Sen Francisco’nun Neresindensin?

Sen Francisco’nun Neresindensin?


ODTÜ TEKNOKENTli girişimcilere sorduk. Sen Francisco’nun neresindensin? İçinden dediler!
Silikon Vadisi’nin bağrında açan ODTÜ’nün gülü T-Jump artık tüm girişimcilere “San Francisco’daydım abi duymamışım.” diyebilme şansı sunuyor.

Kimdir, nedir bu T-JUMP?

T-JUMP’ı kısaca tanımlayacak olursak, Türk teknoloji şirketlerini; iletişim ağı oluşturma, iş geliştirme, satış olanakları araştırma gibi hizmetler ile destekleyerek şirketlerin ABD pazarında yer almalarını hedefleyen ve ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde yer alan bir girişimcilik programı diyebiliriz.

İyi güzel de T-JUMP n’apar diye soracak olursanız…

Girişimcileri Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılar ile buluşturarak teknoloji tabanlı Türk şirketlerinin sayısını artırmayı amaçlayan program Nisan 2015’te San Francisco’da kuruldu. Girişimciler için bir sıçrama tahtası olarak kurgulanan bu yeni markanın kurumsal kimliğinden web sayfasına, tanıtım filminden basılı medya ürünlerine, hatta tabelasına kadar tüm çalışmalar Bimilim Tasarım Ofisi tarafından hazırlandı. Markanın hedeflerini kavrayabilme ve daha iyi tanımlayabilme fırsatını yakalayabilmek için tabii ki orada olmalıydık! (San Francisco’ya gideceğiz diye de pek bi’ sevindik!)

Giderken sağda, dönerken solda…

ODTÜ TEKNOKENT’in iş geliştirme programı T-JUMP’ın Market Street’te ofisinin olması ve böylece Silikon Vadisi ile Türk girişimciliği arasında köprü görevi görmesi “Biz de geçenlerde San Francisco’daydık, Facebook Headquarters’a gittik”, “Evet ya, Twitter binası da orda”, “Oracle mı, hıı Adobe’a yakın hemen güzel memleket ya” gibi konuşmalarla sonuçlandı. Dünya çapındaki firmaların görüntülerinin bir araya gelmesi de en çok tanıtım filmi için güzel oldu. Ama güzel memleket.

Eee, ne farkı var?

Taş gibi girişimlerin buluşma noktası Silikon Vadisi’nde gerçekleşen çekimlerde ofisin üzerinde bulunduğu Bank of America ve bir San Francisco klasiği olarak cable car görüntüleri bizimkinden oldukça farklı. Bank of America’nın önünde uzun kuyruklar yok, cable car desen tenha, insanlar sakin. Her şeyi bırakıp Ayvalık’a yerleşmeyi düşünürken San Francisco seyahati ile bütün planlar değişti iyi mi!

Bu arada ODTÜ TEKNOKENT Business Booster’ın teknolojik girişimler için ideal bir konumda olduğunu da vurgulamış olduk.

Atları çözün, dönüyoruz!

İstanbul’da başlayan, San Francisco’da devam eden süreç, Ankara ODTÜ TEKNOKENT yönetiminin yer aldığı İkizler Binası’nda tamamlandı. Sonuç: Jet Lag.

ODTÜ TEKNOKENT’in mikemmel insanlarından Kurumsal Gelişim ve Girişimcilik Direktörü İlknur İlkyaz Gül, T-JUMP’ın San Francisco ofisiyle ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:  

“Ofisin temel hedeflerinden bir tanesi girişimcilerimizin orada yatırım almalarını sağlamak; ama orada büyüyenler sadece Türk girişimciler değil. Türkler dışında diğer uluslara mensup girişimcilerin de Türkiye’ye gelip Ar-Ge birimlerinde çalışmalarını sağlamak da ODTÜ TEKNOKENT’in temel hedeflerinden biridir. Dolayısıyla hem ülkede ihracatın ve ihracat potansiyelinin gelişmesi için, hem de aslında Türklerin de teknoloji alanında ne kadar ileri gittiklerini ve gidebileceklerini bu ekosisteme tanıtabilmek ve gösterebilmek için ofis büyük bir fırsat.”

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş:

“Hedefimiz; T-JUMP’ı ve buradaki alt yapıyı kullanarak ODTÜ’nün bilgi birikimi ve ODTÜ TEKNOKENT’teki girişimcilik ruhuyla 2020’ye kadar 1 milyar dolarlık teknoloji şirketini ODTÜ TEKNOKENT’ten çıkarmak.”

diyerek görüşlerini belirtti.

Giderek gelişen teknoloji tabanlı girişimcilik ekosistemine hızlı bir giriş yapan T-JUMP için biz de girişimcilik ekosistemine hızlı bir giriş yaptık böylece. Darısı birlikte çalıştığımız diğer firmaların başına…

Biz T-Jump işini yaparken çok gezdik, çok gördük, çok da eğlendik. Umarız size de yeni kapılar açacak deneyimler paylaşabilmişizdir.

 T-JUMP işini görüntüle > 1MM tarafından hazırlanan çalışmaları görüntülemek için tıklayın.

ODTU Teknokent’s Business Booster T-Jump from 1MM Design Co. on Vimeo.

0
like
1
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry