Yeni Fikirler Yeni İşlere Dönüşerek Dünyaya Açılıyor

Yeni Fikirler Yeni İşlere Dönüşerek Dünyaya Açılıyor


Yeni Fikirler İş Dünyasına Katılıyor

Türkiye’deki girişimcilik faaliyetlerini açık ara farkla yürüten ODTÜ TEKNOKENT’in en baba programlarından YFYİ (Yeni Fikirler ve Yeni İşler) 2005 yılından itibaren girişimcilerin yepyeni fikirlerini hayata geçirmelerine imkan sağlıyor.

YFYİ’yi diğer girişimcilik programlarından ayıran faktörler sıralamakla bitmez; ama biz bu faktörlerin neler olduğunu anlatmaya başlayalım hemen.

Nerede olursan ol, yine gel!

Bir kere YFYİ, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine yeni bir bakış açısı getiriyor. Yalnızca girişimcilerin maddi ihtiyaçlarına kaynak oluşturmuyor, aynı zamanda sağladığı mentorluk hizmetleri ve eğitim faaliyetleri ile teknoloji tabanlı şirketlerin ortaya çıkmasında da aktif rol oynuyor. Bunu yaparken de “Ya, biz bi’ merkez kuralım, isteyen gelsin fikrini paylaşsın takılsın burada işte.” demiyor. “Gel fikrinin üstüne beraber konuşalım” diyor. Üç ayrı ilde (İstanbul, İzmir, Ankara) merkezler kurarak girişimcileri direkt çekiyor ve yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için çabalıyor. Ayrıca sadece yenilikçi fikri olan genç girişimcilere değil, profesyonelleşmiş şirket sahiplerine de YFYİ’nin kapısı sonuna kadar açık.

Ne Verelim Girişimciye??

İlk kez 2015 yılında YFYİ IDEA ve YFYİ PRO ile iki farklı hedef katılımcı profili oluşturarak girişimini profesyonel düzeyde icra edenlerle taze girişimcilerin, ayrı programlara katılımını sağladı. Bu da şu demek: 0-3 yaş arası genç şirketler YFYİ PRO’da, yeni yeni iş fikri oluşturmaya başlamış girişimci YFYİ IDEA’da yarışıyor ve başarıları farklı kriterlerle ölçülüyor. (Başarılı girişimlerin son adresi de tabii ki ODTÜ TEKNOKENT’te açılan yeni ofisleri oluyor.) Sonuç olarak “Yaratıcı bi’ fikrim var abiii!” diyen cesur ve girişken gençler de kaderine küsüp hayal kırıklığı yaşamıyor.

Hangi Kategoriye Katılalım Diyen Girişimci, Sözümüz Sana:

2005 yılında ilk kez genel kategoriyle düzenlenen YFYİ, 2015 yılında YFYİ PRO’da sağlık, enerji, bilişim, tüketici elektroniği gibi kategorileri de bünyesine katarken, YFYİ IDEA’da istenilen alanda girişimcilik fikirlerine yer veriyor. Yani istediğin kategoriyle, kafana göre… Fikrini kap gel yeter ki.

Sen 2 Milyor, Sen Milyar Sen Bu Parayla N’aptın? Ee, Girişimcilere Destek Oldu?

Başkentimiz de olsa, eğri oturup doğru konuşalım. İstanbul; işlem hacmi, ulaşılabilirliği ve yayılıma uygun yapısı sonucu Ankara’ya kıyasla daha avantajlı bir konumda. İşte buna rağmen Türkiye’nin en büyük girişimci destekçisi olabilmiş YFYİ’nin, teknoloji ve girişimcilik kültürüne olan katkısı göz ardı edilmemeli. Sen kalk 11 yılda nitelikli girişimci sayısını 195’ten 2000’e çıkar, yetmezmiş gibi bir de 2 Milyon TL’lik harcama ve ödül bütçesi oluştur. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Yeni Fikirler Yeni İşler Ama Yine Bimilim

ODTÜ TEKNOKENT’in ilk göz ağrısı olan başarılı girişimcilik programı YFYİ’nin, bizim için de ayrı bir yeri var ne yalan söyleyelim. Bu yüzden de marka için hazırladığımız web sayfası, 2015 konseptiyle hem basılı hem de dijital mecralarda çiçek gibi oldu. (Baktık ki bizim ofisin bahçesindeki bütün çiçekler soldu, bari YFYİ’ye yakışır bir şeyler yapalım dedik.)

Türkiye’de faaliyet gösteren girişimci destek platformları her yıl büyümeye devam ediyor ama girişimcilik denince akla önce YFYİ geliyor. Bu ekosistemin bel kemiği yaratıcı fikirlere çok açık, haberiniz olsun!

ODTÜ TEKNOKENT’in YFYİ programı için özel hazırladığımız çalışmaları görüntülemek için buraya tıklayın. 

YFYİ’nin bombastik web sitesina erişmek için tıklayın > www.yfyi.com

Yeni Fikirler Yeni İşler PRO Sağlık Kategorisi

Yeni Fikirler Yeni İşler Pro Savunma Sanayi

Yeni Fikirler Yeni İşler Pro Enerji Kategorisi

Yeni Fikirler Yeni İşler Pro Arçelik Kategorisi

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry