinden geçen iki layer’dan oluşan bir animasyon yaratalım. Burada fark, iki layer’ın da blur’lanmış olması olsun.

1. Adım: İki bulanık nokta birbirinin üzerinden geçiyor

Şimdi, Levels Adjustment layer’ını ekleyelim. Ayarlarına girip gölge ve ışıklandırma slider’larını objelerin sınırları kesin ve temiz olana kadar düzenleyelim. 

2. Adım: Level Adjustment layer düzenlemece

2. Adım: Level Adjustment layer düzenlemece

Animasyonu oynattığımızda eşsiz bir efektin ortaya çıktığını göreceksiniz.

Organik animasyon efekti 

İkinci dersimiz de sona erdi. Bir sonraki yazımızda Photoshop’ta animasyon yapımı hakkında öğrendiklerimizi toparlayacağız. O zamana kadar siz de öğrendiklerinizi değerlendirip pratik yapmaya devam edin bakalım.

 

6
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap