Tatildeyken Yaratıcılığınızı Köreltmemenin 8 Yolu

Tatildeyken Yaratıcılığınızı Köreltmemenin 8 Yolu


Tatil dediğinizde aklınıza ne geliyor? Boş zaman. İstediğiniz gibi kullanabileceğiniz ve sadece size ait olan sayılı gün ve saat. İnsanın sabah istediği saatte kalkabilmesi kadar basit bir şey aslında. O kadar.

Kiminiz şu anda memleketinde akrabalarıyla hasret gideriyordur. Yaşadıkları şehirlerde kalanlar da türlü planlar yapmışlardır. Maddi durum ve imkanlarını kullanarak tatile çıkanlar da şu anda Facebook’ta sonsuz scroll esnasında bu yazıya denk gelmiş olabilir. Hepinize iyi tatiller.

Şimdi aranızda bazılarınız var ki bu yazı biraz da onlar için bir rehber olabilir. Freelancer da olsa tam zamanlı ajans çalışanı da olsa reklam işinin kreatif tarafında bulunanlar, toplanın! Çok zamanınızı almayacağız.

Kendilerini işe güce verdikleri süreyi ortaya bir şeyler çıkarmak için harcayan, dünyaya bir yenilik getirmek için bu uğurda saçını başını yolan yaratıcı bünyeler için tatil; artık onlardan kimsenin bir şey istemeyeceği ve beyinlerinin yaratıcı kısmını şarj ettikleri bir dönem gibidir.

Peki sizce bu boş zamanı hem profesyonel hayatımız hem de kendimiz için faydalı bir şekilde kullanmak istesek? Sonuçta siz istediğiniz kadar kendinizi rahatlatın; beyniniz istem dışı çoklu işlem gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu süre neden boşa gitsin değil mi? İsterseniz gelin, yaratıcılığınızı sahildeki kuma gömmemek için neler yapabiliyormuşsunuz bir görelim.

tatil okumak

Bir şeyler okuyun

Sadece görseller içeren bir tasarım dergisini inceleyebilir ya da uzun zamandır okumak isteyip de zaman bulamadığınız bir kitaba başlayabilirsiniz. Peşinizden kimsenin koşturduğu da yok. Yeni bir şeyler karıştırın; tek derdiniz bu olsun. Beyin onu bir yerlere kaydedip gerekli olduğu anda şak diye karşınıza çıkarabilir.

yeni şeyler deneyin

Yeni şeyler deneyin

İmkanınız varsa, daha önce hiç gitmediğiniz bir yerlere gidin. Hiç yemediğiniz bir yemeği yiyin. Sinemaya gidin. Dışarı çıkın ve tanımadığınız insanlarla görüşebileceğiniz ortamlara akın. Yeni insanlarla konuşun. Yepyeni bir müzik grubu keşfedin. Kafanızı bu yeniliklerle açın ve nefes alın.

not alın

Not alın

Eli kalem tutan insanlarız sonuçta, değil mi? Şu an tam da sadece kendiniz için bir şeyler karalayabileceğiniz, kimsenin takdirini ya da yargısını düşünmeden ortaya bir şeyler koyabileceğiniz bir an. O yüzden elinizden kalem kağıdı eksik etmeyin ve fikirlerinizi bir yerlere not edin. Yani bilgisayarı açıp tasarım kasın demiyoruz. Eliniz boş durmasın, maksat bu.

Yapılacaklar listesi hazırlayın

İş hayatınız bir şekilde kontrolden çıkmış olabilir. Gözünüzden kaçmış ve kaçmakta olan bir sürü basit angarya, taslak klasöründe bekliyor olabilir. Onları aradan çıkarın. Bu tatil, sizin hayatı yakalamanız için önemli bir fırsat. Bir nefes alın ve yapılacakları not edin. Sonra da uygulama safhasına geçin. Tik attığınız her başlık kafanızın biraz daha rahatlamasını ve böylece tatilden daha sakin dönmenizi sağlayacaktır.

Yeni bir alışkanlık edinin

21 gün, yeni bir alışkanlığın bünyenizde yer etmesi için gereken azami süredir. 9 gün, başlangıç yapmak için yeterli bir süre gibi gözüküyor. Bu alışkanlık; kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak kısa bir sabah yürüyüşü, düzenli beslenme, kendinize ekleyeceğiniz bir plug-in ya da genel bir güncelleme olabilir. Sizi daha üretken ve yaratıcı kılacak bu yeni alışkanlıkla, iş hayatınıza eskisinden daha efektif bir şekilde dönebilirsiniz.

doğaya dönüş

Doğaya dönün

Size en yakın parka, ormana ya da bulabileceğiniz doğal ortama adım atın. Ayaklarınızı o verimli toprak parçasına bir süreliğine emanet edin. Bırakın birikmiş bütün sinir, stres ve gerginlik topraklama stayla vücudunuzdan gitsin. Bunun yanı sıra doğanın yaratıcılık için şahane bir ilham kaynağı olduğunu unutmayın. Emin olun, döndüğünüzde kendinizi tazelenmiş ve yenilenmiş hissedeceksiniz.

Spor yapın

Yan gelip yatarken en sevdiğiniz dizinin 50 bölümünü art arda izlemek istiyorsunuz. Lütfen bunu yapmayın ve bünyenizi tembelliğe alıştırmayın. Bunun yerine ister gittiğiniz tatil yöresinde ister mevcut konumunuzda, normal şartlarda yapamadığınız bir fiziksel aktiviteye dahil olun. Gidin halı saha maçı yapın ya da potaya birkaç şut atın. Havalar çok kısa bir zaman içinde kötüleşince zaten fırsat bulamayacaksınız.

Gerçek tutkunuzu bulun

Uzun zamandır başlamak istediğiniz o keman kursu için Google’da araştırma yapıp fırsatları kollamanın tam zamanı! Belki de iş hayatında geldiğiniz yoldan memnun değilsinizdir ve kendinize yeni bir mücadele fırsatı sunmak istiyorsunuzdur. Arkanıza yaslanıp hayatta gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünmenin ve bunun için harekete geçmenin tam zamanı. Bahsettiğimiz bu tutku, ille de tonla para ya da zaman gerektirecek veya sizi dünyanın başka bir yerine gönderecek yepyeni bir şey olmayabilir. Mutluluğu uzaklarda aramamanız lazım.

Buraya kadar okuduysanız da helal olsun. Gidin denize girin yahu. O içeceği de bitirin. Biraz kestirin ve dinlenin. Bu sizin tatiliniz ve siz bize lazımsınız.

4
like
5
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap