Windows 10 ve Microsoft üzerine; Eski kral tacına kavuşabilecek mi?

Windows 10 ve Microsoft üzerine; Eski kral tacına kavuşabilecek mi?


Windows 10’un tanıtımından esinlenerek bugün sizlere Microsoft’un geliştirdiği projelerden söz edeceğiz. Özellikle Microsoft’un mobil platform pazarına girdiğinden ve kendi pazar payını nasıl oluşturduğundan, ne kadar başarılı olduğundan, cloud (bulut) sisteminden ve yeni projelerinden bahsedeceğiz. Gelmişken, Bing arama motorunun günümüze kadar gelen uygulamaları hakkında, az da olsa konuşacağız.

Bu ne rahatsız bir sandalyedir yahu! Ben sandalyemi değiştirip geliyorum.

Sandalyemizi değiştirdikten sonra, sizlere daha iyi yazacağımı düşünüyorum. Hadi başlayalım.

Tüm Platfromlarda Tek İşletim Sistemi: Windows 10

Belki aranızda Windows kullanmayanlarınız vardır diye söylüyoruz; “Windows 9 ne ara çıktı?” diyebilirsiniz, merak etmeyin çıkmadı. Herkes Windows 9 hakkında bir şeyler karalarken, ortaya yeni fikirler atarken, görünüşe göre Microsoft daha ince düşünceler içindeymiş. Windows 8 ile kullanıcılarının şikayetlerini iyi bir şekilde dinleyen Microsoft, yeni fikirleriyle kullanıcısının isteklerine de cevap vermiş.

Windows 10’un en büyük özelliği bütün platformlarda ortak olarak kullanılacak olması. Windows Phone markası ile mobil pazara, Windows 8 ve Windows RT ile tablet pazarına giren Microsoft; Windows Phone ve Windows RT markalarını çıkaracağı yeni işletim sistemi olan Windows 10 ile sonlandırıp, artık tek sistem üzerinden yoluna devam edecek. Lafı fazla uzatmamak gerekirse; evet, Windows Phone’lu cihazlarda da artık Windows 10’un mobil versiyonu kullanılacak. Ayrıca market “Windows Store”da birleşecek.

Başlat menüsü metro arayüzüyle tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanırken bir sistem
üzerinde birden fazla masaüstü kullanım imkanı gibi yenilikçi özellikler de aramıza katılacak. Ayrıca Windows 8 sürümüyle uyumlu market uygulamaları, Windows Penceresi’nde tam ekran veya yarım ekran olarak masaüstünde çalıştırılabilecek.

Henüz tüm özellikleri netleşmemişken yeni bilgiler ve haberler geldikçe sizinle paylaşacağız.

Sizleri Joe Belfiore ‘un (Vice President, Windows) tanıtımını yaptığı Windows 10 videosu ile başbaşa bırakıyoruz.

 

Universal Mobile Keyboard

Söze güncel bir gelişme ile girecek olursak; Microsoft, son zamanlarda mobil cihazların klavyelerinin bazı durumlarda yetersiz kaldığının ve bluetooth klavyelerin ünlendiğinin farkında olsa gerek, yeni bir ürünün daha altına imza attı. “Universal Mobil Keyboard” adlı ürün, sanıldığından farklı olarak, sadece Windows işletim sistemlerinde değil, iOS ve Android işletim sistemleriyle de tam uyumlu olarak çalışacak. İlk olarak ABD’de $79.95 fiyatla satışa çıkacak olan ürünün Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı ise büyük merak konusu.

 

Yeni bir cloud sistemi : Onedrive

Microsoft’un en başarılı uygulamalarından birisi de “Onedrive” adlı Cloud (Bulut) sistemidir. Onedrive size yabancı geliyorsa bunun sebebi; bir süre önce Microsoft’un Onedrive’da isim değişikliğine giderek bulut yapısının “Skydrive” ismini “Onedrive” olarak değiştirmesindir. Dosyalarınızı Microsoft’un güvenli bulut yapısında saklayabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir, desteklenen dosya sistemlerini online olarak görüntüleyebilirsiniz. Onedrive, web arayüzü ile tüm cihazlar tarafından ulaşılabilir durumdadır. Masaüstü uygulamaları için Windows ve Mac OS X; tablet ve telefon uygulamaları için Windows, iOS ve Anroid işletim sistemlerini destekler. Bu platformlardaki özel uygulamalar ile dosyalarınızı daha kolay yedekleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Onedrive’ınızı Microsoft hesabınız ile kolayca kullanabilirsiniz. İlk açılışta size ücretsiz ve kesintisiz olarak 7GB alan verecek olan Onedrive, satın aldığınız Microsoft ürünleri ile ücretsiz olarak 25 GB’a kadar yükselecektir. Microsoft ürünü almadan ücretli olarak da Onedrive kapasitenizi artırabilirsiniz. Masaüstü uygulamalarında size ait bir klasör oluşturacak olan Onedrive dosyalarınızı bu klasöre atmanız durumunda, otomatik olarak hesabınıza bu dosyaları yükleyecektir. Windows Phone platformunda ise isterseniz çektiğiniz fotoğraflarınız, çektiğiniz anda Onedrive hesabınızda yedeklenecek, fotoğraflarınızı kaybetmeniz durumunda diğer platformlardan onlara ulaşabileceksiniz.

Onedrive ile Microsoft Office uygulamanız olmasa da, online olarak indirme işlemine gerek kalmadan, sakladığınız Word, Excel, Pdf, Fotoğraf, OneNote ve PowerPoint dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Onedrive; Word, Excel, Powerpoint ve OneNote dosyalarını online oluşturabilmeniz için de imkan sağlıyor. Kullanılması kolay ve sade bir arayüze sahip. Onedrive için sözlerimizin sonuna gelirken, denemenizi mutlaka öneririz.

Hızlı Gelişen Mobil İşletim Sistemi: Windows Phone

Ofiste sadece bir adet -o da bana ait olan- olsa da, severek kullandığım Windows Phone platformundan bahsetmek istiyoruz. 2010 yılının başlarında tanıtılan ve ilk adımlarını Windows Phone 7 sürümüyle atan işletim sistemini kullanan Windows Phone; kendi geliştirdiği işletim sistemi “Symbian”ın artık gelişen teknolojiye ayak uyduramadığı gören Nokia’nın yeni umudu olmuştu. İlk Windows Phone 7 telefonlarını “Lumia” kod adı altında “Lumia 800” ve “Lumia 900” sürümleriyle tanıtan Nokia; Intel ile birlikte geliştirdiği ancak Windows Phone’un gelmesiyle geliştirmeyi bıraktığı “Meego” işletim sisteminin ilk ve son telefonu olan Nokia N9’un tasarımını geliştirerek ilk Windows Phone cihazlarında da kullandı. Bu tasarımlar dünyanın önemli kuruluşları tarafından ödüller alacak kadar güzeldi.

Windows Phone 7, sadece mobil alanda yeni bir dönem başlatmamıştı. İlk kez Windows Phone da denenen, belli bir kitlenin büyük beğenisi kazanan ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ünlenen sade tasarımlara ayak uyduran “Metro” arayüzü ortaya çıkmış oldu. Daha sonra bu arayüz, büyük bir değişiklik yapılarak Windows 8’e eklenen “Start Screen (Başlangıç Ekranı)”de kullanılmıştı. Windows Phone 7, beklenenin üstünde bir başarı elde etti. Windows projeye, geliştiricisi Microsoft’tan daha fazla destek verdi ve Windows Phone 7; hızla 7.5 ve Windows Phone’un en son sürümü olan Windows Phone 7.8 güncellemelerini aldı.

Windows Phone’da başarılı olan ve adını mobil dünyada kanıtlayan Microsoft, Windows Phone 7’de birçok önemli özelliğin bulunmaması ve çok sade kalması sonucu, içine birçok değerli özellik katarak Windows Phone 8 sürümünü çıkardı. Ancak Windows Phone 8, Windows Phone 7 ile çıkan cihazlar tarafından maalesef kullanılamazdı. Windows Phone 8 dünyada aktif olarak kullanılan ilk üç mobil işletim sisteminden birisi ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki içlerinde en stabil çalışan işletim sistemi olmayı başarmış durumda.

Windows Phone 8 için irili ufaklı birçok telefon geliştiricisi, cihazlarını piyasa sundu. Ancak en önde gelen marka Nokia olmuştu. Daha sonra Microsoft, Nokia markasını satın alarak sadece işletim sistemi değil, “Apple” markası gibi kendi işletim sistemini ve cihazını üretmeye başlamış oldu. Ancak tek fark; bu işletim sistemini isteyen bütün telefon üreticilerine kullanım izninin verilmiş olmasıydı. Şu anda Windows Phone’un en güncel sürümü Windows Phone 8.1’dir ve Windows Phone 8.1 sürümünün geri sayımlarını Microsoft çoktan başlatmış durumda. Windows Phone ile ilgili söyleyecek daha çok sözümüz var. Ancak bu yazımızda Windows Phone konusunun sonuna gelirken Microsoft’a, geliştirdiği Windows Phone mobil işletim sistemi için başarılar dileriz.

Microsoft Office Uygulamaları Hakkında

Microsoft Office, şu anda “Office 365” adlı sürümüyle sadece bilgisayar değil, tablet ve telefonlarda da yerini aldı. Öyle ki tablet kullanımında dahi, belgelerinizi online olarak düzenleyebilir, online görüntülenen ortak dosyalarda anlık değişimler yapabilir ve bu değişimleri anlık izleyebilirsiniz. Ayrıca Office 365 ile dosyalarınızı Onedrive’ınızda saklayarak online çalışabilir ve dosyalarınıza her yerden ulaşabilirsiniz.

Pdf’in, artık mobil dahil çoğu işletim sisteminde yüklü olarak gelmesiyle ve tarayıcılarla dahi görüntülenmesiyle birlikte döküman dosyaları için her ne kadar yaygınlaşmış olsa da Office, kendini zorunlu kılmayı ve hayatta kalmayı başarmış durumda. Öte yandan Google Drive’ın gelişmesi ve kullanımının artması az da olsa Office’i etkilemiş, ancak kararlı ve sağlam bir düşüş yaşatamamıştır. Office’in de kendini sürekli güncellemesi, gelişen teknolojiye ayak uydurması ve yeni özellikleri kendi bünyesine katıyor olması tabii ki bu durumu biraz da olsa önlüyor olmalıdır.

Özel Arama Motoru: Bing

Bing arama motorundan söz edecek olursak; Microsoft’un büyük ve önemli sayılabilecek bir atak geliştirmemiş olması ilginç bir durum olarak karşılanmaktadır. Son zamanlarda eski ve yeni projeler için ciddi ataklar gösteren Microsoft’un, Bing hakkında ne düşündüğü gerçekten merak konusu. Her ne kadar kullanım oranı düşük de olsa, kendine özgü tarzı ve görünümüyle belli bir kitleyi etkilediği ve bünyesinde tuttuğu da bir gerçektir. Google ve Yandex tarzı çok katı ve düz bir arayüzle arama yapmayı sıkıcı kılmaktan uzak durması Bing’i ayrıca özel kılıyor.

Yenilenen Görünümüyle E-posta Uygulaması: Outlook

Outlook, eski sıkıcı ve düz yapısından “Hotmail” markasıyla kurtulmayı başarmış bir e-posta istemcisidir. Sade, yenilikçi görünümü ve kullanışlı olmasıyla eski kullanıcısının tekrardan dikkatini çekmeyi ve belli bir kitleyi kendine bağlamayı başarmış; yenilenen ve başarılı Microsoft markaları altına girmiştir. Mobil platformlar her ne kadar kendi e-posta arayüzlerini kullanıyor, masaüstünde e-posta uygulamaları geliştiriliyor ve bunların kullanımı artıyor olsa da bu projenin ne kadar getirisi olacağı büyük bir merak konusu.

Microsoft’un Yükselişi

Sizlere, Microsoft’un eski-yeni gelişmelerinden ve projelerinden kısa ve güncel bilgiler vermeye çalıştık. Görünüşe bakılırsa Microsoft cephesinde bir gelişme ve yenilenme hareketi var. Bu yenilenme hareketlerinin başarılı bir grafiği olduğu gözüküyor ve bu grafik iyi sonuçlar vermeye devam ediyor. Microsoft adına sevindirici, rakipleri adına üzücü bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry