Arka Plan Videoları Kullanıcı Deneyimini Nasıl Etkiliyor?

Arka Plan Videoları Kullanıcı Deneyimini Nasıl Etkiliyor?


Web sitesi tasarımları için bir trend olan arka plan videoları, zirveye oynayan birçok site ve marka tarafından 2015’te kullanılmaya başlandı ve yıl içerisinde kullanılan en popüler seçeneklerden biri haline geldi. Fakat arkada dönen videolar ne kadar cool gözükseler de UX’e dayalı bazı dikkate değer sebeplerden ötürü bu videoların kaldırılmaları gerekebiliyor. İşte bu yüzden, web sitenizdeki sayfaları videolarla doldurmadan önce bu trendin lehine ve aleyhine sıraladığımız maddelere göz atmakta fayda var. 

UX, kullanıcı ihtiyaçları, işletme amaçları ve teknik kısıtlamaların kesişim kümesinde yer alıyor.

UX, kullanıcı ihtiyaçları, işletme amaçları ve teknik kısıtlamaların kesişim kümesinde yer alır.

Aleyhine: Arka Plan Videoları Web Sitenizi Yavaşlatır

Ziyaretçilerin yavaş açılan sitelere pek acıması yoktur. Birkaç milisaniye de olsa yavaş açılan bir siteniz varsa sitenizden ayrılma oranlarının yükselmesi an meselesidir. Her ne kadar bazı numaralar çekerek videoların web sitenizi yavaşlatmasını engelleseniz de sonuç olarak ortada bir yavaşlık olacaktır.

Aleyhine: Arka Plan Videoları Dikkat Dağıtıcı Olabilir

Eğer web siteniz metin ağırlıklı bir yapıdaysa arkaplanda yer alan ve sürekli dönen videonuz dikkat dağıtıcı olabilir. Kapladığı büyük alan nedeniyle metinlerin önüne geçerek ziyaretçinin bahsettiğiniz şey hakkında bilgi sahibi olmasına engel olabilir. Mobil kullanım eğilimini de hesaba kattığımız zaman bu durumun, ziyaretçilerin sitenizden ayrılmasına yol açacak başka bir zorluk olduğu bir gerçektir. Bundan kurtulmanın yolu, videonun uzunluğunu maksimum 30 saniyede tutmak ve video oynatıcı ayarlarını gizlemek olabilir. 

Aleyhine: Belirtme Metniyle Düşük Kontrast

Zengin video kullanıyorsanız video üzerinde yer alan manşet ya da belirtme metniniz pek de okunaklı olmayabilir. Eğer bir video kullanmakta kararlıysanız, önüne yerleştirdiğiniz metinlerin iyi bir kontrast yakalamasına ve görünür olmasına dikkat edin. Bunu başarmanın kolay bir yolu, videonun üzerine bir renk overlay’i yerleştirmek olabilir. – 

Aleyhine: Rahatsız Edici Ses

Özellikle biri, web sitenize mobil cihazdan giriyorsa dan diye gelen bir ses utanç verici olabilir. Aman diyelim koyacağınız videonun sesini kısmayı unutmayın. İllaki sesle desteklenmesi gereken bir video koyacaksanız, videoyu ziyaretçinin etkileşime geçebileceği bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

UX kullanıcı deneyimi

Bir web sitesi tasarımında kullanıcı deneyimi süreci.

Lehine: Karışık Konular Arasında İletişim Kurar

Videolar, karışık konular arasında iletişim kurmak ve keyifli bir deneyim sunmak için kullanılabilirler. Web sitenizin reklamını yaptığı ürün ya da hizmeti aktaracak kısa bir film ya da web sitenizin konusu hakkında bilgi verecek panoramik çekimler kullanmak doğru bir yoldur. Bu da deneysel pazarlamaya iyi bir örnektir. Çoğu ziyaretçi, uzun uzun metinler okumak yerine bilgilendirici bir video izlemeyi tercih edecektir. Bu, biraz da bir hikayenin kitabı okumak yerine filmini izlemeye benzer. 

Lehine: SEO Değeri 

Eğer videonuz bir iç yapımsa ve farklı paylaşım sitelerinde yayımlanmışsa önemli bir SEO değeri vardır. İzlenme sayısına göre videonun değeri artacak ve sayfa üzerinde videoyu izleyen ziyaretçileriniz üzerinde pozitif bir etkisi olacaktır. Bu etkiyi yoğunlaştırmak için videonun kopyasını Speechpad ve Verbalink’te yayımlayabilirsiniz.

Lehine: Son Model Tasarım Algısı 

Çoğu ziyaretçi, yazılımsal açıdan çok kolay bir işlem olsa da arka tarafta dönen videoların son teknoloji tasarım olduğunu düşünürler. Bu yüzden burada pozitif bir marka deneyiminden bahsedebiliriz. Bir web sitesine ya da markaya duyulan güven, sadık ziyaretçi/kullanıcı yaratmada birinci sebeptir. Videolar sayesinde markanız ileriyi düşünen ve teknoloji meraklısı olarak algılanacaktır. 

web_site_ux_responsive

Devreye Almadan Önce Test Edin 

Sitenize ekleyeceğiniz yeni özellikleri -arka plan videosu ya da yeni tasarladığınız bir açılış sayfasını- yayına almadan önce bölünmüş sınama yöntemiyle test etmeyi unutmayın. Eğer arka plan videolarının web siteniz için faydalı olacağını düşünüyorsanız, farklı özelliklerde sayfalar tasarlayın ve bunlar üzerinde test edip tanıtımını yapın. Böylece ziyaretçilerinizin nasıl tepkiler verdiğini görün.

3
like
0
love
3
haha
4
wow
0
sad
0
angry

+ Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap