WordPress’e Dair 10 İpucu

WordPress’e Dair 10 İpucu


Aşağıdaki ipuçlarından bazıları bir dakikanızı alabilirken diğerleri biraz daha fazla efor sarf etmenizi gerektirebilir. Ama sonucunda size daha iyi bir WordPress geliştiricisi olacağınızın sözünü verebiliriz. Maddeler önemlilik sırasına göre listelenmiş değil, siz her birini en önemli madde olarak görebilirsiniz.

Kolay Kişiselleştirilebilme İçin Kendi Tema Opsiyon Panellerinizi Oluşturun

Eğer WordPress için özel tema trendlerini takip ediyorsanız, tema opsiyon paneli çeşitliliğindeki artışı gözlemlemişsinizdir. Herkes buna sahip olmak istiyor ve dürüst olmak gerekirse herkesin buna ihtiyacı da var. Uygulamada ücretli, kişiselleştirilebilir ve bedava temalar olarak yer alıyorlar ve gerçekten işe yarıyorlar.

Tema opsiyon paneli; size ve müşterilerinize WordPress kodlarıyla uğraşmadan, çoklu bir şekilde birçok şeyi değiştirme imkanını sağlıyor. Tema geliştirilmesinde önemli rol oynayan reklam blokları, atlıkarınca, haber ve rss kutucukları gibi daha birçok madde, tema opsiyon panelini oluşturmak isteyen her geliştiricinin bilmesi gereken ögelerdir. Aşağıdaki linkten, kendi WordPress tema opsiyon panelinizi nasıl yaratabileceğinizi öğrenebileceğiniz bir makaleye ulaşabilirsiniz.

http://blog.themeforest.net/WordPress/create-an-options-page-for-your-WordPress-theme/

Kod Kısaltmayı Çözmek Oldukça Faydalıdır

Kod kısaltma, son kullanıcı nezdinde temanızın çok daha özel bir hale gelmesini sağlar. Çünkü çok basit ve işleri kolaylaştırıcıdır. Kod kısaltmalar, özel kodları gönderilerin herhangi bir yerine yerleştirmeye iyi bir alternatiftir. Temanıza bu şekilde özellikler kazandırmak, kullanıcının sonraki çalışmalarında da sizi seçmesi için önemlidir.

Kod kısaltma oldukça kolaydır. Temanızın functions.php dosyasını açın ve örnek kodu ekleyin.

Yukarıdaki kodun functions.php dosyasına kaydolmasıyla, kısaltılmış kodunuzu WordPress ile çalışan sitenizde herhangi bir gönderi ya da sayfada kullanabilirsiniz. Basitçe [wdlrules]’u postunuza ekletin ve texte dönüp “Web Design Ledger rules!’ yazın.

Kod kısaltma hakkında daha fazla kişiselleştirme yapabilmek ve kapsamlı bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayın.

http://www.smashingmagazine.com/2009/02/02/mastering-WordPress-shortcodes/

WordPress’te Şartlı İfadelerde Ustalaşmak

WordPress temanızda bulunan şartlı ifadeler; sitenizi sıradan bir blog olmaktan kurtarıp, şaşkınlık yaratacak bir yapıya sahip olmasını sağlayabilir. Biraz ‘know-how’ bilgisi ve biraz da kod hacklemeyle bu efekti yakalayabilirsiniz. Şartlı ifadelerin özü basit php. kodlarında yer alır. Bu yüzden php’den anlamanız işinize yarayacaktır. Bilmiyorsanız da üzülmeyin, öğrenmesi kolaydır.

Örneğin; sitenizin açılışında ya da herhangi bir yerinde, bir ‘hoşgeldin kutusu’ görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

Yukarıdaki koda ‘else’in nasıl eklendiğini görmüşsünüzdür. Bu, olayın temelini kapmanızda ve bu yolda ilerlemenizde size yardımcı olacaktır.

Aşağıda paylaşılan linkteki makale, konuyu derinlemesine incelemenize yardımcı olacaktır.

http://webdesignerwall.com/tutorials/WordPress-theme-hacks

Geliştirmenizi Daha Hızlı Sonuç Almak İçin Kolaylaştırın

Eğer geliştirmeye harcadığınız zamanı yarıya indirebilseydiniz bunu yapar mıydınız? Aklı başında olan herkes bunu ister diye düşünüyorum. Evet, bunu yapabilmek ve işleri hızlandırmak oldukça basittir. Yapmanız gereken ilk şey, ‘dummy post’tan haberdar olmaktır. Başkalarının yaptıklarını indirebilir ya da kendiniz birkaç dakikanızı ayırıp üretebilirsiniz.

Dummy post yaratmanın altındaki fikir, WordPress sayfanızdaki her post/sayfa/kategorinin altına bu içeriği 20 saniye içerisinde yükleyebilecek olmaktır. WordPress testinizde kullanacağınız her şeyi (kategori, post, sayfa vb.) yarattıktan sonra WordPress kullanıcı sayfanızdan ‘export’ altında yer alan ‘tools’ üzerinden postlarınızı export edebilirsiniz. Bu postları; yeni bir test yapmak için yüklemek istediğiniz zaman, ‘import’un altındaki tools sekmesinden kullanabilirsiniz.

Diğer bir fikir de kendi tema iskeletinizi oluşturmak olabilir. Örnek iskeletler olan Thematic, Thesis, WP Framework, Guerilla Theme ve daha birçoğu, geliştiricilere kişisel WordPress tema oluşturmak için sağlam bir temel kaynak sağlamakta ve işleyişi hızlandırmaktadır. Ayrıca kendi tema iskeletinizi de inşa edebilirsiniz. Eğer aynı kalemleri (header, nav, footer, sidebar gibi) kullanıyorsanız sizi zaman kaybı yaşamaktan kurtaracaktır.

Kendi Spesifik Tema Widgetlarınızı Yaratın

İlk verdiğimiz ipucunun doğrultusunda kendi spesifik WordPress tema widgetınızı yaratmanız, temalarınızın daha kolay kişiselleştirilmesini sağlayacaktır. Kullanıcılar, block widget gibi farklı seçenekler ekleyerek, bağlantılı post widgetları ve diğer widget bloklarıyla bağlantılı olarak temaları daha kolay değiştirip üzerinde oynama yapabilirler.

Küçük Şeyler Uzun Yol Almanıza Yarayabilir

Herhangi bir sebepten bir tema yaratırken eklediğiniz küçük ekstra dokunuşlarla temanızı, kolayca bulabileceğiniz işlerden ayırabilirsiniz.

– Yazar yorumlarını parlatmak (vurgulamak)

– Plugine gerek duymadan bağlantılı postları sergilemek

– Her post için yazar bio kutucuğu oluşturmak

– Ana kategoriler sayfasında alt kategorileri göstermek

Kendiniz de bunlara ekleyebileceğiniz, işinizi size özel ve farklı kılacak maddeler sıralayabilir misiniz?

Plugin’ler Yerine php Kodları Kullanmaya Çalışın

Bu ufak numara ile son kullanıcıyı plugin indirip/yükleme sırasında harcayacağı zamandan kurtarabilirsiniz. Ayrıca bu size, sonraki işlerinizde nasıl daha iyi bir WordPress geliştiricisi olacağınız konusunda da ekstra know-how deneyimi kazandıracaktır.

Yukarıda size, bağlantılı postların plugin kullanmadan nasıl gösterileceğine dair bir bilgi verdik, peki ya diğer kalemler? Bir tweet meme’sini, plugin kullanmadan göstermek istediğimizi düşünelim. Aşağıdaki kodu; temanızın altında yer alacak butona, boyut ve yerini belirterek kopyalayıp yapıştırın.

Hayal gücünüzü kullanarak, başka pluginlerin ve bağlı kodlarının da tema dosyalarınızın içine nasıl yerleşeceğini çözebilirsiniz.

WordPress’i Daha Yalın Nasıl Kullanabileceğinizi Öğrenin

Blogunuzun hızı; ani bir şekilde abartı diyalog dosyaları ve kodları, üçüncü parti diyaloglar(tweet meme’si, facebook fan sayfası kutuları vb.) ile çapa atmış olabilir. Basitçe birkaç plugini temanıza ekleyerek, birkaç kod satırını değiştirerek WordPress temanızı daha düz, hızlı çalışan bir makineye dönüştürebilirsiniz.

WordPress Hackleri En İyi Arkadaşınız Olabilir

WordPress, blogger komünü için önemli bir oluşum. Ama doğru dozda hack ve ayarlarla web dünyası için de önemli bir oluşuma dönüşebilir. Basit bir kaç pluginle WordPress sayfanızı bir CMS’e dönüştürebilirsiniz. Aşağıdaki basit hack sayesinde, sitenize öylesine giren ziyaretçilerin yorumlarının gözükmesini engelleyebilirsiniz.

Smashing Magazine’in sizler için hazırladığı bazı WordPress hack’leri:

http://www.smashingmagazine.com/2009/04/15/10-exceptional-WordPress-hacks/

http://www.smashingmagazine.com/2009/01/07/10-killer-WordPress-hacks/

http://www.smashingmagazine.com/2009/05/13/10-custom-fields-hacks-for-WordPress/

Son WordPress Geliştirmelerini Takip Edin

Bir WordPress geliştiricisi olarak yapabileceğiniz en önemli şey, içinde olduğunuz endüstrideki gelişmeleri daima takip etmektir. Bunun için size bazı WordPress geliştirme bloglarını okumanızı tavsiye edebilirim. Aşağıda sizin için seçtiğimiz bazı blog linklerini bulabilirsiniz. Bu sayede gelişmelerden haberdar olmakla kalmayıp WordPress hakkında ipuçları, hackler ve hilelerden de faydalabilirsiniz.

http://www.wpbeginner.com

http://www.wprecipes.com

http://wptavern.com

http://wordpress.org/news 

4
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry