Web Tasarımı’nda  2015’in Trendleri

Web Tasarımı’nda 2015’in Trendleri


Keyifli bir yorgunlukla bir seneyi daha devirirken, bu yazımızda web tasarımında 2015’in trendleriyle karşınızdayız. 2014’e dönüp baktığımızda, web tasarımın tabiatında bir çok göz alıcı trendin geliştirildiğini görebiliriz. Bunlara örnek olarak da koddan bağımsız tasarım platformları, parallax efektler ve tek sayfalık web sitelerini verebiliriz.

Bu uygulamaların örneklerine ofisimizden çıkan işlerde rastlamak da mümkün tabii ki.

Bazı tasarım trendleri uçup giderken, seçilmiş bir kaçı da endüstrinin doğal evriminin sonucu hayat buluyor. Web sitelerine giriş yaptığımız cihazların tür ve adedi genişlerken, tasarımcıların da web tasarımında gerçekleşen bu dinamik değişikliklere iş akışlarını adapte ederek uyum sağlamaları gerekiyor.

Önümüzdeki yıl hangi trendlerin serpileceğini keşfedebilmek için profesyonel bir web tasarım platformu olan Webydo’nun tasarım ekibine danıştık ve sizler için 2015’e damgasını vuracak 7 tasarım trendini derledik.

 

 

1. Tipografi esneklik kazanacak.


İçerik odaklılığının bir parçası olan tipografi, kendi prensiplerine göre geliştirilip yazılan kelimeleri daha iyi bir şekilde sunmak için gösterilen güçlü bir efordur.

İşin aslı şudur ki, basılan yazı ile web üzerindeki yazı birbirinden çok farklıdır ve nihayet 2015 senesinde, yazılı metnin çok küçük ve birlikte sıkıştırılmış olarak görüntülenmesini sağlayan eski kafalı düşüncenin de son günlerini yaşadığını düşünüyoruz.

Ve bu aslında 2006 dan beri tartışılan ama tasarım camiasının yavaş yavaş adapte olabilidiği bir  konsept. Doğrusu size yıllardır rehberlik eden bir takım prensipleri geride bırakmak o kadar da kolay olmasa gerek.

Web üzerinde yazının okunurluğunu etkileyen üç önemli nokta bulunmaktadır:

1. Yazı büyüklüğü

2. Sütun genişliği

3. Satır uzunluğu


Araştırmalar defalarca göstermiştir ki, büyük yazı boyutlarındaki metinler web üzerinde daha kolay okunmaya yol açmaktadır. Tasarımcılar şimdiden tepkisel tipografiyi, tepkisel görsel ve yapılanmanın yanında çalışmalarında uygulamaya başladılar. Platform farketmeksizin metnin en iyi şekilde gözükmesi çok önemlidir, ve bu bağlamdaki çalışmalar gün geçtikte önem kazanmaktadır.

 

 

2. Ağ Kodlamasının İnişe Geçişi


Web dev’de her zaman paylaştırmalı bir iş bölümü bulunmaktadır: tasarımcılar sayfanın görünüşü ve ziyaretçi üzerinde uyandıracağı hissiyatla uğraşırken, kodlayıcılar da bu tasarımın çalışmasını sağlar. Bu işleyiş, web tasarımında kullanılan daha zeki, kullanışlı ve becerikli araçlarla günden güne evrim geçirmektedir.

Günümüzde tasarımcılar bir tek kod satırına dokunmadan web siteleri yaratabiliyorlar. Kullandıkları grafik tasarım uygulamalarının bazı güçlü araçlardan faydalanmanın yanısıra W3C onaylı temiz kodlardan randıman alarak bunu başarabiliyorlar.

Bu da müşterilerine şık ve modern web siteleri geliştiren tasarımcılar için elverişli bir seçeneğe ulaşımdaki zorlukları ortadan kaldıran bir yaklaşım değişimine işaret etmektedir.

Tasarımcılar dizaynın kalitesine odaklanırken, platform seçimlerinin arkasındaki evrim geçiren algoritma da bütün çalışma akışlarının aynı kalmasını sağlayacak şekilde gelişmektedir. Kendini işine adamış kodlayıcıların her zaman web dev’de bir yeri olacaktır ama bu yer zamanla front-end’in krallığından farklı bir mecraya doğru değişim göstermektedir.

 

 

3. Tepkisel Tasarımın Evrimi


Sadece bir kaç yıl önce bir siteyi tepisel kılmak demek, onun masa üstü, tablet ve akıllı telefonlarda çalışabilir olmasından ibaretti. Akıllı saatlerin, TV’lerin ve ev aletlerinin de bu listeye dahil olmasıyla tepkisel tasarımın tanımı hızla genişlemektedir.

Her platformun kendi meydan okumaları bulunsa da, tabletler ve akıllı cihazlar birbirlerine çok benzer etkileşim sistemlerine sahiptirler ve ana problem içeriğin düzgün bir şekilde boyutlandırılıp kolay bir şekilde kullanılabilmesi olduğundan teknolojideki gelişmeler büyük önem kazanmaktadır.

Buna örnek olarak bir akıllı saatte seyir sistemi, cihazı kullanma biçimimizle uyum sağlayacak şekilde en baştan tamamen üzerinde düşünülmesi gereken bir tasarım parametresidir. Saatler doğal olarak akıllı telefonların kullandığı web site tasarımlarını kullanamayacaklar ve aynı zamanda masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir web sitesi de bir akıllı TV’de düzgün çalışmayacaktır.

Bu yeni sorunların çözüme kavuşması için biraz zamana ihtiyaç olsa da akıllı cihaz pazarının büsbütün genişliği, web tasarımcıların tekniklerini bu yeni düzene adapte etmelerine sebep olacaktır.

 

 

4. Flat Tasarım Her Pixel’i Ele Geçirecek

Endüstrinin farklı bölümlerinde yeni gelişen öğeler ile, örneğin Microsoft’un yeni kullanıcı deneyimi dili, Google’ın yeni Material Tasarım prensipleri ve Apple’ın yeni estetik gidişatı, flat tasarım trendi için çiçek açmış tanımını yapabiliriz.

Kullanıcı arayüzleri diyarında flat tasarım ile ilgili bazı sorunların varlığı konuşulsa da, genel fikir birliği bu tasarım dilinin elverişli ve uygun bir teknik olduğu yönündedir.

Ve elbette bu da bizim web üzerinde içeriği nasıl tükettiğimizle alakalı bir durumdur ve aynı şeyi web sitelerini önümüze sunan teknoloji için de söyleyebiliriz. Flat tasarım kendi minimalist prensipleri üzerinden ilerler ve bu da karşımıza karışıklıktan kurtulmuş, hızlı ve içerik odaklı web siteleri çıkmasına sebebiyet verir.

Bu sayede, Flat tasarım sadece çekici bir estetik değil aynı zamanda ziyaretçileri içerikle kendisine bağlayan ve oyalayıcı öğeler olmaksızın kendini bütün mecralarda kabul ettiren pratik bir seçenek olarak kılmaktadır.

 

 

5. Daha Büyük = Daha iyi İmaj Demek


Web üzerinde sadece metinlerin boyutu büyümüyor tabiiki; görseller de bu trendin bir parçası olma yolunda!

Zamanında internete erişimin yavaşlığı yüzünden web sitelerine eklenecek görsellerin boyutları için önemli sınırlamalar bulunuyordu fakat bu, şu anda sahip olduğumuz bant genişlikleri düşünüldüğünde giderek bir problem olmaktan çıkıyor. Bunun doğal sonucu olarak da büyük boyutlu görseller internette fırtına gibi esmeye başlamış durumda.

2015 yılında görseller ilginç yeni yollarla web tasarımında sahnenin merkezinde yer alacaklar. Büyüleyici teknikler ile tepkisel yeniden boyutlandırma, arkaplanlar için dominant renkleri dışa çıkarma ve görselleri en düşük sunucu yüklenmesi seviyesi için optimize edebileceğiz.

Buna ek olarak 2015’in en büyük trendlerinden biri de büyük görselleri web sitelerinde arkaplan olarak kullanmak olacak. Bulanıklık ve renk filtreleri sayesinde metinler görsellerin üzerinde yer alıp okunabilecek ve bu sayede sitelerin kullanışlılığına da  sekte vurulmamış olacak.

Tasarımcılar dizaynlarında büyük imajları kullanma konusunda hem fikir oldukça bu konuda daha çok örnekler göreceğimiz aşikardır.

 

 

6. Yenileştirilmiş Kaydırma Animasyonları, Parallax Efektleri ve Mikro Etkileşimler


Muhtemelen en etkileyici trend olarak parallax kaydırma animasyonlarını öne çıkarabiliriz.

Parallax kaydırmayla her yerde karşılaşmaya başladık, Apple ve Google’ın ürünlerini tanıttıkları sitelerde bile. Ve bu bağlamda sonuçlar aslında her şeyi açıklıyor: parallax kaydırmalı sitelerde ziyaretçi etkileşimi artışı &70’e varan seviyelere ulaşmış durumdadır.

Site navigasyonunda tıklama yerine kaydırma tekniğini kullanmak birden farklı seviyede oldukça zekice bir teknik olarak göze çarpıyor. Daha az sayfa yüklemesi gereksinimiyle birlikte, ziyaretçiyi bir noktadan diğerine götürürken hafif değişimleri kolay bir şekilde görüntüleyeniliyor ve sıkıcı tekrar yüklemeler olmaksızın bilgi sayfa üzerinde akmaya devam ediyor. E bu da doğal olarak etkileyici bir kullanıcı deneyimine dönüşüyor.

 

 

7. Webgrafiklerinin Şafağı


Görselliğe önem veren canlılar olarak, bilgi önümüze grafiksel olarak sunulduğunda onu daha kolay kavramaya meyilliyizdir. Bu da infografiklerin popülerliğini açıklıyor herhalde. İnfografikler, büyük miktarda bilgiyi kolay ve hızlıca aktarmanın en iyi yollarından biri olurken, oldukça akılda kalıcı bir tekniktir.

Ve buradan yeni bir trend türemiş durdumda; Webgrafikleri! İnfografikler gibi büyük miktarlarda bilgi taşırken, bunun yanısıra içinde taşıdığı öğelerle kullanıcının bilgiyle fiziksel olarak etkileşime geçmesini de sağlamaktadır.  Görsel olarak infografiklerden üstündürler ve bununla birlikte kullanıcının hafızasına daha kolay yerleşmektedirler.

2015 yılında tasarımcılar, kişiselleştirilmiş tasarım üzerinden interaktif web grafikleri talep eden müşterilerle gittikçe daha çok karşılaşacaklar. Web grafiklerin yükselen popülerliği ile modern web tasarımında kendilerine önemli bir yer bulacağı günler yakındadır.

Geleceğe bir bakış

Web tasarımı trendleri gelip geçicidir fakat standartları yukarıya çeken de tasarımcıların yaratıcı hünerleridir. Tasarımcılar fikirleri trende, trendleri de standartlara dönüştürmekle yükümlüdürler.

Listelediğimiz öğeleri kullanmayan web siteleri de kendi sonlarını hazırlamaya doğru gidiyorlar, bizden söylemesi.

Yorumlarda bizimle 2015’den beklediğiniz trendleri paylaşabilir, kendi öngörülerinize yer verebilirsiniz.

Bimilim Tasarım Ofisi olarak bir sonraki yazımıza kadar, taze kalın, tepkisel kalın diyoruz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry